Як у Львові облаштовують внутрішні дворики

Починаючи з 2010 року в грудні спільний проект Львівської міськради та Німецького технічного товариства GIZ «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова» оголошує конкурс на проведення благоустрою внутрішніх дворів. Метою конкурсу є обрання від 1-3 внутрішніх дворів, де в рамках спільного фінансування буде проведено ряд робіт по благоустрою.

Важливим елементом у даному проекті є ініціатива та співпраця мешканців в процесі оновлення спільного внутрішнього подвір’я, а також спільна відповідальність за утримання його в належному стані після завершення робіт. Переможець конкурсу отримує фінансову підтримку на реалізацію проекту благоустрою двору. Конкурс проводиться на обмеженій території центральної частини м. Львова.

Ще одним важливим аспектом є наявність у громади вже втілених прикладів спільної роботи (ремонту під’їзду, облаштування даху, тощо). Адже після подачі заявки на конкурс необхідно зібрати підписи 80% мешканців, які підтвердять свою зацікавленість для участі у проекті.

Обов’язковою умовою є готовність мешканців докластись до фінансування облаштування дворику (близько 10% від загального кошторису). Сума, яку збирають мешканці, зазвичай, є в розмірі 1000грн. (сума залежить від об’єму проекту та кількості квартир у будинку). Важливо, аби двір не використовувався як майданчик для паркування машин. Або мешканці були готові відмовитись використовувати свій двір для паркування.

Презентація проекту 5 грудня 2015 року на круглому столі «Досвід учасницьких проектів: від локальних ініціатив до створення інституцій», м.Київ.

 

 

Щорічно на конкурс подають до 10 заявок,  них вибирають не більше трьох. Загалом за цією програмою у Львові реалізували 10 проектів. Про чотири з них, облаштованих нещодавно, у грудні 2015 року розповів медіа-проект БЖ, фото: Ірина Гищук,  Urban Project, Lvivmaisterniamista 

Вул. Газова, 6

Жителі зібрали: 18000 грн

Витратили: 231000 грн

Зробили: мощення, дві великі і три маленькі клумби, дерев'яну терасу, дві велопарковки, лавки, ремонт сходів, козирків, поручнів та торцевої стіни.

Дворик був однією з причин, чому Анастасія Судковська з чоловіком вирішили придбати квартиру саме в цьому будинку. «Я відразу уявила, яке затишне місце можна тут зробити», – каже Настя. Те, що там було брудно, сиро, пахло каналізацією, сходи були аварійними і обсипалися під ногами, а з козирка на голову подекуди падали шматки жерсті, жінку не злякало. Подружжя оселилося тут наприкінці 2011 року, а вже навесні 2012-го вони ініціювали у дворі суботник. «Таким чином ми ближче познайомилися з сусідами», – каже жінка. Тоді жителі винесли з двору шість великих мішків сміття і розчистили бур'яни.

Через два місяці Настя запропонувала сусідам повторити суботник. Правда, охочих вже було менше. «Я принесла старий піддон і кілька ящиків, знайдені на горищі, поставила все це посеред двору і посадила туди рослини – вийшло щось на зразок клумби», – розповідає Настя. Але незабаром «клумбу» засипали недопалками: «Тоді повісила табличку: «Не кидайте сміття у дворі», але це ніяк не допомогло. Мабуть, діяла теорія «розбитих вікон».

Про проект реконструкції двориків Настя випадково почула від знайомого. Написала мотиваційний лист, розповіла про спроби облагородити територію. Двір переміг у конкурсі. Але після першої ж зустрічі з представниками GIZ стало зрозуміло, що не все так просто. За умовами проекту, ремонт каналізації не підпадав під фінансування, а без нього все втрачало сенс. Тоді до участі в проекті вдалося залучити Галицьку адміністрацію Львова.

