Громадський транспорт Києва. Підсумки 2015 року

Низькопідлогові трамваї, нові маршрути, розрахунок банківськими картами у метро і зародження великого транспортного музею – 2015 рік був багатий на події. Блогер та шанувальник громадського транспорту Дмитро Дегтяренко підготував детальний огляд подій у громадського транспорті за рік, що минув.

Трамвай.

3 березня Київпастранс (далі - КПТ) оголосив тендер на проведення КВР 34 вагонам моделі Татра Т3, який виграв Київський завод електротранспорту (далі - КЗЕТ - хто б сумнівався). Протягом усього року Київ фактично купив 32 б / у вагона (їх пофарбували, замінили де потрібно тріснуті скла, підкрутили болти, поставили нові візки, встановили ЕМУ і пантограф), які відправилися в усі 3 депо. Найбільше таких вагонів набуло Дарницьке депо, а депо ім. Т.Г. Шевченка дісталося всього 3. На момент написання залишилося провести ще 2 ремонту. Швидше за все 2 трамвая зліплять з кузовів списаних, але більш-менш нормально збережених.

Дарницький новачок на к / ст. "Генерала Ватутіна". Фото: Tranvía.

Якщо говорити про нові трамваях, то їх цього року теж купили. Ще в квітні КПТ оголосив тендер на купівлю 7 низькопольних трамваїв довжиною понад 30 м, але  вони допустили дуже велику помилку написавши в Т3 про те, що низькопідлогова частина повинна бути від 35 до 100%. Тендер затягнувся аж до жовтня, було подано 3 заявки: Електронтранс, Татра-Юг і КВБЗ, який представляв компанію "Pesa" в Україні. КПТ віддало перевагу Електронам, які вже себе продемонстрували на вулицях Львова, хоча й мають іншу ширину колії (1000 мм). Компанія «Татра-Юг», яка ось уже десятиліття мала монополію в галузі трамваєбудування, не змогла пропхати свої не дуже сучасні вагони Києву і подала скаргу в АМКУ (Антимонопольного комітету України). АМКУ скасував тендер. На цьому покупка могла і закінчиться, але ні, КПТ оголосив 2-й тендер, виправивши свої помилки.

У результаті: 1-й тендер вдалося відвоювати. 2 суди прийняли рішення про те, що АМКУ був неправий, тим самим відновивши рішення про закупівлю 7 Електронів. Договір був підписаний 12 жовтня, але тільки через місяць - 11 листопада перший вагон привезли до столиці. Досі він проходить випробування. Вже після свят він буде радувати пасажирів своїм комфортом на 3-му швидкісному маршруті. 2-й Електрон теж вже приїхав. Але оскільки завод не встигав зробити все замовлення до нового року, то решта 5 штук будуть зібрані вже в 2016.

Електрон T5B64 прибуває в столицю на трейлері. Фото: Сантехнік.

У депо. Підготовка до випробувань. Фото: Василь Брандлер

"Конкуренти". Електрон та К1-М8 компанії "Татра-Юг" Фото: Василь Брандлер.

Так само в 2015 році мер Віталік Кличко з'їздив до Польщі на завод «Pesa», де підписав меморандум про те, що польські колеги дадуть кредит на закупівлю їх же трамваїв для Києва, які в майбутньому можливо будуть збиратися вже в Україні. Трамвай «Песа Фокстрот» прибув до Києва вночі 9 жовтня, а був представлений на параді трамваїв 10 жовтня.

Салон

Поляки молодці! Якщо хочеш продати свій продукт, то зроби все, що б замовник звернув на нього уваги. Сидіння з відомими спорудами Києва

Його обіцяли випробувати і незабаром випустити на вулиці міста, але не тут то було. Українська сторона так і не отримала документацію на цей трамвай. Він досі стоїть в депо. Кажуть, що вже навесні його заберуть назад. Влада передумала або це все-таки бюрократія затягує всі процеси? Незрозуміло. Подивимося.

Ще однією важливою подією в житті столичного трамвая стало те, що мученик-трамвай Богдан TR843 (БКМ TR843) до параду трамваїв вдалося привести в робочий стан. Після цього його відправили в Дарницьке депо. Він почав працювати на новому, спеціальному маршруті "для жителів Троєщини" №5к "вулиця Милославська вулиця Сабурова -" (під "спеціальним" мається на увазі те, що на ньому працював тільки цей трамвай). На СТ-2 його не пустили, тому як не проходив по габаритах ст. "Троєщина-2".

На Лівому березі

Салон. Як видно пасажиропотік маршруту 5к не надто

Трамвай пропрацював на маршруті майже 2 місяці і зламався. Проблема з візком проявила себе знову. Його подальша доля невідома. Це заводський брак або щось інше - незрозуміло.

2-й тендер все-таки не скасовували і вирішили його розділити на 2 лоти: 1-й - повністю низькопідлоговий трамвай, 2-й - 5 вагонів з частково низьким рівнем підлоги. Перший лот незабаром був скасований, оскільки повністю нізкопольник робить в Україні тільки Електронтранс, а в конкурсі має бути 2 і більше учасників. Другий виграла Татра-Юг, яка за 2 дні після підписання договору доставила всі вагони, вони дісталися Дарницькому депо. Рік закінчувався, а гроші на трамваї треба було витратити. Вийшло що купили те купили.

Розвантаження вагона К1М. Фото: tavalex2007

На деяких станціях СТ-1 з'явився Wi-Fi і турнікети з можливістю Заплатити карткою Майстер-кард (Система PayPass). Приклавши банківську картку, в якій є спеціальний чіп, з вашого рахунку знімаються необхідні 3 грн, і ви проходите. Ніяких черг в касу за квитком. Швидко і легко! Фото: https://www.facebook.com/Kyivpastrans

Нових трамвайних маршрутів цього року не відкривали. Закрили тільки №11к.

