Паркування по-німецьки: фільм про досвід міста Трір

 

 

 

Сьогодні  практично кожен третій киянин є власником автомобіля. Проблема, з якою стикаються автомобілісти щодня – дефіцит організованих місць стоянки. Як свідчить статистика, забезпеченість Києва місцями для паркування у три рази нижче за необхідну. У більшості країн Євросоюзу на 100 жителів припадає 16-17 паркувальних місць, тоді як на кожних 100 киян – лише 5. І ця проблема характерна не лише для Києва, а й для всіх українських міст-мільйонників, адже в Україні немає продуманої інфраструктурної політики.

У столиці рішення проблеми нестачі майданчиків в місті шляхом будівництва різних типів паркінгів передбачено Генеральним планом розвитку Києва до 2020 року. Зокрема, в генплані одним з головних напрямків розвитку транспортного комплексу міста значиться будівництво підземних і наземних багаторівневих паркінгів у житлових масивах та біля транспортних пересадочних вузлів. Вирішувати питання паркінгів муніципалітет має намір не лише за рахунок будівництва нових парковок, а й шляхом зменшення кількості автомобілів у місті. Так, Генпланом передбачається створення 6 транспортно-пересадочних вузлів за принципом міжнародної системи Park&Ride: людина приїжджає до Києва на авто, а на в’їзді в місто лишає його на стоянці і пересідає на метро.

Проблема відсутності достатньої кількості паркінгів переслідує Київ вже багато років. Особливо складна ситуація у центрі, де автомобілісти змушені паркуватися або вздовж тротуарів, створюючи масу незручностей для пішоходів, або вздовж дороги, що ускладнює рух, особливо на вузьких ділянках доріг. І нові паркінги вирішують лише незначну частину проблеми, потрібен комплекс заходів. Прикладом для України може стати досвід німецького міста Трір, де було успішно реалізовано сучасну паркувальну концепцію.

Колишній віце-мер Тріра Норберт Нойхауз, який брав участь у напрацюванні цієї концепції, провів для нас автомобільну екскурсію різними районами міста. І жодного разу нам не довелося шукати де припар куватися, все чітко розплановано. Втім, як говорить гер Нойхауз, ситуація не завжди була такою райдужною.

Норберт Нойхауз:

Аналіз, проведений на початку 1990-х років, показав, що більше третини трафіку в центрі міста спричинялося пошуком місця для паркування. Ми усвідомили, що брак таких місць може поставити під загрозу економічний розвиток міста. Для Тріра була представлена концепція інтегрованого паркування. Мова йшла і про власне парковки, і про низку заходів, що торкалися питання офіційного управління парковками, роздрібної торгівлі тощо.

Пізніше ця концепція була скорегована і оновлена відповідно до викликів часу. Сьогодні ситуація з паркуванням у Трірі докорінно змінилася. Жителі і гости міста отримали масу різних можливостей. В принципі, вони знають, де залишать свій автомобіль, ще не виїхавши з дому, адже працює інтернет-сервіт Трір.інфо, де можна отримати всю необхідну інформацію про місця для паркування.

Людей, які щодня рухаються вулицями Тріра на транспорті, мерія ділить на п’ять груп.

Перша – 3 млн туристів на рік;

Друга – близько 500 тис. людей з навколишнього регіону та Люксембургу, до кордону з яким рукою подати;

Третя – ті, хто не мешкає в Трірі, але працює тут і приїжджає на роботу в центр міста, де сьогодні нараховується понад 60 тисяч робочих місць. Раніше, аби знайти вільне місце для авто, вони змушені були приїздити завчасно і досипати в машині. Сьогодні ситуацію виправлено.

Четверта – ті, хто мешкають в центрі і вдень покидають Трір.

П’ята – різноманітні служби доставки, будівельники тощо.

Концепція паркування була включена до загальноміської програми «Трір – доступне місто». У наш час сюди щодня приїжджає десятки автобусів з туристами. Трір має що їм показати – це найстародавніше місто Німеччини, засноване у І столітті до нашої ери, воно було столицею Західної Римської імперії. Історичний центр Тріра – справжній музей під відкритим небом. Саме сюди прямують туристи, буває, заїжджають цілі колони великогабаритних автобусів, але жодних проблем для руху машин центральними вулицями вони не створюють. Згідно концепції паркування, для них було створено спеціальну зону з виділеною смугою на дорозі.

Норберт Нойхайз:

Ми обрали найзручніше місце для прийому туристичних автобусів. Звідси гості Тріра можуть легко дістатися столичних пам’яток. Відразу біля зупинки для автобусів є інформаційний кіоск, де можна отримати карту міста і ознайомитися з розкладом та маршрутами руху громадського транспорту. Поруч також і туалет, щоб люди після довгої дороги не відчували дискомфорту.

На цій спеціальній смузі автобуси не купчаться: дозволено стояти не більше 30 хвилин. Тож поки туристи вивчають місто, вони виїжджають на околицю Тріра, де облаштовано спеціальний автобусний паркінг. Норберт Нойхауз розповідає, що місто отримало його за кошти приватного бізнесу.

