Пішохідні зони замість автомобілів: досвід Нью-Йорка

Джанет Садик-Хан була призначена комісаром Департаменту транспорту Нью-Йорка в 2007 році.
Шість років вона керувала п'ятьма тисячами підлеглих і відповідала за десять тисяч кілометрів вулиць п'яти районів міста.
 
Незважаючи на доступ до двох мільярдів доларів бюджету, Садік-Хан обрала інший підхід до оновлення вулиць - тестування і постійні експерименти.
Іншими словами, спробуй ідею на предмет її працездатності і, якщо не вийшло, то берись за нову.
Успіх цього методу на Таймс-сквер дозволив створити 50 пішохідних зон в місті, віддавши городянам 105 тисяч квадратних метрів простору, що належав до цього автомобілям.
Republic опублікували  скорочений варіант виступу Джанет Садік-Хан на платформі TED.
 
Робота комісара транспорту - це не тільки стоп-сигнали і світлофори, це ще і організація міського простору, вуличний дизайн.
Вулиці - один з найцінніших ресурсів міста, але цього багато хто не розуміє. Вулиці можна швидко переробити, причому малими засобами,
і вони стануть популярними у міських жителів і туристів. Потрібно тільки не боятися відійти від стереотипного погляду.
 
Це важливо, тому що ми живемо в століття урбанізації: вперше в історії більшість населення концентрується в містах,
а протягом наступних сорока років людей на планеті буде ще вдвічі більше.
У світлі цієї перспективи оптимізація вуличного простору стає вкрай важливою.
Мер Блумберг побачив цю проблему і запустив PlaNYC в 2007 році. Цей план розглядав міста як глобальні ринки; якщо все більше і більше людей будуть з'їжджатися в міста,
потрібно зосередитися на якості життя і ефективності інфраструктури.
 
У багатьох містах вулиці дуже довго, десятиліттями перебували в стані анабіозу. Ось, наприклад, фотографія Таймс-сквер в п'ятдесяті:
 
 
А нижче - Таймс-сквер в 2008 році: незважаючи на всі технологічні інновації та культурні та політичні зрушення,
мало що змінилося за 50 років.
 
 
Нашою метою було підвищити мобільність, дати більше місця велосипедам, автобусам і просто людям, які хочуть отримувати задоволення від міста,
зробити вулиці настільки безпечними, наскільки це можливо.
Вкрай важливо визначити цілі, тому що якщо ви хочете дати кораблю новий напрямок руху, потрібно розуміти, куди ви пливете і навіщо.
Дизайн вулиці функціональний, він чітко говорить про те, чого від неї в підсумку очікують: чи передбачається, що тут можна приємно і з користю провести час,
або ж ця конкретна вулиця спроектована так, щоб машини пересувалися з точки А в точку Б якомога швидше , і більше ні для чого.
 
Запускаючи проект, ми влаштували кілька опитувань. І дізналися, що Нью-Йорк - місто, де ніде присісти.
Люди, що сидять на пожежних гідрантах, - це вже точно не ознака міста світового класу.
У такому положенні справ немає нічого доброго ні для батьків з дітьми, ні для старшого покоління, ні для продавців, ні для пожежних гідрантів.
Необхідність змін назріла, і кращий приклад того, як спрацював наш підхід, це Таймс-сквер.
У день тут проходять 350 тисяч чоловік, і фахівці роками намагалися поліпшити це місце.
Тут було небезпечно і взагалі досить важко перейти вулицю, творився справжній хаос, виходу ніхто не бачив.
Ми влаштували піврічне випробування, так би мовити, пілот: закрили Бродвей з 42-ї по 47-ю вулицю і отримали 1 гектар пішохідного простору.
Використовували тимчасові матеріали, що було важливою частиною програми. Нам потрібно було зрозуміти, наскільки ефективний метод, і ми направили всі сили на отримання інформації.
Якщо наші дії допомагали трафіку, підвищували мобільність, якщо ставало безпечніше, краще для бізнесу, то ми залишали зміни.
Але якщо щось не виходило - ніяких проблем, ми могли все повернути як було.
 
І вийшло якнайкраще: трафік збільшився, стало спокійніше. Відкрилися п'ять нових флагманських магазинів.
Таймс-сквер тепер - одне з десяти найбільш привабливих місць для рітейлу на планеті. І це був важливий урок: не потрібно обирати між трафіком і публічним простором.
 
