Як захистити пішохода на дорозі

Київський блогер  Евгений Гарбут розповів у своєму ЖЖ про чинники, які впливають на кількість дорожньо-транспортних пригод за участю пішоходів та якими способами можна зменшити кількість подібних випадків.
 
Результати досліджень німецьких фахівців з безпеки дорожнього руху показують, що належним чином розроблений і обладнаний нерегульований пішохідний перехід в Німеччині може захистити пішохода від наїзду, незалежно від щільності трафіку. 
 
Але при цьому необхідно дотримуватися трьох правил:
 
1. Дотримання швидкісного режиму;
2. Гарна оглядовість на пішохідному переході і в зоні очікування (зокрема, шляхом ефективного звільнення від припаркованих на тротуарі автомобілів);
3. Видиме маркування і освітленість зони в нічний час доби.
 
 
 
Рекомендації:
1. Устаткування острівців безпеки, де це можливо і обов'язково, при великій кількості смуг;
2. Забезпечення безбар'єрного середовища.
 
Якщо хоча б один з цих трьох критеріїв відсутній, то відбувається негативний вплив на безпеку. У більшості країн Європи давно прийняті два швидкісних режими пересування автомобілів в місті 30 і 50. Чому?
 
 
 
Фізика гальмування
 
Для того щоб зрозуміти звідки ростуть ноги у аварій за участю пішоходів, необхідно зрозуміти їх фізику. Для початку, необхідно розібратися з гальмівним шляхом автомобіля. Він залежить від суми трьох чинників.
 
Стадії гальмування автомобіля
 
1. S р. Час реакції: час з моменту виявлення водієм небезпеки для руху, до початку прийняття ним рішення. З дослідження австралійських вчених: у разі надзвичайної ситуації, у середньостатистичного водія займає близько 1,5 секунд, щоб зреагувати і прийняти рішення, у досвідченого 1 секунда. Це так само залежить від погодних умов і часу доби. Це дуже суб'єктивний фактор, який залежить від вправності і рівня уважності
 
2. Sср.т. Шлях пройдений автомобілем за час спрацьовування гальмівної системи, він залежить від технічних характеристик гальмівної системи. Сучасний автомобіль з хорошими гальмівними колодками і покришками здатен зупинистись, приблизно за 7 м / с2
 
3. Sт. Гальмівний шлях. По суті - це процес тертя-ковзання та залежить від якості дорожнього покриття, рівня опадів, типу і якості гуми, маси автомобіля. Сухий асфальт  має коефіцієнт 1, мокрий 0.7
 
Sост. = S р. + Sср.т. + Sт.
 
Співвідношення швидкості і гальмівного шляху
 
З огляду на вище викладені фактори гальмування, скористаємося статистикою (усереднені дані) бельгійського університету, вона наочно показує яку відстань гальмівного шляху необхідно подолати до повної зупинки, при різних швидкісних режимах.
 
Рожевий - час реакції, червоний - гальмівний шлях на сухій дорозі, синій - гальмівний шлях на мокрій дорозі
 
Швидкість впливає як на ризик того, що ДТП може статися, так і на серйозність результату аварії. Зв'язок між швидкістю і рівнем пошкоджень є критичним для незахищених учасників дорожнього руху, таких як пішоходів і велосипедистів. Ми бачимо, що при швидкості в 30 км / год, водій повинен побачити ситуацію і прийняти рішення про гальмування за 16 метрів до пішохода, а на швидкості 50 км / год ця відстань складає 35 метрів. Необхідно також мати на увазі, що на мокрому асфальті гальмівний шлях збільшується на 25%, а при ожеледиці на 50%. При русі на швидкості в 60 км / год водій зможе прийняти рішення, до того як натисне на гальмо, проїхавши в середньому 25 метрів, що в рамках міської вулиці гарантує летальний результат (для Одеси це в середньому 1/5 довжини кварталу).
 
 
Концентрація уваги
 
Інформаційна цінність різних ділянок дороги не однакова, окремі їх зони поглинають значну частку уваги водія. Зі збільшенням швидкості зона концентрації уваги водія звужується і тривалість фіксації погляду знижується.
 
