Від Осло до Парижу: як 11 найбільших міст планують позбавитися від автомобілів

Великі міста звикли вирішувати проблеми з заторами побудовою додаткових полос руху. Однак, в останні роки ця тенденція поступово змінюється: все частіше і частіше столиці та міста вибирають протилежний варіант, і навпаки прибирають смуги для автомобілів, замінюючи їх маршрутами для інших видів транспорту. Про це у липні 2017 року розповіло видання under35.me

Наприкінці 2016 року мэр Мадрида, Мануэла Кармена, висловилася повторно про свої наміри вигнати персональні автомобілі з центру іспанської столиці. В ефірі місцевого радіо Cadena Ser Мануэла підтвердила, що перед закінченням її терміну повноважень у травні 2019 року на основному бульварі Мадрида, Гран-Віа, будуть рухатися тільки велосипеди, автобуси та таксі. Така ідея є частиною масштабної ініціативи щодо заборони всіх дизельних автомобілів у Мадриді до 2025 року.

Однак іспанське місто – не єдине, яке готується до прийняття рішення про відмову від автомобілів. Державна влада по всьому світу почала шукати ідеї та шляхи, завдяки яким міста зможуть створювати більше простору для пішоходів та знизити викиди вуглекислого газу.

Подивіться на плани та досвід 11 найбільших міст світу, що розвивають програми по зменшенню кількості автомобілів.

Осло до 2019 року планує впровадити заборону на автомобілі в центрі.

Міська влада норвезької столиці Осло планє до 2019 року ввести постійну заборону на автомобілі в центрі міста. Згідно з новою державною програмою розвитку, такий же шаг очікує і всі інші міста Норвегії до 2025 року.

«Ми хотіли зробити більш комфортний простір для пішоходів та велосипедистів. Так буде краще і для розташованих в центрі магазинів, і для всіх в цілому», - впевнений представник «Зеленої партії» в Осло Лан Марі Нгуен Берг.

Подібний крок стане першою масштабної постійною забороною серед європейських столиць, і вже сьогодні це стимулювало великий обсяг інвестицій у громадський транспорт Осло.

Майбутня пешохідна зона Осло, за даними Норвезької корпорації NRK

Окрім  пішоходів та велосипедистів, центр міста залишається доступним для міських автобусів і трамваїв, а також  для автомобілів, що перевозять людей з обмеженими можливостями, продуктових вантажівок та комунального транспорту.

Незважаючи на те, що в Осло та його пригородах вже створено більше 100 кілометрів велосипедних доріг, в плани влади входить будівництво до 2019 року ще додатково більше 60 кілометрів велосипедних маршрутів, використовуючи закриті для руху автомобільні ділянки.

Центральний район Осло

На сьогоднішній день в Осло проживає понад 600 тисяч чоловік, на які приходиться майже 350 тисяч автомобілів, більшість з яких зосереджені в приморських районах норвезької столиці.

Більш обширна заборона руху в Мадриді: 24 центральних вулиці для пішоходів та велосипедистів

Мадрид до 2020 року планує ввести масштабну заборону на рух автомобілів по центру міста, який охоплює площу більше 2 квадратних кілометрів. При цьому містобудівники проводять повторне проектування 24 найбільш завантажених вулиць іспанської столиці, переорієнтуючи їх для пешеходного та велосипедного користування.

Bicicritica - щомісячний ініціативний рух велосипедистів Мадрида за альтернативні способи пересування

Ініціатива є частиною «Плану мобільності 2020 року» - глобального плану створення екологічно стійкої транспортної системи міста, метою якого є зниження частоти використання автомобілів. За ігнорування нових правил руху центральним урядом передбачені штрафи для водіїв на суму від 90 євро.

Постоупово вивыльняючи центральну частину міста від автомобільних смуг руху, більше 2/3 вивільнених вулиць буде обладнано для пішоходів і велосипедистів. На окраїнах пешеходної зони будуть розміщені 13 великих парковок, де всі бажаючі зможуть залишити свої автомобілі, щоб прогулятися по центру Мадрида. Виключенням з правил зможуть скористатися лише корінні жителі центральних районів міста.

Новий велосипедний маршрут, що проходить через самий великий парк Мадрида Каса де Кампо.

«Головне завдання ініціативи – це зменшення потоку автомобілів, що рухається по центру в пошуках місць для паркування», – в одному з інтерв'ю коментував ініціативу міністра юстиції Альберто Руїз-Галлардона (Alberto Ruiz-Gallardón).