Фунікулер.

У серпні було проведено ремонт 2-х вагонів (були замінені сидіння та перефарбовані вагони в нову ліврею, хоча з останньої були труднощі. З початку на них повинні були зображені день і ніч в Києві, але фото з перефарбовування дуже не сподобалися киянам, і КПТ відмовився від цієї ідеї, в останні дні перефарбувавши вагони в «цифри фунікулера» до ювілею цього виду транспорту).

Відкриття оновленого фунікулера було грандіозним. Начальство прийшло розрізати стрічку. Був спечен торт «110 років фунікулеру», яким могли пригоститися всі перехожі.

Тортик вдався. Шкода, комусь не дісталося жодного шматочка.

Ось якими стали вагончики. Фото: Артурич

Сидіння вже дуже комфортні, як для 2-х хвилин поїздки.

Автобус.

Цього року КПТ взявся за автобуси, які були розбиті, але ще не прослужили 10 років. За кілька років таких назбиралося більше 70-ти. На спеціальному СТО почалося їх відновлення. Це посприяло  збільшенню випуску на наявних маршрутах та відкриттю нового. Був відкритий новий маршрут №114 (R1) який пов'язав Троєщину і центральний ж / д вокзал. Світовий банк порадив відкрити цей маршрут провівши при цьому свою велику роботу ще на початку першого півріччя 2015. У ході оптимізації підприємства був закритий АП №1.

Мешканці Троєщини вже оцінили нововведення і раді, що можуть дістатися на Правий берег без пересадок. Єдиним мінусом, який так і не вдалося ліквідувати - пробки в центрі. Через них графік маршруту збивається і автобус доводиться чекати дуже довго.

Цей рік став 90-м в житті київського автобуса. На честь цього свята була погашена марка. Давайте згадаємо, як це було:

Тролейбус.

У 2015 до Києва продовжилася поставка низькопольних тролейбусів великої місткості моделі «Богдан Т901.10» ще за тендером, укладеним в 2011 році з ЄБРР (Європейський Банк Реконструкції та Розвитку). Усього було отримано 43 таких тролейбуса (за неперевіреною інформацією 45: 2 ще отримало 1-е депо, але в базі поки їх нема).

Новачки Куренівського депо (далі - КТД). Фото: D.A.mix

Крім поповнення були відкриті і нові маршрути. № 28 "Проспект Свободи -. Ст метро Лук'янівська". Маршрут № 12 продовжили до Центрального ж / д вокзалу. Фото: VitalikTTL

Перше фото ЛАЗу №1907 після тривалого простою. Відрито маршрут № 46 "Голосіївський парк - вулиця Маршальська". Фото: Mik_Yumz_T25

Відкрито маршрут № 47 "вулиця Милославська -" ст. метро "Мінська".

Маршрут № 29 продовжили до ст. метро "Дарниця". Фото: Vladq

Але на маршруті так і не з'явилося більше випусків, навіть новеньких тролейбусів. Хоча іноді вони тут з'являються.

Ще однією важливою подією стало те що 1-е депо знову почало брати Богдани-гармошки. Нумерацію вони почали з 1301, бо вже мали машину з номером 1 311, яку потім передали в 2-е депо (+2315). Перша гармошка надійшла у квітні, але вона могла бути і останньою, якби ще не одна подія: ТД1 передало в КТД - 4 Богдана Т701.10. Передача одинаків була викликана тим, що нібито 3-му класу водіїв нема на чому їздити, хоча є 14 ЮМЗ Т2, з яких 1 пройшов КР, 2-й повинен вийти вже скоро, хоча до цього ніхто не скаржився на недостачу. Однак оболонці скаржилися, що їх маршрути 34,44 лишилися без низькопідлогових машин. 

Саме в 2015 році тролейбусному руху в Києві виповнилося 80 років (1935-2015). Побажаємо цьому виду транспорту ще стільки ж років перевозити пасажирів і радувати поповненням на вулицях міста. Марки із зображенням різних моделей тролейбусів тепер теж можна придбати.

Метрополітен.

Київське метро відзначило свій ювілей 55. За цей час мережа розрослася до 3 ліній і 52 станцій.Что ж такого історичного відбулося в метро в 2015 році?

1.) Київ став 5 містом у світі, після Лондона, Чикаго, Санкт-Петербурга і Бухареста, де проїзд у підземці можна оплатити банківською карткою.

2.) На пересадочних станціях з'явився вільний інтернет (Wi-Fi). Пізніше червона лінія була покрита повністю мережею інтернет (поки що не 3G).

3.) Червона гілка поповнилася 5 модернізованими потягами за гроші Кіотського протоколу. Спочатку повинно було бути 10 потягів, але оскільки гроші виділялися в гривнях, а курс її впав, то вийшло зробити менше. Тепер ТЧ-1 Дарниця має 24 майже нових потяги, що становить майже половину від парку депо.

4.) На синій гілці перезаписали інформатор. Тепер він звучить по-іншому: інша інтонація і швидкість прочитання. Як на мене старий варіант був краще.

Перший модернізований головний вагон типу Єма-502.

А ось турнікет для банківської картки.

Міська електричка.

Тут змін ніяких не відбулося. Ось тільки лише міська адміністрація відмовилася фінансувати далі цейй 6-й вид транспорту і передала його на баланс УЗ. Тепер КПТ збирає тільки виручку і шукає зайців.

Останньою подією року став день відкритих дверей ІЕРЦ "КПТ" на території колишнього АП №3. Детально про майбутній "новий" музей міського транспорту можна прочитати тут.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.