Дієта для доріг

Дорогам необхідно не більше місця, ніж їм реально потрібно. Наприклад, нерідка ситуація на односторонніх вулицях центру: на них зазвичай чотири смуги, дві з яких майже завжди зайняті припаркованими автомобілями. Для руху залишаються дві, але під час пробок водії ущільнюються і їдуть в три ряди. Про способи скорочення площі доріг з метою збільшення їх пропускної здатності та безпеки розповідається у міні-фільмі, перекладеному львівським громадським урбан-рухом Lypneva.com та у статті російського аналітичного центру proboknet.livejournal.com

 

 

– Термін «Дієта для доріг» з’явився у 1990-ті роки, – говорить Ден Барден, експерт з транспортної інфраструктури з Сан-Францизско, де практикується до 40 видів дорожніх дієт. – Напоширенішим видом дієти для доріг є перетворення чотирьох смуг у дві. Третья смуга слугує для для поворотів, а з того, що лишилося, роблять велодоріжки. Це перерозподіл місця з метою оптимального використання дорожнього простору. Також цей перерозподіл дозволяє створити захист для пішоходів та велосипедистів. Як водію вам тепер менше потрібно змінювати смуги руху, а для повороту ліворуч тепер є окрема кишеня, а інші автомобілісти не будуть вас підганяти. При дієті для доріг у вас є по одній, але повноцінній, смузі руху в кожен бік, і швидкісний режим встановлюють розсудливі водії, що зменшує ризик ДТП. Багатьох дивує, що зменшення кількості смуг веде до збільшення ефективності дороги.

Зеленим показані смуги, реально використовувані для руху, червоним – незайнятого простору.

Добре б це узаконити і переразметіть вулицю під 3 вузькі смуги та 2 ряди парковки – але радянські нормативи наче не дозволяють зробити це. Насправді і в Україні є звужені смуги: наприклад, на вулиці Володимирській у Києві ширина смуг руху складає всього 2,5 метри (тут «перемалювали» вулицю з 4-смугової у 6-смугову), а на Московському мосту – 2,8 метри.

Ще один варіант, якщо не робити це розміткою, – зробити фізичні паркувальні кишені замість частини крайніх смуг. Роблять же паркувальні кишені, розширюючи вулиці, начебто ніщо не заважає зробити навпаки, розширивши тротуари в окремих місцях. Так, номінально дорога позбавляється двох смуг, але реально кількість смуг для руху навіть збільшується. І задача вирішена, і не потрібно думати, як обійти стандарти. У міру поглиблення в питання, стало ясно, що плюси є не тільки в більш оптимальної організації руху і парковки, але і в розширеннях тротуарів.

Цим інструментом користуються за кордоном уже досить давно, він входить в набір засобів по «заспокоєнню трафіку» і «дорожньої дієти», тобто більш ефективного використання ширини дороги, та й взагалі міської території. Отже, на фотографії ми бачимо майже ідеальну вулицю, де чітко позначені місця для паркування, а смугах для руху дана ширина, яка не дозволяє ганяти (3 – 3,2 м), але дозволяє нормально їздити автомобілям. Всі надлишки віддані тротуарам та озелененню.

При цьому тут чітко дотримані правила заборони паркування, прописані в ПДР, а саме:

- У п'яти метрах від перехресть, виїздів з дворів, пішохідних переходів (і на них самих),

- У 15 метрів до і після зупинок громадського транспорту,

- Якщо від автомобіля до суцільної лінії розмітки менше трьох метрів,

- В інших місцях, позначених відповідним знаками заборони зупинки або стоянки.

Тим самим, ми не тільки зможемо зробити кишені, але і вирішимо проблему порушень паркування. Чисто фізично стати в даних місцях вже не вийде.

Окрема тема – необхідна ширина кишені. У Європі стандарт для паркування – 2 метри. У нас парковка, що малюється розміткою, має ширину до 3 метрів. Яку ж ширину вибрати нам? Враховуючи нашу зиму із заметами у тротуарів, а також велику кількість широких позашляховиків, два метри – це мінімум (наприклад BMW X6 – 1,984 м). З іншого боку, 2,5 метра – це явно надлишково, бо водії перестають думати, як їх припаркуватися ближче до бордюру:

Це нераціонально

Оптимально – 2,25-2,3 метра. Цього достатньо для середнього автомобіля шириною 1,7-1,8 метрів і ще 50 сантиметрів залишається на відкриті двері і для проходу водія. У вузьких провулках можна робити і двометрові кишені, не страшно, якщо який-небудь джип на 5-10 сантиметрів вилізе за межі парковки, припарковавшись не впритул до бордюру. Розібравшись з технічними питаннями, давайте подивимося, які переваги дадуть такі уширения тротуарів і перетворення крайніх смуг в кишені.

Переваги для водіїв.

Що дає створення паркувальних кишень для автомобілістів:

- Смуги для руху – завжди смуги для руху.

- Не потрібно замислюватися або дивитися на знаки, дозволена зупинка чи ні. Є кишеня – стояти можна, немає – не можна.

- Пішохідні переходи, повороти і виїзди з дворів мають гарний огляд, де гарантовано ніхто не припаркований.

- Затишне та безпечне місце на парковці, де автомобіль нікому не заважає.

- Зникає проблема з блокуванням і утрудненням виїздів з дворів.

Загалом, водії повинні залишитися задоволені, оскільки стане явно зручніше :)

Переваги для пішоходів

Але набагато більше плюсів для пішоходів. І самі по собі вони більш суттєві. Ось кілька слайдів:

Як видно, завдяки таким нехитрим змінам, вулиця перетворюється з автомобільно-орієнтованої в більш людино-орієнтовану. Такі вулиці ми звикли бачити в європейських містах. Ось, наприклад, невелика вуличка в Амстердамі з паркувальними кишенями:

Що ще цікаво – вулиця знаходить свій неповторний вигляд з унікальним ритмом, утвореним в'їздом у двори, перехрестями, пішохідними переходами. Вулиця стає цікавою! А цікаві вулиці здаються коротше, коли потрібно пройти велику відстань, вони більш безпечні і привабливі для пішоходів. Кожне розширення тротуару – це додаткова площа для всяких потрібних людям штук: лавок, урн, клумб, дерев, велопарковок, паркоматів тощо. Туди можна буде прибрати рекламні щити і дорожні знаки, які зараз стоять посеред тротуару. Тобто, по такій вулиці буде однаково приємно йти по справах і прогулюватися або сидіти на лавочці.

Всі ці заходи відбуваються без реального зниження пропускної здатності!

Реорганізація доріг

Після того як ми визначилися з парковками, прийшов час подумати про те, як використовувати зекономлені метри. Раніше ж крайні смуги були по 3,5 метра, а тепер вони перетворилися на паркувальні кишені по 2,25 м. Місце, зазначене червоним, для руху не використовується і його потрібно якось визначити.

Москва, П'ятницька вул.

Ось так виглядає вулиця зараз:

Її можна пере розмітити, і вона може бути з трьома смугами:

Якщо дуже потрібно - можна збільшити кількість паркувальних місць, зробивши діагональну паркування:

Але можна звільнене місце віддати під велодоріжки. На дорозі:

Або окремо, захищено на тротуарі.

Варіанти з збільшенням смуг і додаванням паркувальних місць не підходять для центру міста, адже вони привертають більше автомобілів. Тому оптимально буде віддати надлишки ширини під велодоріжки або просто розширити тротуари, що для центру міста завжди благо.

Зручна онлайн-програма для моделювання розподілу вуличного простору

 

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.