Прикладна урбаністика у парку Наталка. Кейс Наталії Черногуб

Завдяки нашій спільноті без удаваної скромності можу сказати, що зараз з нами близько півтори тисячі осіб. Хтось є айтішником, є архітектори, дизайнери, юристи – це різні люди, кожен – професіонал у своїй справі, і ми об'єдналися для того, щоб реалізувати спільну мрію. Ми хочемо, щоб Україна була зеленою і квітучою країною.
Інтерв'ю керівника громадської організації «Парк« Наталка »Наталії Черногуб, яке вона дала мультимедійного проекту Ідеаліст, публікація 27 березня 2016 року на сайті petrimazepa.com

Все почалося з суботника два роки тому. Коли у мене був ювілей, я вирішила його відсвяткувати таким дивним незвичайним чином, запросивши всіх друзів, розклеївши оголошення по під'їздах, зробивши захід у Facebook. Звичайно, великого напливу мешканців не було, ніхто не прийшов, крім моїх близьких. Але той момент показав мені явну ситуацію, що люди поки дозрівають з бажаннями щось змінити, виправити в нашій країні, в місті, в парку, в під'їзді. І готовність приходити, приводити все до ладу поки є не у всіх.

У Києві 111 парків і 367 скверів. З бюджету виділяється лише 15% від необхідної суми. Крім того, немає єдиного органу, який відповідав би в парку за все, що там відбуваються. Освітлення, доріжки, полив, вивезення сміття, прибирання, берегова лінія – за все це відповідає 12 різних комунальних служб. Коли ви приходите в парк, сквер або зелену зону і хочете поставити комусь питання: що таке, чому не прибрано або чому там валяються пляшки і, не дай Бог, шприці, чому побита лавочка і не працює ліхтар, то ви місяць будете бігати в різні служби, писати якісь звернення, листи. Адже загального консолідованого органу просто немає.

У минулому році було створено нове комунальне підприємство «Київський центр міського середовища», яке взяло під свою опіку 25 парків, туди увійшов і наш парк «Наталка». Зараз ми знаходимося в пілотному процесі.

З парку, напевно, починається все. Це місце, куди люди приходять відпочивати, заряджатися енергією, надихатися, займатися спортом, мріяти, писати вірші, малювати картини, займатися творчістю. Якщо зробити місце, де це втілювати в життя було б цікаво, куди хотілося б просто приходити відпочити душею і насолодитися природою без пива, інтернету, телефонів, я думаю, це було б початком великого шляху перетворення демократичного суспільства і демократії в цілому.

 

 

Завдяки нашій спільноті без удаваної скромності можу сказати, що зараз з нами близько півтори тисячі осіб. Це передплатники нашої сторінки, плюс співтовариство людей, приблизно сто осіб, які регулярно нам допомагають. Хтось є айтішником, є архітектори, дизайнери, юристи – це різні люди, кожен – професіонал у своїй справі. І ми об'єдналися для того, щоб реалізувати спільну мрію. Ми хочемо, щоб Україна була зеленою і квітучою країною.

Звичайно, був період, коли здавалося, що все, що я роблю, нікому не потрібно. Я за освітою аудитор, працювала у великих компаніях корпоративним менеджером і розумію, як влаштований бізнес, як організувати багатотисячний персонал, як працювати з волонтерами, з жителями, владою. А ще як залучити бізнес в спонсорсько-меценатський проект. Все це було досить складно. Хоча за останній рік багато чому навчилася і хочу сказати: хлопці, це дуже просто, легко і заряджає.

Я познайомилася зі сферою урбаністики, з експертами в цій галузі, які пояснили, навчили, що спочатку все починається з соціології та дослідження. А в чому проблема? Чому жителі не ходять в парк? Чому влада не звертає на це увагу? Чому не виділяє гроші? Чому бізнесу це не цікаво? У процесі дослідження натрапили на незвичайну картину. Виявилося, в цьому парку п'ять років тому був розроблений проект реконструкції в стилі «совка»: великі алеї, фонтан, довгі колони. Вся ця пишнота коштувало сорок п'ять мільйонів і на той момент при курсі вісім це були космічні гроші.

