Реконструкція привокзальної площі у Дніпропетровську

Підготували попередній ескізний варіант щодо реконструкції Вокзальної площі і вул. Курчатова. Це не остаточний проект і тим паче не робоче креслення, а лише наші попередні пропозиції щодо реконструкції цього вузла, анонсованої Mykhailo Lysenko і Департамент комунального господарства та капітального будівництва. Тим не менше, на мою думку, навіть це ескізне зображення набагато більш продумане, ніж веселі картинки, викладені раніше тут в групі і у Михайла Олександровича на стіні. Про це розповів 22 березня 2016 року Юрій Лозовенко на сторінці DniproSmartCity

Підхід до планування площі і вулиці (ми вирішили взяти всю заплановану до реконструкції ділянку, оскільки дуже важливо, щоб реальні зміни, а не черговий совкопроект, стосувалися не лише площі, а й прилеглих вулиць) - з позиції функціональної зручності і безпечності площі, за принципами активного дизайну вулиць і безбар'єрного середовища, що вже десятки років застосовується в Європі і в усьому прогресивному світі.

Є багато моментів, що можуть обговорюватися, але є ряд принципових позицій:

1) Підняті платформи зупинок трамваю. Скрізь. Не нижче 30 см (рівень 1 сходинки, в перспективі - рівень підлоги трамваю). Для цього кінцеві зупинки на площі розташовані не в кривій, а на прямих ділянках - щоб габарит трамваю не зачепив край платформи і відстань між корпусом найширшого трамваю і платформою була не більше 5-6 см. Так само платформи зупинок автобусів і тролейбусів мають бути на 20 см вище проїзної частини.

2) Виділенка для трамвайної лінії. Ні в якому разі не можна суміщати трамвану колію з автомобільним рухом. Трамвай - громадський транспорт високої пропускної здатності, що рухається за графіком і не повинен стояти в заторах! Пилюка? Все вирішується газоном на коліях (гуглимо хоча б ту ж Польщу) або твердим покриттям з бруківки наприклад.

3) Зменшені ширини смуг руху авто. Ніяких 3,75-4 м ширини. У нас все таки міські вулиці, а не автобан зі швидкостями 130 км/г у вантажних автомобілів. 3,5 для смуг руху автобусів-тролейбусів, 3,0...3,5 м - для решти авто. Це приклад активного дизайну - адекватна ширина смуг спонукає водіїв дотримуватись адекватної швидкості в місті, не перевищуючи (не помічаючи цього) дозволених 60 км/г.

4) Зменшені радіуси поворотів на перехрестях і примиканнях - так само принцип активного дизайну - авто не влітатимуть в поворот, збиваючи пішоходів і велосипедистів, а акуратно заїжджатимуть, маючи достатьно часу оцінити дорожню обстановку.

5) Підняті переходи і велопереїзди на перетинах з місцевими вулицями і проїздами - момент щодо безпеки пішоходів і велосипедистів (водій автоматично пригальмує перед таким переходом) і їх максимальної зручності - відсутні перепади поверхні, в місці перетину проїзної частини на шляху пішохода не буде калюж. Також очевидний пріоритет міста для людей - головний пішохід, а не автомобіль. Водовідведення вирішується або закритою ринвою попід бордюром, або дощоприймачами перед таким переходом.

6) Наземні переходи! Ні в якому разі не лишати для перетину проспекту лише підземні переходи (вони ж входи в метро)! 30% населення фізично не можуть ними користуватись! Отже поруч мають бути наземні переходи (на площі - нерегульовані, бо там нема трнзитного руху, через проспект і Курчатова - регульовані - або об'єднані в "зелену хвилю", або за викликом). Крім того наземний перехід дозволяє органузувати поруч велопереїзди.

7) Велодоріжки і велопарковки. Велодоріжки мають заходити н площу і проходити транзитом від проспекту Яворницького до проспекту Нігояна (і далі по Нігояна і Пушкіна в перспективі). По Курчатова має пройти веломаршрут, що йтиме по проспекту Яворницького аж від Набережної Перемоги. Там де є необхідність - прокладені 2-сторонні велодоріжки. Щодо велопарковок: хоча їх варто робити не за бюджетні кошти, як власне і автомобільні, але якщо в рамках реконструкції облаштовуються парковки для авто, числені кишені під них, велопарковки для справедливості мають бути організовані теж.

8) Різні типи покриття для різних функцій. Тротуар і проїзна частина легко можуть бути прозоновані різними типами покриття: 
- загальний тротуар для руху - гладенька ФЕМка, 
- буферні (наприклад смуга 25-50 см між тротуаром і велодоріжкою) і мертві зони, прилеглі до будинків і споруд - груба дрібна бруківка, 
- зупинки ГТ і окремі об'єкти благоустрою - безшовна гранітна плитка,
- конфліктні зони на тротуарі - перетин трамвайних колій або спільний рух з велосипедистами (є вузьке місце по Курчатова): плитка жовтого кольору для привертання уваги,
- велодоріжки - безшовна плитка червоного кольору (напр. альпійський брук) або асфальт (якщо буде укладач на ширину 1,5-2,5 м),
- проїзна частина місцевих проїздів і в'їздів на прилеглу територію - плитка темного кольору або бруківка-мозаїка (тому так само показана ПЧ по проспекту),
- парковка: або бруківка аналогічно буферним зонам на тротуарі (може бути крупніша) або так звана "екопарковка" з перфорованої плитки, щоб росла трава - пропонується такий варіант насамперед на площі перед вокзалом, як компроміс, якщо неможливо закопати парковку під землю,
- дощові ринви завширшки 25 см вздовж бордюру або краю проїзної частини, якщо вона влаштована в рівні тротуару - рівна бетонна плитка, на 2-3 см нижча за основне покриття - в габариті цих ринв влаштовуються дощоприймачі, 
- тактильна плитка перед ПП і вздовж краю платформ зупинок (показана поки що лише вздовж зупинок).
Також важливо робити пристовбурові решітки під деревами, де активний пішохідний рух.

Щодо дизайну скверу на площі (і інших зелених зон) - дизайн вийшов сам по собі банальним з'єднанням точок тяжіння пішоходів доріжками між собою Смайлик «wink»

Деякі моменти за браком часу не деталізовані поки що, зокрема з дерев показані лише рядові насадження. В інших місцях, зокрема в сквері на площі, вони звісно мають бути.

Оскільки це попередній віаріант, ми закликаємо усіх небайдужих, усіх хто вже публікував або має певні ідеї і концепції - об'єднуватися і виробляти спільне бачення реконструкції площі і вулиці Курчатова (але моменти щодо активного дизайну, велоінфраструктури і безбар'єрного середовища лишаються принциповмими). Найближчим часом ми плануємо організувати круглий стіл, куди всіх зі своїми ідеями танапрацюваннями і запрошуємо.

У зв'язку з цим велике прохання до Mykhailo Lysenko не поспішати з підготовкою робочих креслень проекту реконструкції, бо площа має велике суспільне значення, потрібно розробити максимально правильне і продумане рішення щодо проекту реконструкції, що буде враховувати не тільки красу окремих елементів, а насамперед функціональну зручність і безпеку площі і прилеглої вулиці Курчатова, врахує потреби усіх учасників руху, особливо маломобільних груп населення, пішоходів і велосипедистів і зрештою стане взірцем для подальших перетворень інших вулиць міста на простір для людей.

Детальніше - у прикріпленому файлі.

Попередній переглядДолученняРозмір
vokzalna_ploshcha.pdf1020.78 КБ

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.