 
При реалізації будь-якого проекту виникають несподіванки.
Ми ніяк не очікували, що люди потягнуться на Таймс-сквер так швидко! Де вони були раніше? Не зрозуміло. Раз! - І вони вже тут.
Вулиця до цього була ще не готова.
 
Нічого не вдієш, ми вирушили в господарський магазин, закупили там сотню шезлонгів і виставили їх на вулицю.
Всі говорили тільки про ці шезлонги. Не про те, що ми перекрили Бродвей для машин, а про шезлонги.
Ось підсумковий дизайн для Таймс-сквер: там буде рівна поверхня - від тротуару до тротуару, прекрасне покриття, що відбиває світло від білбордів.
Ми впевнені, що створюємо чудове місце, нове перехрестя світового масштабу, гідне свого імені. І відкриємо ми його вже в цьому грудні.
У всіх наших проектах ми щільно співпрацюємо з бізнесом та місцевими продавцями.
Ось площа перед магазином Macy's. Його власники цілком за наш проект, адже зрозуміло: чим більше перехожих, тим краще для бізнесу.
 
У Бедфорд-Стайвесант ми пофарбували вулицю, поклали гравій з епоксидним покриттям і приєднали трикутний шматок колишньої проїжджої частини до магазинів на Гранд-авеню,
отримавши прекрасний публічний простір.
 
 
 У Брукліні ми переробили не надто популярну парковку, використавши всього лише фарбу і рослини,
і через три роки продажі на цьому місці виросли на 172%.
 
 
Ми створили більше п'ятдесяти пішохідних площ у всіх п'яти районах міста, переробили 10 гектарів автомобільних доріг в простір для прогулянок і відпочинку.
Один із наслідків нашого успіху - подібний підхід тепер беруть на озброєння в Бостоні, Чикаго, Сан-Франциско, Буенос-Айресі.
 
Тепер про велосипеди. За шість років велосипед вдалося перетворити в реальний спосіб пересування по місту. Ми швидко створили взаємопов'язану мережу дорожніх смуг.
З 2007 по 2013 рік було побудовано 563 кілометри велосипедних доріжок. Мені це страшенно подобається, тому що здається таким простим: ось їх не було, ось вони є.
А ще ми побудували першу захищену велосипедну доріжку в США, захистили велосипедистів за допомогою плаваючих паркувальних ліній. Вийшло чудово.
Кількість велосипедів зросла, число травм серед пішоходів, велосипедистів, водіїв впало на 50%.
Мі вже маємо  48 кілометрів таких захищених ліній, а тепер вони почали з'являтися по всій країні.
 
 
Не всім, однак, сподобалися нові велосипедні смуги, і декілька років тому на нас подали до суду, піднявся галас в пресі.
Одна бруклінська газета назвала смугу на Prospect Park West самим спірним шматком землі після сектора Газа. Але 64% ньюйоркців залишилися задоволені.
 
Цього літа ми запустили CitiBike - найбільшу в Сполучених Штатах програму з обміну велосипедами.
6 тисяч велосипедів і 330 станцій. З моменту запуску програми було зроблено три мільйони поїздок. Люди проїхали 11 мільйонів кілометрів.
Середня кількість велосипедистів на вулицях Нью-Йорка - 36 тисяч. Пік зафіксований в серпні - 44 тисячі.
Змінився і вигляд типового велосипедиста: раніше це була людина, схожа на ніндзю. Тепер він виглядає так само, як будь-який інший житель міста, старий, молодий, білий, чорний, жінка, дитина.
Всі вони обирають велосипед, доступний, безпечний, зручний спосіб пересування містом.
 
Схожий метод ми використовували для автобусів.
У Нью-Йорку найбільший автобусний парк і найнижча швидкість руху автобусів.
Всім відомо, що пішки пересуватися містом швидше.
 
Тому ми обрали найперевантаженішіі ділянки міста, побудували шість автобусних транзитних ліній і проклали 91 кілометр нових швидкісних автобусних смуг.
На виділені смуги машинам ходу немає, за це штрафують, і цей досвід виявився вкрай успішним.
 
Знаєте, яким був мій найкращий день на посаді транспортного комісара? Ми запустили CitiBike, і я їхала по захищеній велосипедній смузі, озирнулася і побачила пішоходів,
що стоять на безпечних пішохідних островах, трафік спокійно рухався, пташки співали, автобуси котилися по виділеним для них лініям.
Просто фантастика. Не порівняти з тим, як це виглядало шість років тому.
 
Розумієте, швидко міняти наші вулиці можливо. Це недорого, це відразу ж приносить вигоду, і це буде популярним у городян. 
 
 
 

 

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.