Типи велодорожної інфраструктури

Українські міста все ближче приходять до створення комплексної велосипедної інфраструктури – з одного боку, велотранспорт стає все більш популярним, з іншого – вже стає очевидним, що шлях вирішення проблеми мобільності міста не можна реалізувати розвитком виключно автомобільної інфраструктури. Ще один виклик – поступове поширення персонального електротранспорту, різноманітних моно-колес, гіробордів, сігвеїв та інших моторних засобів пересування, які по своїх швидкісних характеристиках цілком могли б використовувати ті самі велодоріжки.

Аби розібратися у типах велодорожньої інфраструктури, публікуємо переклад одноіменної статті блогера alex_maisky, який спеціалізується на велотематиці.

Ось велосипедна смуга:

А ось велодоріжка:

Велосипедні доріжки бувають різні.

Ось велодоріжка, звична для Копенгагена. Примикає безпосередньо до проїжджої частини. Зазвичай розташована трохи вище неї. А до велодоріжці таким же чином справа примикає тротуар.

Як її назвати? Ось тут у загальновідомій схемію вона позначена як велодоріжка, відокремлена бордюр ом(бортовим каменем). Щоб якось підкреслити різницю з більш відокремленими велодоріжками, назвемо їх такими, що примикають до проїжджої частини.

До речі, про схему. Вона наочно показує, що чим більше швидкість руху автомобілів на дорозі, тим ширшою має бути відстань між велосипедистами і автомобілями. Звучить логічно, так? Але потрібно не забувати, що це ж правило працює і у зворотний бік - якщо не вистачає місця, щоб відокремити велодоріжку від дороги, наприклад, газоном, то можна розташувати їх впритул, але знизити швидкість руху на дорозі.

А ось велодоріжки, за якими відразу зрозуміло, що вони відокремлені.

Відокремлення зазвичай здійснюється бордюром між проїжджою частиною і велодоріжкою або газонами:

А ось приклад з Флоренції. Велоінфраструктура у Флоренції не найкраща в світі. Доріжка однозначно вузькувата. Але в місті, проте, дуже багато велосипедистів: в'їзд в центр на особистому автотранспорті дуже обмежений, практично заборонений.

Для відокремлення також використовуються паркувальні смуги і буферні зони, виділена розмітка.

Нью-Йорк:

І інша Америка:

У нас люблять відокремлювати тротуари і велодоріжки від проїжджої частини різного роду парканами:

Варіант з широкою буферною зоною типовий для США, де такі велодоріжки часто називається захищеними. Мені така назва не подобається. Воно немов би виставляє велосипедистів в ролі якихось розпещених учасників руху. І викликає в пам'яті різних холівар на тему шоломів.

Адже ніхто не думає проектувати «захищені зупинки». Чи не називають захищеними і тротуари. І велодоріжки теж не треба.

Відокремлена - ось правильне визначення.

Ізольовані велодоріжки - так в наших нормах називаються велосипедні доріжки, які не належать до якої-небудь автомобільної дороги або вулиці, а існують самі по собі. В англійській мові для позначення таких доріжок використовуються різні назви - cycle trail, cycle path. Автори PRESTO спробували бути більш однозначними - solitary cycle track, тобто самостійна велосипедна дорога. Зазвичай такі доріжки зустрічаються в парках або за містом. На них досить часто може бути і тротуар для пішоходів, якщо інтенсивність велосипедного трафіку значна.

Велосипедні дорожккі можуть бути призначені для одностороннього руху або для руху в двох напрямках. Односторонні велодоріжки звичні на міських вулицях.

Двосторонні частіше зустрічаються в парках і вздовж заміських автотрас. Хоча в деяких містах такі велодоріжки роблять і на міських вулицях, це не завжди правильно. 

Іноді проїжджі частини для різних напрямків навіть поділяють.

Велосипедні смуги не так різноманітні, як велодоріжки, але тут теж можуть бути нюанси.

Велосипедні смуги бувають обов'язкові та рекомендаційні.

Обов'язкова велосмуги - це смуга на проїжджій частині, по рухатися якої можна тільки на велосипеді. Рух таксі, мотоцикли, стоянка автомобілів та інший не належить до велосипеда діяльності тут заборонено:

 

На останній ілюстрації - Нью-Йорк. І нехай не бентежить, що велосипедна смуга не з того боку. Вулиця явно з одностороннім рухом, і велосмуга розташована з боку будинків - з того боку, де люди живуть, куди їдуть.

Рекомендаційні смуги зустрічаються в Британії і деяких інших країнах.

Позначаються зазвичай переривчастої лінією розмітки. Рекомендаційна - це значить, що вони не обов'язкові, ні для велосипедистів, ні для водіїв. Велосипедисти не зобов'язані тут їхати тільки в межах своєї смуги, а автоводіям в свою чергу не заборонено заїжджати на цю смугу, зупинятися і паркуватися на ній.

Якщо, звичайно, немає додаткових заборонних знаків. Як правило, вони є. І більш-менш вільно, швидко і безпечно за такими смугах можна їздити тільки в ті години, коли зупинка і стоянка машин на них заборонені. Комбінація велосмуг такого типу з обмеженою за часом доби зупинкою та стоянкою автомобілів - гнучкий спосіб керувати дорожнім рухом, надаючи автомобілям і велосипедистам більше простору для руху в години пік, і вирішуючи питання з паркуванням автомобілів у позапіковий час.

