7 принципів безпечного міста

Центр імені Росса з розвитку стійких міст при Інституті світових ресурсів (WRI) у 2015 році склав доповідь «До безпечних міст – за допомогою проектування» (Cities Safer by Design). У боротьбі за скорочення нещасних випадків на дорогах можуть значно допомогти архітектори і урбаністи. Будь-яке місто зможе істотно підвищити безпеку своїх жителів, користуючись очевидними принципами проектування середовища на основні громадських просторів. Про це повідомив сайт http://urbanab.ru/2015/11/23/7-principles-of-safe-city/ , автор: Наталя Ягодина, переклад з російської – Платформа розвитку міст.

Щільність міст

Компактні міста в цілому значно безпечніше тих, що розосереджені на значній території. Стокгольм і Токіо мають найменший рівень смертності внаслідок автомобільних аварій – менше півтора летальних випадки на 100 000 жителів. В Атланті, де щільність населення в три рази менше, навпаки, в 2014 році було зафіксовано 9 смертей на 100 000 жителів, тобто в 6 разів більше в порівнянні з Токіо і Стокгольмом.

Міста повинні намагатися скорочувати розміри кварталів, проектувати вулиці, орієнтовані перш за все на пішоходів і підвищувати щільність забудови, створюючи більш сприятливі умови для прогулянок і переміщення на громадському транспорті. Таким чином, скорочується необхідність використання машин і забезпечується безпечне середовище для всіх груп населення.Швидкість транспортних потоків

Людський організм влаштований таким чином, що вже при швидкості в 50 км / год водій починає гірше реагувати на те, що відбувається навколо, що тягне за собою багаторазове збільшення ризику аварії. Дослідження показують, що скорочення середньої швидкості автомобіля до 30-40 км / ч значно знижують кількість ДТП за участю пішоходів.

Найефективнішим інструментом як і раніше залишаються «лежачі поліцейські», які дозволяють знижувати загальну швидкість транспортного потоку практично на третину. Однак це не єдине рішення, особливо районів, що проектуються заново. Часто містобудівники навмисно викривляють шлях руху, щоб тим самим знизити швидкість руху автомобілів. Також добре себе зарекомендували підвищені до рівня тротуару перехрестя і острівці безпеки.Особлива увага – головним вулицям

Забезпечення безпеки особливо важливо для основних доріг і магістралей, де часто сходяться разом великі потоки пішоходів і транспорту. Набирає популярність рух «повноцінні вулиці» (complete streets), що піклується насамперед про те, щоб для всіх категорій громадян були зроблені безпечні перехрестя і виділено необхідний простір на тротуарі.

Влада Мехіко з'ясувала, що збільшення ширини проїзної частини на один додатковий метр підвищує ризик виникнення аварії на 3 відсотки. Тому на одній з головних магістралей міста – Avenida Eduardo Molina – було вирішено розширити за рахунок проїжджої частини простір для пішоходів, що в підсумку дозволило скоротити на 40% кількість нещасних випадків на ділянці.Простір для пішоходів

Щороку на дорогах гине більш ніж 270 000 пішоходів. Вони піддаються великому ризику перш за все тому, що не забезпечене якісне середовище. Якщо підійти відповідально і перетворити стандартні тротуари в повноцінні вулиці, то система відразу почне працювати набагато ефективніше.

Наприклад, в останні кілька років адміністрація Нью-Йорка активно проводила політику щодо скорочення проїжджої частини і перетворення доріг в міські вулиці з поліпшеними пішохідними маршрутами і зонами без машин. В цілому місту вдалося знизити швидкість автомобільних потоків на 16%, що в свою чергу призвело до скорочення аварій з травмами на 26%.Велосипедні маршрути

Дослідження низки міст показало, що виділені велосипедні доріжки не тільки знижують кількість зіткнень, а й спонукають все більше городян пересідати на велосипед. Однак слід розуміти, що недостатньо просто віддати одну смугу дорожнього полотна велосипедистам. Головна умова для повноцінного функціонування велосипедних потоків – зв'язаність маршрутів між собою.

Після того, як влада Боготи ввела 100 км додаткових велосипедних доріжок, пов'язаних в єдину мережу, кількість смертей серед велосипедистів скоротилося за 10 років на 47,2%, а використання велосипедів як основного транспортного засобу збільшилася вдвічі.

Громадський транспорт повинен більш привабливим

Пересаджуючи жителів на громадський транспорт, місто не тільки скорочує кількість пробок на дорогах, а й в буквальному сенсі зберігає життя людям. Дослідження показують, що розвинена система громадського транспорту знижує кількість аварій з летальним результатом до 50%.

Але важливо розуміти, що недостатньо просто закупити нові автобуси. Щоб люди дійсно користувалися громадським транспортом, він повинен бути не менш комфортним, ніж особистий автомобіль. Тому необхідно передбачити сучасні зупинки і безпечні зручні підходи до них. У бразильському місті Белу-Орізонті автобусна мережа перевозить до 700 000 пасажирів на день (третина населення міста). Таких цифр вдалося досягти завдяки влаштуванню виділених ліній автобусів та обладнанню сучасних зупинкових пунктів. Система дозволяє не тільки безпечно переміщатися по місту, а й добиратися до зупинок і чекати там транспорту.

Сучасні технології

Велику перевагу надають сучасні комп'ютерні технології, які дозволяють визначати, наприклад, найпроблемніші ділянки в дорожньої мережі. Наприклад, влада турецького Ескішехір використовувала докладні відомості про автомобільні пригоди для складання теплової карти аварій і виявлення найбільш небезпечних точок. Успішно подібну інформацію застосовують і в Лондоні. Зокрема, при аналізі даних транспортним службам вдалося встановити, що велика частина смертей за участю велосипедистів пов'язана з вантажними машинами, які завозять товари в центр міста. В результаті місто розробило програму, що дозволяє розділити за часом основні велосипедні потоки і доставку товарів. 

Попередній переглядДолученняРозмір
citiessaferbydesign_final.pdf8.57 МБ

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.