У планах влади у найближчі 5 років різко скоротити рівень забруднення міського простору. Так, на сьогоднішній день в іспанській столиці працюють різноманітні тарифи на паркування, залежно від рівня викидів марки автомобіля: більш «брудні» автомобілі вимушені платити додаткові тарифи, на відміну від електротранспорту та гібридних моделей.

«У районах можна зробити багато чого з допомогою невеликого втручання», – впевнені архітектори та члени місцевої ініціативної групи пішоходів Матеус Порто та Вероніка Мартінес. «Ми вважаємо, що незалежно від того, про що говориться в загальному плані про майбутнє міста, багато речей можна зробити вже сьогодні, будь на те політична воля».

Домінуючим транспортом в Гамбурзі стануть велосипеди

Близько 40% площі Гамбурга, другого за величиною міста Німеччини, відведено під сади, парки, площі, спортивні майданчики та інші «зелені» зони. И в найближчі 20 років, за планом «Green Network Plan», місто планує об'єднати всі ці ділянки в єдину «зелену мережу», зменшивши кількість автомобілів і надаючи пішоходам та велосипедистам ще більше свободи для пересування.

Генеральний план Гамбурга, на якому можна побачити кількість зелених зон міст, які планує об'єднати міська влада

Щоб якісно об'єднати все місто, до проекту задіяні відповідальні особи від кожного з 7 муніципалітетів столиці регіону.

За словами представника міської влади Angelika Fritsch, подібний проект дозволить перетворити місто в єдину інтегровану систему: «Інші міста також володіють обширними «зеленими»зонами, але охоплюючи все місто, від окраїн до центру, «зелена мережа» у Гамбурзі стане унікальною у своєму роді . Через 15-20 років у вас з'явиться можливість дослідити весь місто виключно на велосипеді».

В місті також будуть побудовані нові зелені насадження, які повинні сприяти засвоєнню вуглекислого газу та регулювати мікроклімат міста, оскільки середня температура в Гамбурзі за останні 60 років зросла приблизно на 1,2ºC. Такі простори також допоможуть запобігти загрозі: за той же 60-літній період рівень моря в Гамбурзі підіймається приблизно на 20 сантиметрів і, як очікується, продовжить зростати і далі заскореними темпами.

Візуалізація проекту перепланування автомобільної магістралі Гамбурга

Детальний план створення «зеленої мережі» дуже подібний на ініціативи міської влади Копенгагена, де будуються велосипедні маршрути, щоб зв'язати віддалені райони з міським центром. Особливо важливо те, що подібний план дозволить позбавити жителів Гамбурга від необхідності використовувати головний транспортний засіб - автомобіль, який з впровадженням "Green Network Plan" виявиться просто малоефективним.

Багатокілометрові веломагістралі на дорогах Копенгагена.

В Копенгагені на сьогодні одна з найнижчих доля володіння автомобілями в Європі, а більше половини жителів Датської столиці їздять на роботу на велосипедах.

Все завдяки ініціативи міста по впровадженню велозон, починаючи з 1960-х років. Однак, незважаючи на успіх впровадженої ранішої ідеї, влада датської столиці не має наміру зупинитися на досягнутому: одним з останніх завдань стало будівництво супермагістралей для велосипедів, які проходять через всю центральну частину міста до близьких околиць і приміських селищ.

Велосипедна дорога Копенгагена | Фото: DISSING + WEITLING

Одним з прикладів такого маршруту стало безпечне та швидке шосе від центральної частини Копенгагену до невеликої містечка Альбертслунд, розташованого в 22 кілометрах за межами датської столиці.

Маршрут Копенгаген-Альбертслунд є першим із запланованої 500-кілометрової мережі, яка в майбутньому буде нараховувати 28 міських вело-шосе. Перед створенням цього маршруту міська влада провела дослідження, в якому цікавилися всіма негараздами, що виникають у велосипедистів під час подорожей по місту. Головний висновок полягав у тому, що комутація була порушена більшістю червоних світлових сигналів і очікування на перехрестях. Щоб усунути ці проблеми, сигнали світлофорів по маршруту були переорієнтуватися на те, щоб дати велосипедистам «зелену хвилю».

Проект велосипедної магістралі в Копенгагені

Вело-маршрути також були виділені оранжевим маркуванням на асфальті і забезпечені безпечними зупинками, на яких за допомогою безкоштовних встановлених насосів можна підкачати шини або просто перебувати.

Окрім велосипедної інфраструктури, міська влада також приділяє велику увагу навігації, створюючи зручні вивіски та плани, за якими велосипедисти можуть орієнтуватися і вибрати більш зручні напрямки свого руху.

