Як автомобілі майбутнього змінюють міста

Як змусити безпілотне авто порушувати правила дорожнього руху? Все просто: сховайте від нього знаки. Наприклад, за високим деревом на узбіччі або рекламною розтяжкою. Незважаючи на велику кількість датчиків і сенсорів, нинішні безпілотні автомобілі поки змушені орієнтуватися на доступну навколо них інформацію. В одному зі своїх інтерв'ю директор енергетичного і промислового сектору Intel в регіоні EMEA Ханс Швадерер прямо заявив: «Ми будуємо розумні безпілотні автомобілі, але забуваємо, що для них потрібно створити повністю нову міську інфраструктуру». Змінюється не тільки автомобіль, але і вигляд всього міста, в якому він існує. Редакція AIN.UA вивчила, яким буде місто майбутнього. 
 
На віддаленій дорозі у вечірній час сталася аварія. Постраждалих немає, але тепер на небезпеку наражаються інші водії: через слабку видимості на швидкісному шосе вони можуть не встигнути вчасно загальмувати, а швидкого приїзду спецслужб чекати не доводиться. Одним з рішень такої проблеми може стати «розумна» система вуличного освітлення. Наприклад, після того, як автомобіль передав сигнал лиха, ліхтарі за кілька сотень метрів до аварії починають світитися іншим відтінком, попереджаючи водіїв про небезпеку на дорогах. Інший варіант - «розумна» дорога. У Нідерландах таку тестує компанія Студія Roosegarde: вона підсвічується в темряві, а при доопрацюванні зможе показувати ще і важливу для водія інформацію.

Інший приклад. Щодня сміттєвози об'їжджають десятки дворів. Причому не важливо, заповнений сміттєвий бак чи ні. Сучасні системи дозволяють встановити датчики, що оповіщають диспетчерів про завантаженість сміттєвих контейнерів. Якщо всередині немає і половини, навіщо витрачати зайвий час і паливо? Смарт-система дозволить не тільки економити ресурси, але і розвантажить дороги: сміттєвоз менше часу буде їздити по дворах і створювати незручності іншому транспорту.
 
Над технологіями, які пов'язують авто і місто, наприклад, вже працює команда експертів з компанії Volvo. Спеціально розроблений софт буде передавати дані в хмарі, звідки інформацію зможуть отримати міські служби. Ті, в свою чергу, зможуть використовувати її для подальшої оптимізації трафіку на дорогах. Ряд американських і європейських міст вже пішов на зустрічі автомобільним компаніям: вони дозволять проводити тести для безпілотного авто, впроваджуючи сучасні технології обміну інформацією з машиною, наповненою різними датчиками.
 
Те ж Volvo співпрацює зі шведським містом Гетеборг, уклавши угоду про тестування безпілотних автомобілів. Інтерес влади очевидний: безпілотні автомобілі можуть повністю змінити вулиці міста. Наприклад, звести нанівець нескінченні ряди припаркованих вздовж вулиць авто. Машина привозить людей до місця роботи, а потім самостійно відправляється на паркінг, який може знаходитися в іншій будівлі. Як мінімум, це дозволить знизити екологічне навантаження на самомих популярних вулицях міста. Як максимум, повністю зміниться вигляд міських вулиць.
 
 
Відмова від парковок вздовж вулиць дозволить повністю звільнити по одній смузі з кожного боку вулиці. Тротуари стануть ширшими, з'явиться місце для велосипедних доріжок і дерев, які не заважатимуть руху транспорту. В цілому, міське середовище стане більш адаптованим для людини, а не автомобіля. Найкраще це буде видно на прикладі українських житлових комплексів: замість рядів парковок люди отримають галявини, ігрові майданчики і парки.
 
Для багатьох міст парковки - дійсно велика проблема. Наприклад, велику частину Детройту займають саме паркінги. Біля кожного офісного будинку сусідній - багаторівневий паркінг. Під автомобілі віддають навіть історичні будівлі. Та ж ситуація в Атланті: тисячі квадратних метрів міста зайняті парковками під автомобілі. І вони цілий день стоять без діла. У багатьох містах практично немає пішохідних тротуарів, як би дивно це не звучало: вони зроблені виключно для машин.
 
Як можуть змінитися вулиці з популяризацією безпілотних автомобілів
 
 

 

 

 

Не варто забувати про такий важливий чинник, як зниження шуму в містах. Це станеться за рахунок заміни бензинових автомобілів на електричні, які видають значно менше шуму при тих же технічних і швидкісних характеристиках авто. Цілий ряд країн вже заявили, що заборонять використання бензинових авто в найближчі 10 років.
Безпілотні технології - не просто примха сучасної людини, а спосіб зробити її життя більш комфортним. Наприклад, в середньому житель США витрачає на дорогу до роботи близько 26 хвилин. Кожен день годину часу. У деяких країнах пропонують цей час зараховувати в робочий день, але краще за все, коли цей час людина зможе витратити на роботу, хай і всередині автомобіля. Аналітики запевняють: один з майбутніх викликів перед автовиробниками - створення інноваційних систем розваг, щоб людина не нудьгувала під час поїздки. Мова тут не тільки про екрани в підголівниках передніх сидінь.
 
