Спілка замість власності

Німеччина переживає бум. У таких густозаселених центрах як Берлін, Гамбург, Штутгарт і Мюнхен ціни на оренду та купівлю житла стрімко ростуть. Все менше людей, які працюють в цих містах, можуть собі дозволити жити в них. Але є альтернатива, що гарантує низьку орендну плату та право на житло упродовж всього життя: вступ у будівельну спілку. Найрадикальніша споруда, зведена такою спілкою в Німеччині – це wagnisART у Мюнхені, лауреат Німецької містобудівної премії 2016, про неї розповідає Goethe-Institut.

Фасад з нерівномірно розподіленими по ньому вікнами помітний здалеку. А коли з вулиці потрапляєш на територію між п’ятьма будинками, почуваєшся немов у іншому світі.

Між будинками на рівні п’ятого поверху  натягнуті широкі бетонні мости – мов руки танцюристів у колі, покладені один одному на плечі. Вони утворюють спільний простір, який дає відчуття захищеності, разом з тим дозволяючи бачити довкілля через рамки просвітів.

Тут б’ється серце цього комплексу, бо wagnisArt – це не лише будинок з квартирами на 9.600 квадратних метрів для близько 200 мешканців, але також і поселення у місті,  з 400 квадратними метрами спільного простору та 680 квадратами промислових площ. Ресторан делікатесів, районна актова зала, чотири практики, офіси та кімнати для спільного користування -  тут прилаштувалась навіть велнес-купальня з сауною. Другий внутрішній двір за своєю концепцією – це зелений оазис, місце відпочинку з приватними садочками для квартир першого поверху.

Це поселення знаходить своє вираження і у вертикальному вимірі, бо сходи функціонують як кімнати для спілкування, наповнені денним світлом. На широких сходових майданчиках є місця для лавок і мистецьких творів.

Починаючи з п’ятого поверху, опиняєшся вище міських дахів і поглядом сягаєш аж далеких Альп на півдні. Під час прогулянки від одного мосту до іншого минаєш приватні лоджії, художнє ательє чи «шампанську терасу», що надається для спільних святкувань заходу сонця.

Для Мюнхена унікальною є концепція так званих кластерних апартаментів.  Як такі житлові спільноти тут організовано 84 з 138 квартир: в кожному кластерному апартаменті є приватна сфера для одного-трьох мешканців зі своєю ванною та кухонною нішею. А всі мешканці кластеру, до одинадцяти осіб в залежності від його розміру, можуть користуватися просторою спільною кухнею та загальною кімнатою.

Це вже п’ятий реалізований проект мюнхенської спілки житлобудування Wagnis, в якому відображений досвід 16 років її існування. При цьому процес виникнення wagnisART залишається самобутнім.

Спільне житло для Wagnis – це не тільки дешева оренда, але й передусім надзвичайно активна залученість спільноти, починаючи з концепції будинку та вільних площ до оформлення мистецькими творами. Упродовж року кожен спілчанин повинен витратити щонайменше 20 годин на таку діяльність.

При цьому архітектори тут – це радше модератори, ніж проектувальники. В ході воркшопу учасники спілки розташували п’ять житлових блоків  в коло за допомогою коробок з-під взуття, символічно сполучивши їх дошками – це мить народження мостів, які попри весь спротив та високі додаткові витрати до останнього залишались складовою частиною плану. Навіть дизайном розміщення вікон займаються самі мешканці: кожен може приймати рішення щодо тієї стіни, на яку пізніше буде дивитися зі своєї квартири.

Але на учасників покладаються також і капітальні внески, які на початковому етапі складають близько 30 відсотків витрат на будівництво. Загальний кошторис розміром 41 млн. євро – це вражаюче мало, якщо брати до уваги стандартні витрати на пасивний будинок. Єдиним власником залишається спілка. Мешканці володіють лише частками. Коли мешканець виїжджає, тоді йому повертають весь його внесок.

Сума та оренда різняться в залежності від мешканця, адже лише 30 відсотків квартир фінансуються у вільному режимі. Земельна столиця Мюнхен підтримує 30 відсотків квартир через додаткове стимулювання, орієнтоване на доходи, а 40 відсотків – через так звану мюнхенську модель.

WagnisART  - це на сьогодні найбільш радикальний спілчанський проект у Німеччині, але далеко не єдиний. На сусідній ділянці міська спілка WOGENO спорудило будинок на 74 квартири, з великим спільним приміщенням як другою житловою кімнатою, спільною терасою на даху та кафе.

Членами Агенції спілчанської нерухомості GIMA у Мюнхені наразі є 23 громадські спілки з житлового будівництва. З часів Закону про спілки 1889 року вони переживають ренесанс по всій Німеччині: понад три мільйони людей входять в одну з 2.000 житлобудівних спілок або вже живуть одній з 2,3 мільйонів спілчанських квартир.

Спілки створюють не лише житлові площі, що можна оплатити, але й передусім високоякісні квартири та квартали. Мешканці wagnisArt дали своїм п’ятьом будинкам імена п’яти континентів. Свої помешкання вони розглядають не як фортецю, а як проживання соціальної утопії – модель альтернативного глобалізованого світу, що функціонує не лише за економічними настановами ринку.

 

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.