 
Положення точок фіксації погляду водія при русі з різною швидкістю
 
Зменшення зони концентрації уваги зі збільшенням швидкості свідчить про більш напружену роботу водія, причому скорочення цієї зони відбувається за рахунок периферійних областей, і саме тому інформація, що знаходиться за межами зони концентрації, нерідко водіями не сприймається. При швидкості понад 50 км / год водій не може встежити за тим, що відбувається на тротуарі на відстані найближчих 25 метрів.
 
 
Летальний результат
 
Перевищення швидкості в житлових районах особливо небезпечно. Відсоток смертності на швидкості в 30 км / год дорівнює 10%, і миттєво починає зростати, вже до 50 км / год він досягає 85%, що є досить сумним показником.
 
 
Пішохід майже не має шансів вижити, якщо автомобіль рухається зі швидкістю 75 км / год, а це гранично допустимий максимум швидкості руху в місті 60 + 15. На жаль аварії в населених пунктах і містах трапляються найчастіше і саме через швидкісний режим.
 
 
Дослідженнями Медичного центру м. Гарш (Франція), що спеціалізується на дорожньо-транспортній травматології було встановлено, що при наїзді автомобіля на пішохода при швидкості 20 км / год він найчастіше отримує легку контузію, при швидкості 20-30 км / год - контузію без тяжких наслідків, при швидкості 30-40 км / год можливі випадки інвалідності та смерті, при швидкості 40-50_км / год ці випадки частішають, при швидкості 55 км / год летальний результат практично неминучий.
 
 
Рівномірність потоків
 
При збільшенні швидкості автомобіля щодо загального потоку і в цілому встановленого швидкісного режиму, аварійність зростає в рази, тому швидкісний режим всього потоку руху - це дуже крихка річ.
 
Аварійність при збільшенні швидкості  щодо загального потоку
 
Темний час доби
 
А що у нас відбувається в нічний час доби з освітленням тільки ближнім світлом фар (в Одесі, нагадаю з освітленням вулиць повна біда)? На швидкості в 30 км / год можливо побачити людину в темному одязі за 18 метрів, що дозволяє зберегти йому життя. На швидкості в 50 км / год можливо встигнути прийняти рішення тільки, якщо людина одягнена в жовтий або білий одяг, як ми розуміємо, вкрай рідкісний випадок.
 
Для прикладу рівень освітленості двох міст і їх передмість, по площі передмістя Валенсії і саме місто, рівні Одесі. Рівень і якість освітлення в іспанській провінції, набагато кращий.
 
 
Погодні умови
 
Повернемося до погодних умов. Ми виявили той, факт, що гальмівний шлях значно збільшується, при мокрій або того гірше, скрижанілий дорозі. Чи часто у нас відбуваються випадання опадів? Розглянемо дані про кліматичні умови в Одесі:
 
 
 
З таблиць видно, що на 25% днів у році припадають опади, що знову ж таки збільшує ризики аварій. Наостанок візуалізація статистики аварій за участю пішоходів в різні місяці року і час доби. Вона враховує і кліматичні умови і темний час доби.
 
 
Стає зрозуміло, що найнебезпечніший час вечірньо-нічний з 17:00 до 8:00, з цього діапазону з 17:00 по 23:00, топовий час активності, коли люди повертаються з роботи, забирають дітей з дитячих садків і влаштовують вечірні прогулянки. І ранковий, коли люди йдуть на роботу.
 
А ось статистика типів аварій в Одеській області. Третина з них припадає на наїзд на пішохода.
 
 
Малими силами, можна уникнути безліч смертей:
 
1. Обмеження швидкісних режимів до 30/50 км / год дозволить знизити кількість летальних випадків в середньому на 50 відсотків;
2. Зонування міста по типу вулиць, визначивши точки підвищеної небезпеки у вигляді житлових кварталів, шкіл, дитячих садків, допоможе швидко визначити масштаб робіт, що необхідно провести. Для такого типу зон необхідно затвердити дотримання швидкісного режиму не більше 30, для решти міста не більше 50.
 
 
 

 

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.