Велосипедна дорога Копенгагена | Фото: DISSING + WEITLING

Завдяки проекту розробки веломаршрутів, кількість велосипедних доріжок у Копенгагені збільшиться на 15 відсотків, що за розрахунками міської влади дозволить скоротити державні витрати на 40,3 мільйони євро за рахунок підвищення рівня здоров'я населення, а також істотно знизити дорожнє навантаження в місті.

«Ліквідація дорожніх заторів вимагає наявності ще меншого числа людей за кермом автомобілів, і більше - за кермом велосипедів», - впевнений оглава Технічного та екологічного управління Копенгагенської міської ради Айфер Байкал (Айфер Байкал). «Нас чекає величезний успіх, якщо ми зможемо мотивувати мешканців їздити на велосипедах у місті та за його межами. Співпраця з нашими сусідніми муніципалітетами по будівництву вело-шосе – це найкраще, що ми зробили для велосипедистів, з моменту початку будівництва велосипедних доріг 100 років тому».

Над створенням мережі велосипедних маршрутів Копенгаген працював загалом у23 муніципалітетах. До кінця 2017 року в місті буде 7 вело-шосе, і роботи над створенням ще 21 маршруту будуть продовжені.

«Кожен третій житель Копенгагена каже, що буде робити більше подорожей на велосипеді, якщо це стане більш зручним заняттям», - в одному з інтерв'ю поділився думкою голова обласного ради Копенгагена Вибеке Сторм Расмуссен (Vibeke Storm Rasmussen). «Велосипедні шосе – це найкраще, що ми можемо створити, щоб зробити велосипедні поїздки реальною альтернативою автомобільному водію для значного кількості мешканців. Чем більше людей ми будемо для цього залучати – тим ефективніше ми зможемо позбутися від пробок і забруднення повітря – і те й інше значно покращить якість життя в Копенгагені ».

Велосипедна дорога Копенгагена | Фото: DISSING + WEITLING

Париж заборонить дизельні автомобілі и подвоїть кількість велосипедних доріжок.

Коли Париж у 2014 році ввів заборону на автомобілі з парними реєстраційними номерами на один день, рівень забруднення повітря у центрі міста за той же день упав на 30%. Сьогодні влада Парижу продовжує здійснювати заходи для обмеження автотранспорту у центрі французької столиці, де на сьогодні найбільша частка дизельних автомобілів на дорогах Європи.

Одним з нововведень з липня 2016 року стала заборона, згідно якої всі автомобілі з випуском року до 1997 року не можуть в'їхати в центр міста в будні дні.

До 2020 року мер Парижа Анна Ідальго (Anne Hidalgo) також планує подвоїти кількість велосипедних доріг і забезпечити рух по деяким містам виключно для електромобілів.

Місто також продовжує виконувати невеликі короткострокові заходи для утримання викидів вуглекислого газу автомобілями: так, у 2015 році пройшов перший у Парижі день без автомобілів, а з травня 2016 року в центральних районах міста також було встановлено правило недільних днів без машин. Відповідно до програми розвитку Парижу, всі найпопулярніші туристичні місця будуть повністю призначені для пішоходів, у яких з'явиться прекрасна можливість відкрити заново для себе Париж.

«Мери великих міст прийшли до єдиної думки, що зміни клімату – один з найбільш серйозних викликів, з якими ми зіткнулися», - висловлювала в своєму виступі на конференції міст С40 мер Парижа Анна Ідальго. «Сьогодні ми також заявляємо, що ми більше не будемо миритися з забрудненням повітрям та проблемами зі здоров'ям, які вони викликають. Великі проблеми вимагають суворих дій, і ми закликаємо автовиробників приєднатися до нас».

Афіни також приєднуються до заборони дизельного транспорту.

У грудні минулого року міська влада Афін оголосила, що до 2025 року повністю забороняють дизельні автомобілі в центрі міста.

28 травня 2017 року, велосипедная инициатива Міста для Велоспорту у Афінах

Ініціатива є необхідним кроком по поліпшенню якості повітря в столиці Греції. Афіни вже зараз обмежують рух дизельного транспорту в центрі міста за певними днями на підставі їх реєстраційних номерів, але мер Афін Йоргос Камініс заявляє, що він прагне до того, щоб в кінці кінців усунути всі «погані» автомобілі з території міста.

«Наша мета в кінцевому рахунку позбавити центр міста від усіх автомобілів у найближчі роки», - у своїй заяві висловився міський голова Афін Джоргос Камініс.