Наприклад, Uber створює цілий маркетплейс розваг в своєму додатку. У Volvo Cars подбали про те, щоб людина під час поїздки відпочивала: в 90-й серії встановлені передові системи фільтрації повітря, крісла з масажем і збільшений простір для ніг. А якщо часу на відпочинок немає, можна і попрацювати. В кінці 2016-го компанія анонсувала співпрацю з Microsoft: вже запущена робота сервісу Skype для миттєвого підключення до діалогів. В майбутньому ж планується інтеграція з голосовим помічником Cortana. "Людина повинна бути продуктивною в будь-якому місці, а суть бізнесу - в мобільності", - зазначив керівник підрозділу Skype для бізнесу Бен Каннінг.
 
 
 
Це тільки початок. Повністю автономні автомобілі дозволять знизити загальне число машин на дорогах. Тут в дію вступає так звана sharing economy: люди перестануть купувати кілька авто на сім'ю, або взагалі відмовляться від машини. Згідно зі статистикою, 95% часу автомобіль стоїть на парковці. Це можна виправити. Наприклад, компанія Tesla планує створити на базі своїх автомобілів великий Шерінг-сервіс: поки власник машини не використовує її, автомобіль зможе возити інших людей. А до призначеного часу повернеться до власника. Це вже далеко не фантастика. Член датського парламенту Іда Окен написала колонку для сайту Всесвітнього економічного форуму про те, яким бачить майбутнє міст своєї країни. І в ньому немає місця для особистих автомобілів.
 
До слова, саме спільне споживання дозволить врятувати місто від майбутньої проблеми: автомобілів не стане менше, і їх  потрібно буде десь паркувати. Мало хто розуміє, що якщо прибрати паркінг з вулиці під будинком, необхідність в ньому не пропаде. Більш того, якщо автомобільний транспорт буде ставати доступнішим (невелика поїздка на таксі в Києві на чотирьох чоловік обійдеться трохи дорожче використання громадського транспорту), це лише сприятиме зростанню числа машин. Спільне споживання дозволить звести простій машини до мінімуму, а всі паркінги вивести за межу міста, куди авто буде відправлятися виключно на підзарядку.
 
У проекті FutureNYC дизайнери представляють, як може виглядати Нью-Йорк з безпілотними автомобілями
 
 
 
 
 
Зв'язок автомобіля з містом дозволить оптимізувати і сам трафік. Кожен транспортний засіб підключать до однієї мережі, здатної аналізувати рух і створювати потік без пробок: саме водії часто стають головною причиною створення пробок (як мінімум через те, що не можуть планувати свої маневри наперед). В одному місці світлофор довше притримає зелене світло, в іншому, навпаки, червоний загориться раніше. Безпілотні авто з легкістю усунуть випадкові тягучки і безглузді аварії, які відбуваються через неуважність або бажання «проскочити».
 
Подібна зв'язок між автомобілем і містом - це не далеке майбутнє. Наприклад, в Нідерландах і Сінгапурі запустили спеціальну мережу, яка зв'язує «розумні» гаджети (в тому числі і автомобілі) жителів з міськими мережами. Існуючі напрацювання вже використовують для регулювання дорожнього трафіку. І це лише початок великого шляху.
 
Місто повинно стати яскравим представником «Індустрії 4,0», де «розумні» технології будуть допомагати один одному в управлінні, а вся інформація буде в хмарі. Автомобіль навчиться збирати інформацію і передавати її в загальноміські системи. Безпілотними будуть не тільки пасажирські машини, але і спецтехніка, муніципальний транспорт, пожежні служби і карети швидкої допомоги. Експерти вказують: майбутнє не позбавить жителів міст від автомобілів, але при цьому зробить їх середовище проживання більш комфортним. А поки майбутнє не настало, світ навколо нас стає справжнім експериментальним майданчиком: всі зміни будуть тестувати прямо в наших містах. Як Volvo в Гетеборзі або Uber в Піттсбурзі. А що стосується знаків: в майбутньому їх виведуть прямо на дорожнє полотно, будуть показувати машині в якості доповненої реальності або просто передасдуть їх на її систему навігації. Вулиці стануть чистішими від інформаційного шуму.
 
 

 

 

 

 

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.