 

Але для велосипедистів це не так вже й добре. У непікові години, коли рекомендаційна смуга буває зайнята припаркованими автомобілями, а рух на проїжджій частині нещільний і тому швидкий, велосипедистам доводиться рухатися в загальному потоці, причому зліва від припаркованих автомобілів. Очевидно, що такий захід виправдано тільки на вулицях з невеликою швидкістю руху - 30, максимум 40 км / год. Але безстрашні британці поки не поспішають знижувати швидкісний режим на своїх вузьких вуличках.

Щоправда, треба зауважити, що рекомендаційні смуги іноді використовують навіть в країні з найбільшою кількістю відокремлених велосипедних шляхів - в Нідерландах.

Рекомендаційні смуги тут використовується для створення так званих велосипедних вулиць - вулиць, призначене в першу чергу для велосипедного руху, але за якими при цьому дозволено проїзд автомобілів:

Загальні смуги руху (shared rows, shared lanes).

Не варто плутати їх з рекомендаційним велосипедними смугами.

Тут немає ніяких заборон для автомобілістів. Розмітка на таких смугах просто попереджає водіїв, що по цій вулиці їздить багато велосипедистів, і що треба бути уважніше. Велосипедистам ж знаки розмітки по ідеї повинні підказувати найбільш зручне положення на дорозі, при якому їх добре видно, і вони не ризикують влетіти в несподівано відчинені двері припаркованого автомобіля.

Але знову ж таки треба розуміти, що це не велосипедна смуга і не доріжка. Багато іноземних велосипедистів і велоактівістів навіть не вважають загальні ряди велосипедної інфраструктурою.

Необхідно згадати і про інший тип доріжок для спільного руху - про велопішохідні доріжки.

Існують два їх різновиди: велопішохідні доріжки з поєднаним рухом і з роздільним. Історія їх появи досить проста - ширина вулиці в багатьох випадках не дозволяє зробити окрему велосипедну доріжку і окремий тротуар. І ось шведські проектувальники придумали офіційно об'єднати велосипедистів і пішоходів, вирішили, що в такому випадку можна виділити одну доріжку для велосипедистів і пішоходів, яка була б ширше, ніж тротуар або велодоріжка, але вужче, ніж велодоріжка разом з тротуаром.

Передумова, напевно, дійсно були правильна - по вазі, маневреністі, травмонебезпеці велосипедисти дійсно ближче до пішоходів. Але це призвело до того, що велосипедисти на таких доріжках і рухаються зі швидкістю, яка не сильно перевищує пішу.

З велопішохідною доріжкою з поєднаним рухом, все, загалом, зрозуміло - це такий своєрідний тротуар, по якому можна їхати на велосипеді:

Велопішохідна доріжка з роздільним рухом - це майже такий же тротуар, тільки ширше і з смугою розмітки, яка відділяє велосипедистів від пішоходів. Головна відмінність від окремої велосипедної доріжки з окремим тротуаром тут полягає в тому, що велосипедисти можуть тимчасово виїжджати на пішохідну частину, для обгону, наприклад, або роз'їзду із зустрічним велосипедистів, а пішоходи так само можуть виходити на велосипедні смуги. Така можливість займати при необхідності на «чужу» частину дозволяє «вписати» велопішохідну доріжку в більш вузьких межах, ніж потрібно для окремої велодоріжки з тротуаром. Але, природно, у такого підходу є і зворотна сторона - менша пропускна здатність і більше незручностей для пішоходів і велосипедистів.

Велопішохідні доріжки і тротуари звичні, наприклад, в столиці Фінляндії. Можна ткнути на гуглокартах майже в будь-якій точці Гельсінкі, і майже напевно в кадрі виявиться одна з них. Є велика спокуса поширювати таке рішення - а що, є багато порожніх тротуарів, розмітили їх як такі велодоріжки, і вуаля - велоінфраструктура готова.

Але не можна забувати, що тротуари спочатку робилися в розрахунку на пішоходів. Їхати по них зі звичною для велосипедиста швидкостю можна далеко не скрізь. Не просто так Марек Салерно, транспортний фахівець з Гельсінкі, розповів нам, що більш за все такі доріжки користуються популярністю серед літніх велосипедистів.

Відчуваєте, чим далі від простої схеми Copenhagenize, тим складніше стає пояснювати і розуміти ці різні елементи велодорожной інфраструктури?

Але на цьому список майже закінчений.

Наостанок приведу пару незвичайних модифікацій, які ламають і без того неструнку систему.

Велосмуги з буфером. При достатній ширині самої смуги і буфер - дуже навіть непоганий варіант. Але тільки не в тому випадку, коли вона розташовується зліва від паркувальної смуги. Це не припарковані автомобілі треба захищати велосипедист, а навпаки.

 

 

Або ось ще приклад з Пермі.

Відособлена велосипедну смугу. Відокремлення, зверніть увагу, сезонне. На зиму стовпчики знімаються.

 

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.