Додаткова плата для дизельних автомобілів в Лондоні

Подібно міській владі Парижа, мэр Лондона заявив, что місто поступово рухається до заборони дизельних автомобілів вже у 2020 году.

Наразі влада Великобританії протидіє використанню дизельних двигунів у деяких районах міста, вимагає додаткової щоденної плати в розмірі 10 фунтів для дизельних автомобілів, які в'їжджають у пікові години. Міська влада називає такий податок «платою за завантаженість».

«Лондон вже обговорює створення зон ультра-низьких викидів», - в одному з інтерв'ю видання The Telegraph поділився думкою представника організації Campaign for Better Transport Стівен Джозеф. «Але наврядчи влада заборонить все прямо, як це роблять в інших містах».

Планується також, що до 2020 року вступить в силу міська програма додаткових зборів для бензинових автомобілів, які були зареєстровані до 2006 року.

Екс-мэр Лондона Борис Джонсон на одному з «Car Free Sunday»

За даними Департаменту навколишнього середовища, продовольства та сільських справ, щорічно в Великобританії налічується близько 29 000 смертей, які, так чи інше викликані забрудненням повітря. І з ростом кількості автомобілів у таких містах, як Лондон, Бірмінгем або Лідс, ситуація тільки посилюється. Саме тому прийняті ініціативи настільки важливі для майбутнього великих міст.

Брюссель і далі розширює один із самих великих пешеходних зон в Європі.

Більшість вулиць Брюсселя, що оточують центральну міську площадь, завжди були пешеходними, і складали одну з найбільших зон без автомобілів. Відповідно до наміченого плану, новий мер бельгійської столиці та представник Соціалістичної партії Філіпп Клуз (Philippe Close) планує продовжити перетворення центральної частини міста в велику пешеходну зону, заповнену численними ресторанами, кафе та магазинами.

У 2002 році в Брюсселі вперше була проведена ініціатива «Тиждень мобільності», метою якої стало залучення уваги жителів до використання громадського транспорту замість приватного. Подібна традиция успешно прижилася і продовжує щорічно: наступний «тиждень мобільності» пройде з 16 по 22 вересня 2017 року, і в його рамках 17 вересня в місті також пройде ініціатива «Car-Free Sunday», під час якого в центральній частині Брюсселя і його столиці регіону буде заборонено в'їзд автомобілів.

Виключення з правил зможуть мати тільки автомобілі таксі, маршрутні автобуси, автомобілі спеціальних служб та людей з обмеженими можливостями, яким дозволено пересування по дорогах за наявності спеціального пропуску, і при дотриманні максимальної швидкості в 30 км / ч. Для пасажирів цього дня пересування громадським транспортом, що надається брюссельськими компаніями-операторами STIB і De Lijn, буде безкоштовним.

Громадська ініціатива «Пікнік на вулицях» на вулиці Брюсселя

У лютому 2016 року Брюссель також повідомив, що дизельні автомобілі, які були вироблені до 1998 року, підпадуть за забороною, починаючи з 2018 року.

Мехіко обмежує рух по центру міста для більш ніж 2 мільйонів автомобілів.

В квітні 2016 року влада Мехіко прийняла рішення про періодичну заборону в'їзду частини автомобілів в центр міста: як в деякі з будніх днів, так і по субботам. Такі заходи були предприняті після того, як в мексиканській столиці було кілька разів зафіксований підвищений рівень забруднення повітря, що перевищує в 1,5 рази допустиму норму.

«Не секрет, що в Мехіко ми стикаємося з двома істотними проблемами: забрудненням повітря та дорожнім трафіком», - в одному з інтерв'ю заявив міський голова Мігель Анхель Манцер. «Розширюючи альтернативні варіанти пересування, такі як мережа швидкісних автобусів БРТ та системи метро, ​​а також інвестування в велосипедну інфраструктуру, ми працюємо над тим, щоб позбавити нашу дорогу та наші легені від заторів».

Заборона розповсюдиться на більш ніж 2 мільйони автомобілів, що складає майже 40% місцевого дорожнього трафіку. Вибір автомобілів, яким заборонено в'їзд, відбувається за допомогою автоматичної системи ротації, на підставі реєстраційних номерів. При цьому міська влада також враховувала особливі умови для нових «більш чистих» моделей авто, власники яких зможуть рухатися по центру міста без обмежень.

50% переміщень у Ванкувері здійснюється за допомогою громадського транспорту, велосипедів або завдяки пішій ходьбі.