Роботи тривали весь наступний рік: «Нам повністю замінили каналізаційні труби, поставили новий колектор Нарешті дощова вода із стічних труб припинила литися прямо на землю у дворі, а ще зник запах». Можна було приступати до реконструкції, але виникла ще одна проблема: «Я попереджала сусідів, що проект передбачає співфінансування, однак не знала суми. Коли з'ясувалося, що потрібно зібрати по 1000 грн з квартири, більшість сусідів сказали, що їм ця реконструкція не потрібна, у результаті з 18-ти квартир гроші дали тільки шість.

На початку реконструкції рівень землі у дворі знизили на 30 см – вивезли три ЗІЛа з брудом і залишками асфальту. Тоді ж там знайшли кілька цікавих артефактів: польські та австрійські пляшечки і три керамічні плитки, якими колись був замощений дворик. Плитки інтегрували в нове мощення, а з антикварних пляшечок жителі незабаром планують зробити експозицію.

Оскільки четверо жителів активно користуються велосипедами, при вході у двір встановили дві велостійки. А в кінці зробили терасу з модрини: «Ідею підкинули дизайнери GIZ, і нам сподобалося, хоча яким буде призначення тієї тераси поки невідомо Але влітку в тому південному куті сонячно, тому можна буде там грітися».

З поки нереалізованих ідей – гойдалки на балці і малюнок на торцевій стіні: «Можливо, ми залишимо нижню частину стіни чистою, щоб на неї можна було проектувати фільми, а на решті намалюємо щось веселе на рослинно-тваринну тематику».

Вул. Кониського, 3 і 5

Жителі зібрали: 20000 грн

Витратили: 267000 грн

Зробили: мощення, клумбу і її огорожу, столик і лавки (дві стаціонарні та одну переносну).

Дворик по вул. Кониського, затиснутий між будинками №3 і 5, не бачив ремонту близько півстоліття. «Для мене це рідний двір Тут жила моя бабуся, тому можна сказати, я тут виріс, – розповідає мешканець будинку Євген Сивик. –Колись тут була хороша огороджена клумба, але з часом її краї посипалися, асфальт зруйнувався і просів, з всього цього на землі утворився товстий шар болота».

Євген звернувся в ЛКП (ЖЕК у Львові), де його «від футболили» мало не з порога: грошей немає. Тоді у пошуку можливих варіантів чоловік подзвонив на гарячу лінію міста. Там йому розповіли про проект GIZ.

Майбутній вид дворика жителі обговорювали кілька місяців і врешті залишили стару структуру: велика клумба посередині і доріжка навколо. «Проектанти з GIZ переконали нас додати ще столик», – каже Євген. Клумбу оновили. Частина рослин жителі досадили самі. Зі старих насаджень залишилися тільки два деревця і кущ мирти.

«Звичайно, не всі мешканці могли заплатити свою частку, тому той, хто міг дати більше, дофінансував сусідів. Але про гроші ніхто не шкодує, бо реконструкція дворика оживила життя в будинку. Зараз районна адміністрація ремонтує внутрішній фасад будинку. ЛКП нарешті взялася за протікає край даху. Сподіваємося, дійде справа і до ремонту сходових кліток. Діти тепер із задоволенням грають у дворі, і моя дочка, як і я колись, ганяє тут на самокаті», – каже Євген. До будинку примикає ще один глухий дворик – незабаром жителі планують доробити і той кут.

Вул. Наливайка, 17

Жителі зібрали: 19000 грн

Витратили: 133000 грн

Зробили: замощення, клумбу, турнік і пісочницю, дві лавки, сходи та поручні.

«Все моє дитинство пройшло в цьому дворі. Тому коли я випадково натрапила на інформацію про проект, не вагалася ні хвилини – відразу пішла по квартирах збирати підписи», – розповідає Марта Яцишин. – Всі сусіди погодилися відразу. Будинок жваво обговорював проект, який запропонував GIZ. Гроші ж маленькими частинами з березня збирала півроку. Здали всі, включаючи пенсіонерів:

«У нас дружній будинок, звичайно, не без нюансів, але це дурниця. Ми постійно перетинаємося на балконах, вішаємо там білизну, балакаємо», – розповідає Марта. А ще в багатьох квартирах є коти. Власне, дружній котячий двір Марта і намалювала на стіні загального балкона третього поверху ще до участі в проекті. Сусіди сподіваються, що незабаром у неї дійдуть руки і до стіни з двору. «Ми колись говорили, що тут має бути ангел», – розповідає мешканка Лариса.