Норберт Нойхауз:

Свого часу на в’їзді до міста було збудовано експоцентр, а поруч – велику стоянку, яка заповнювалася під час проведення виставок. Коли ж до мерії звернулися представники однієї з мереж швидкого харчування з проханням збудувати ресторан у цьому місці, ми сказали: добре, будуйте – але за умови, що перетворите паркінг на своєрідний відстійник для туристичних автобусів та створите, належні умови для водіїв. Аби у них були кімнати для відпочинку, щоб можна було прийняти душ, і щоб було куди сміття викинути. Таким чином водіям набагато зручніше очікувати тут, у комфорті, а не посеред міста в автобусі.

Приватний бізнес зараз забезпечує функціонування цієї інфраструктури. Якщо припинить – місто забере дозвіл на роботу в місці його розташування. Ось таким чином ми прибрали з центру габаритні автобуси, через які жителі Тріра могли стикнутися з браком паркувальних місць.

Тож сьогодні для тих, хто приїжджає до Тріра на власному автомобілі, не має жодних проблем з паркуванням. Облаштовано 11 багатоярусних паркінгів і підземних гаражів для стоянки і 9 громадських парковок під відкритим небом. Уся інформація щодо їх розташування і вільних місць доступна і на сайті Паркінг-ін-Трір.де і на спеціальному мобільному сервісі. Крім того, на вулицях міста поруч з маршрутними вказівниками встановлено і спеціальні електронні табло, які в онлайн режимі інформують, на яких паркінгах є вільні місця і фактично ведуть водіїв до місця паркування. Це зменшує кількість тих, хто їздить вулицями в пошуках місця для парковки і, відповідно, розвантажує рух.

Кількість паркінгів зростає відповідно до вимог часу за рахунок як бюджетних, так і приватних інвестицій. Згідно з концепцією, той, хто будує в центрі міста квартиру, офіс, магазин чи ресторан, має забезпечити їх парковкою з розрахунку півтора місця на квартиру. Якщо ні – має внести 10 тисяч євро в громадський фонд міста на будівництво парк-хаузу. Питання будівництва критих паркінгів так само входить у сферу відповідальності не лише міської влади, але й бізнесу. Об’єкти комерційної нерухомості повинні бути оснащені паркінгами, при цьому клієнти повинні отримувати першочергове право на паркування. А для жінок спеціально обладнані ширші зони для паркування біля виїздів. На самій парковці також легко розібратися, куди їхати. Зелений сигнал означає, що місце вільне, червоний – зайняте.

Норберт Нойхауз:

Відкриті громадські парковки передбачені концепцією звели поблизу місць з жвавою торгівлею, місць інфраструктурних об’єктів, пішохідних зон, центрів сервісного обслуговування. Біля кожної встановлено паркомати. Усі вони інтегровані в єдину систему управління міським господарством. До речі, завдяки паркоматам і квиткам на паркінгах ми отримали додатково значні надходження в бюджет.

Для жителів та офісних працівників центру, в яких поки немає можливості знайти паркінг поруч з домом чи роботою, ми створили окрему програму. Ці люди за 60 євро отримують річний дозвіл залишати одну конкретну машину у спеціальній зоні у будь-який час. Усі інші користувачі повинні платити. Також важливо забезпечити паркомісцями об’єкти житлової нерухомості. Тут у Трірі розташовують зони, призначені для жителів конкретних вулиць. Втім, у кожній такій зоні є кілька місць і для нерезидентів.

Те ж стосується і готелів, перед входом до яких обладнано спеціальні зони паркування для клієнтів. Крім того, обладнуються і невеликі бухти для короткострокового паркування, приміром, для працівників служб доставки, для яких запровадили спеціальний готельний квиток. Звісно, порушення трапляються, але як показує практика, незначні штрафи суттєво покращують ситуацію з незаконним паркуванням.

Норберт Нойхауз:

Коли ми розробляли концепцію, важливо було визначитися, де створити зони для короткострокового (15 хв – 2 години) та довгострокового паркування, щонайменше 8 годин, та затвердити цінову політику. Уся ця інформація вказана поруч з паркоматами. Якщо час вийшов – треба ще заплатити. Звісно, на вулицях час для паркування менше, обходиться це дорожче, але збільшення номінальної плати компенсується близькістю до центру міста. Таким чином, знаючи, скільки часу знадобиться, аби владнати свої справи, людина може визначитися, який паркінг їй обрати, щоб це було максимально економно фінансово.

Добре продумані і переконливі концепції паркування є вирішальними для інтенсивного міського життя, для захисту навколишнього середовища і для рівня життя міста. Автостоянки є важливою частиною інфраструктури міста, тому ними потрібно керувати з розрахунком на майбутній розвиток. Оновлення концепції паркування міста Трір створило просту і зрозумілу структуру, що працює як механізм. Ця система будувалася мерією завдяки залученню бізнес-інвестицій, а не за рахунок збільшення податків населення. Натомість сьогодні місто отримує реальний зиск. При цьому німці кажуть – беріть концепцію на озброєння і втілюйте її в життя.  

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.