Владою було підготовлено альтернативний проект реконструкції. Але те, що вони підготували, абсолютно не подобалося жителям, і була явна протидія, організовувалися протести. Доходило до того, що через цю конфронтації зупинялися будівельні роботи. Обурювалися, бо розкурочили футбольне поле, розібрали лавочки і доріжки. Вони були бетонні, старі, але вони були, і по ним можна було проїхати коляскою, покататися на велосипеді.

Зараз парк в стані будівельного хаосу. Коли почали досліджувати, прийшли до влади і сказали: «А чому ви не почули, чого хочуть мешканці? Чому ви не внесли зміни, засновані на цьому, адже вони основні користувачі? ». Виявилося, ми, жителі, не завжди вміємо правильно комунікувати з владою і доносити нашу думку. Як ми це бачимо і чому саме так, а не інакше.

Ми не завжди вміємо спокійно аргументувати і без конфліктів, без наїздів, без протидій відстоювати свою точку зору. За допомогою міжнародного фонду імені Гайнріха Бьолля ми провели воркшоп, запросили туди адміністрацію, жителів, експертів, дизайнерів, архітекторів. Спочатку була презентація проекту, який підготувала Оболонська адміністрація, а потім і альтернативні. Презентації пройшли на високому рівні на основі міжнародного досвіду, нових трендів в парково-архітектурному будівництві.

У підсумку, ми озвучили владі всі конструктивні, аргументовані пропозиції, і вони були почуті. Були внесені зміни в проект реконструкції. Кому, наприклад, зараз потрібен фонтан за три мільйони гривень з щомісячним обслуговуванням в 20 тисяч. У стані війни і взагалі складної економічної ситуації. Тому ми почали з самого проекту, а в процесі стали розбиратися, чому комунальні служби не працюють, чому немає колективного органу. Чому жителі не є як би власниками цієї землі, не доглядають за нею, не приходять туди, не дивляться. Чому не виганяють наркоманів і алкоголіків, які там знаходяться. Чому собаки бігають всюди і залишають свої екскременти, адже ніхто за цим не дивиться. Отже, крок за кроком ми почали міняти філософію інфраструктури і ставлення людей до природи.

26 квітня минулого року зробили спеціальні бокси для прибирання за собаками. Ми перші, хто з цього почав. У той же день висадили сто троянд. Люди побачили, як ми це робили, який це захоплюючий процес, і з тих пір почалися зміни. Зробили сходи-вишиванку з пікселів. Здавалося дуже незвичайним, що якісь активісти приходять, прибирають на регулярних суботниках. Ми за цей час провели більше ста суботників. Кожну суботу, неділю, навіть в будні. У тих місцях, де збиралися наркомани, ми знайшли 564 шприца, в тих місцях, де були громадські туалети, зарості, які люди використовували замість туалетів, – почистили, десь навіть лавочки поставили. Всі наркомани ці місця вже покинули, і люди теж не ходять туди в туалет. Але є інші проблеми.

У нас є на території «Арка праці», їй в цьому році 80 років. Це відоме сталінське метро, ​​приголомшлива знахідка не тільки для любителів історичних місць, а й для всіх. Коли туди заходиш, реально відчуваєш старовинну атмосферу і з'являється творче почуття. Коли будували цю трубу, це була вершина архітектурної інженерної думки. Саме на Оболоні вона до сих пір залишилася майже не зачеплена. Уявіть, за 80 років навіть осколок бетону не відвалився. Тому у нас є своя цікава історична цінність.