За останні 10 років канадському місту вдалося значно підвищити рівень ефективності громадської транспортної інфраструктури, завдяки чому на сьогоднішній день половина жителів міста Ванкувера рухається по місту на громадському транспорті, на велосипедах або пішки.

Міський пейзаж Ванкувера | Фото: Джордж Роуз-Гетті

Історія радикальних змін у міському просторі Ванкувера бере початок з кінця 1960-х років

Міська залізнична транспортна система Ванкувера - SkyTrain | Фото: Lissandro Mela

Основні зміни в роботі громадських маршрутів були зроблені перед проведенням зимових Олімпійських ігор 2010. Завдяки ефективній політиці розвитку міського транспорту, громадський річний пасажиропоток зріс з 150 мільйонів у 2010 році до 175 мільйонів в 2014 році.

Уже в 2015 році місто досягло наміченої в рамках плану «Greenest City 2020» цілі - створити необхідні умови, щоб 50% жителів Ванкувера частіше залишали свої автомобілі вдома, і пересувалися по місту зручним і ефективним громадським транспортом або велосипедами.

Ще в 2008 році цей показник складав менше 40%, проте з тих пір жителі Ванкувера стали на 21% менше користуватися власними автомобілями, віддаючи перевагу більш зручному та здоровому способу пересування. Досягнутий результат майже вдвічі вище, ніж у будь-якому місті США, подібного розміру, включаючи Сиэтл і Філадельфію, де відсоток мешканців, що користуються громадськими або вело-транспортом становить 21% та 27% відповідно.

Значні доопрацювання велосипедної інфраструктури дозволили також збільшити кількість поїздок на велосипедах у Ванкувері більш ніж у 2 рази: з 50 000 поїздок у 2008 році до більш ніж 100 000 у поточні роки.

«24% наших велосипедних мереж тепер вважаються придатними для всіх віків і можливостей», - в одному з інтерв'ю поділився думкою менеджер з планування транспорту Ванкувера Дейл Брэксуэлл.

У Ванкувері також щорічно в червні проходить «день без машин», протягом якого введено заборону на автомобілі в завантажених кварталах міста, і проводяться численні фестивалі, які відвідують близько півмільйона жителів і туристів.

«Наші дії по розвитку міста в рамках планів Greenest City 2020 та «Transportation 2040» роблять Ванкувер більш безпечним, чистим і дружнім до навколишнього природи містом», - впевнений мер міста Ванкувера Грегор Робертсон (Грегор Робертсон). «Інвестиції в безпечні рішення для пішоходів і велосипедистів, такі як велодорожки, поліпшені тротуари та вуличні освітлення, дозволяють жителям більш активно проводити час у пішохідних та велосипедних прогулянках по місту».

Влада Ванкувера плануює і далі трансформувати місто, щоб до 2040 року досягти нової амбіційної цілі - зробити так, щоб 66% всіх міських переміщень припали на частку громадського транспорту, а також на велосипедні та пішохідні прогулянки.

Нью-Йорк знижує рух транспорту малими дозами.

Незважаючи на те, що в найближчий час Нью-Йорк не планує ввести постійниу заборону на автомобілі, міська влада активно збільшує кількість пішоходних та велосипедних доріжок, разом з варіантами для пересування громадських видів транспорту.

Велосипедний рух в Нью-Йорку

Сьогодні деякі ділянки міста, такі як Times Square, Herald Square, і Madison Square Park, призначені тільки для пішоходів. Впродовж трьох суббот підряд у серпні минулого року сотні тисяч людей приєдналися до фестивальних заходів Літніх вулиць, під час яких забороняється рух автомобілів по основним магістралям, що з'єднують Центральний парк і Бруклинський міст, і дороги відкриваються для руху пішоходів. У цьому році Нью-Йорк також планує повторити ініціативу, надаючи пішоходам повну свободу пересування по субботам в день 5, 12 і 19 серпня.

«Так могла б виглянути щоденна життя, якщо б люди були важливі», - в інтерв'ю висловив свою точку зору виконавчий директор некомерційної організації Transportation Alternatives Пол Стилі Уайт. «Найгірше для міського жителя - це бути прив'язаним до авто, як до єдиного варіанту руху».

Проект реформування міських районів Нью-Йорка від норвезької студії дизайну та архітектури Сніхетта

Наразі організація Transportation Alternatives активно співпрацює з міською владою в питаннях створення більшої кількості пішохідних проспектів. І по словами Пола Уіта, містобудівники більше не намагаються оптимізувати Нью-Йорк для водіїв, а замість цього думають про планування міста по-іншому.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.