У дворі встановили турнік-драбинку і пісочницю для дітей. Знайшлися і бажаючі доглядати за клумбою. Жителі зібрали по тисячі гривень, але цих грошей виявилося багато, тому на інші вирішили відреставрувати двоє воріт в під'їзді, додатково зібрали кошти на домофон. Сусіди так захопилися благоустроєм будинку, що навіть незважаючи на невелику кількість квартир, вирішили відмовитися від послуг ЛКП і створити ОСББ.

Вул. Дрогобича, 10

Жителі зібрали: 20000 грн

Витратили: 280000 грн

Зробили: дві клумби, майданчик, перголу (навіс з витких рослин), стіл і чотири лавки, грати для витких квітів, мощення, водовідведення.

Історія поновлення цього дворика почалася з двох візитів: дружнього і не дуже. Спочатку в гості до одного з мешканців приїхала сім'я з Німеччини: «Коли вони зайшли в мій жахливий під'їзд, мені раптом стало соромно», – розповідає ініціатор перетворень у дворі, який попросив його не називати. Після цього жителі власними силами відреставрували троє дверей і перила, поставили домофон, зробили ремонт і освітлення в під'їзді, почистили від бур'янів та сміття двір.

Другим поштовхом став візит будівельників. «Поруч мали будувати готель, а наш двір хотіли використовувати як територію для будівельного складу. Цікаво, що саме в той час як ніби випадково завалилася огорожа, яка відділяла нас від будівельного майданчика. Думаю, трохи не вистачало, щоб ми взагалі позбулися дворика», – згадує житель. Перелякані інцидентом сусіди швидко і за свій рахунок відновили паркан. Саме в цей час на очі потрапило оголошення про проект від GIZ. Але, за словами ініціатора, ентузіазму у більшості жителів він не викликав. Особливо коли люди дізналися, що знову мова йде про гроші: «На перші збори з цього приводу з 20 квартир прийшли тільки жителі п'яти. Обговорення проекту більшість сусідів теж проігнорували, а потрібну суму в кінці збирали тільки за рахунок 13-ти квартир».

Ідея проекту повністю належала дизайнерам GIZ. Від себе жителі додали тільки перголу, бо знайшлися бажаючі запустити по ній виноград. З двору вивезли понад півметра грунту, частину ділянки замостили натуральним каменем, частину – засіяли травою. Встановили перголу, стіл і лавки. Роботи закінчилися навесні: «Влітку тут рай. У нас росте береза. На неї сідають птахи, які залітають сюди з парку Франка. Щебечуть, наче в лісі. Ти в самому центрі Львова, а здається, що далеко за містом».

Як відбувається облаштування внутрішніх дворів

Спочатку відбуваються зустрічі з мешканцями (неодноразові), де обговорюються їхні потреби, а згодом ескіз проекту. Цей процес може тривати декілька місяців. Після того, як проект погоджено, і мешканці зібрали необхідну від них кількість коштів розпочинаються роботи з облаштування дворику.

Облаштування внутрішніх дворів є важливим кроком на шляху до покращення умов життя у вузькому історичному середмісті, де не має достатньої кількості відкритого простору, бракує дитячих майданчиків і затишних місць для відпочинку на відкритому повітрі. Внутрішнє подвір’я, в якому фахово зроблена система водовідведення, є місця для сидіння та зелені насадження, приємно перебувати, і такий двір стає постійним місцем зустрічі та осередком життя мешканців одного будинку.

Проведені заходи для кожного двору є хорошим початком для спільної взаємодії мешканців. Подальша доля цих дворів залежить тільки від згуртованих сусідів, які разом повинні піклуватися про свою спільну власність. Ще про проект – на сайті Майстерні міста.

Попередній переглядДолученняРозмір
Довідник з благоустрою дворів власними силами.pdf20.94 МБ

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.