Почали ми з вишиванки, далі зробили проект «Зробимо Україну разом». Ця карта, викладена з мозаїки, в якій брали участь жителі і гості з інших країн: Франції, Польщі, Білорусі, Німеччини – загалом приблизно 500 осіб, стала найбільшою, був зафіксований рекорд України. Знаєте, це був дуже класний об'єднуючий проект. Приїжджала сім'я з Луганська, налаштована не зовсім толерантно і не зовсім лояльно до України, до національного підйому, але, поспілкувавшись один з одним, різними командами, які викладали свій регіон, свою область, вони підходили і говорили: «Клас, спасибі вам велике» , Після цього розумієш, що таке Україна і заради цього варто жити. Почалося все з проекту реконструкції, а зараз ця історія переростає в підняття громадськості і «Громадянської свідомості».

Я дам п'ять базових кроків, п'ять рекомендацій, що потрібно зробити. Перше – зберіть свою команду. Повірте, ідея зробити наш світ кращим живе в кожному з нас, просто потрібно її правильно аргументувати, донести, пояснити важливість і значимість. Чому вам необхідно займатися парком або сквером. Самому особисто сісти і сказати: «я готовий, я хочу зробити щось корисне в цьому світі, я хочу пишатися своєю країною і тим, що я зробив». Друге – треба розклеїти оголошення, запросити людей на суботник. Щоб не було незручно, дискомфортно, страшно. В квітні, як завжди, буде проходити щорічна всеукраїнська акція «Зробимо Україну разом». Коли всі виходять і проводять суботники, ви також можете приєднатися до них і стати координатором, відповідальним за прибирання конкретного парку.

Під час суботника ви познайомитеся з людьми, які також хочуть зробити щось прекрасне, але вони не знають, як це робити, з чого почати. Після суботника вам необхідно буде поговорити з цими людьми і провести дослідження по парку. Взяти лист, анкету, де потрібно вказати, який стан парку зараз, повністю описати інфраструктуру, доглянутість, хто там гуляє, яка цільова аудиторія зараз знаходиться в парку. Це бомжі, наркомани і алкоголіки, як було у нас в парку «Наталка» рік тому, чи це матусі, бабусі, спортсмени.

Так ми будемо розуміти, яка цільова аудиторія парку. Третій пункт – це зробити дослідження. Четверта задача – познайомиться з місцевою владою, будь-то районна адміністрація або КМДА, або, якщо ви перебуваєте в селі, обов'язково прийти до них і сказати: «Доброго дня, я хочу займатися цим парком, хочу займатися його розвитком». П'яте – коли у вас вже сформується робоча група, коли у вас будуть архітектори, дизайнери, ви зможете підготувати проект того, що і як ви хочете змінити. Чи хочете ви, щоб там були якісь спортивні зони, дитячі майданчики або ж ви нічого не хочете чіпати в парку, просто зробити там доріжки, освітлення, можливо, лавочки. Необхідно буде прибрати парк.

Прибрати зарості, пляшки – все те, чого не повинно бути в природі. Якщо ви вже хочете більше розвивати його, щоб туди більше приходили діти, спортсмени, жителі, щоб матусі могли відпочивати, читаючи і насолоджуючись природою, варто оформити його якимись цікавими ландшафтними штуками.

Щоб все це втілити, потрібно п'ять кроків. Перше – це впевненість в собі. Друге – проведення суботників і заходів. Третє – це робоча група, дослідження парку, пропозиція ідей. Четверте – знайомство з владою. П'яте – проектування і розробка більш детального проекту за участю спонсорів, тому що, як правило, держава каже, що «грошей нема, бюджетного фінансування на цею рік не закладено, до побачення». Немає питань. Як виявилося, суботник або якийсь арт-захід можна зробити взагалі безкоштовно або за десять, двадцять, сорок гривень. Лавочку можна пофарбувати за вартість фарби в магазині. Щоб зробити якусь красу, куди б стали приходити люди і милуватися, повірте, не потрібно багато грошей. Просто бажання.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.