Громадський транспорт Любліна

Люблін – це місто з населенням 351 806 осіб (з агломерацією понад 500 тисяч) з великою кількістю студентів, є найбільшим містом на правому березі Вісли та є столицею воєводства.  ZTM (Управління міського транспорту) у сучасному вигляді було створене у Любліні в 2009 році. Стимулом для цього стало отримання коштів ЄС на розвиток транспорту та розділення функцій перевізника та організатора перевезень,це бюджетна установа. Про громадський транспорт у Любліні розповідає інтернет видання EuroLife News.
 
 
Центральною частиною міста тролейбуси прямують на автономному ході
 
На вулицях розмежовують громадський транспорт від приватного:
 
При допомозі ЄС місто вирішило розвивати транспортну мережу та зробити її комфортною. За 2007-2013 роки багато було закуплено нових тролейбусів, побудовано нові лінії, транспортна інфраструктура була модернізована. По завершенню  цього періоду ZTM зробив аналіз і виявив не доопрацювання. Тепер планують побудову декількох нових ліній та закупівлю нових тролейбусів.
70-75% фінансування на транспортні проекти йде від ЄС. Решта – місцева влада.
 
Штат водіїв
MPK (міське автобусне депо) – 550 водіїв та близько 100 – обслуговуючий та адміністративний персонал.
За рухом транспорту контролюють диспетчерські служби:
 
Кольори вказують чи запізнюється від графіку чи спішить транспортний засіб:
Парк у розрізі:
– тролейбуси – 110 шт. (щоденно курсує 90)
Solaris Trolino – понад 50 12-ти метрових і 12 18-ти метрових;
URSUS T701 (Богдан) – 38;
ZIU – 1;
JELCZ – 1.
– автобуси – 240 шт., з них близько 40 – це приватні перевізники, решта MPK
Приміські перевізники мають право користуватись лише спеціально визначеними міськими зупинками. 8 прилеглих гмін користуються міською комунікацією. Вони доплачують щорічно за перевезення своїх мешканців ZTM.
 
Вартість міської транспортної комунікації
Пасажиропотік – 12,5 млн. пасажирів / рік (це платні пасажири, без пільговиків); 52% – платні пасажири, 37% – з пільговим тарифом, 11% – пільговики.
Дохід від продажу квитків покриває лише 55% витрат. 45% – це дотація міста. Загальна сума витрат на міські перевезення – 150 млн. злотих.
Пасажиропотік
2010 – 83 млн. 837 тис. 285
2011 – 98,5 млн.
2012 – 106 млн.
2013 – 115 млн. 300 тис.
2014 – 121 млн. 138 тис.
2015 – 125,5 млн.
 
Тендери
У ЄС якщо вартість закупівель становить менше 209 євро, то тендерна процедура не застосовується, а проводяться закупівлі за договірною процедурою. Закупівлі у ZTM становлять декілька мільйонів злотих. До 18 квітня 2018 року подача документів на тендер відбувається у паперовому виді, в потім буде тільки в електронному. Також для участі необхідно внести заставу у розмірі 3% від вартості закупівлі (може бути у грошовому вигляді, банківської застави, страхової гарантії тощо). Всі пропозиції для перевізників розміщуються на єдиному тендерному бюлетені ЄС (тому у ньому може перемогти іноземна фірма). Загальний кілометраж міських маршрутів на рік – 21 млн. км., які виставляються на тендері. Підписує договір по перевезенню директор ZTM за дорученням мера міста. Тендери на перевезення проводить ZTM, які відбуваються у вигляді електронного бюлетеня.  Середня сума контракту на перевезення – 75 млн. злотих.
У місті є перевізник MPK. Вони охоплюють 80% всіх перевезень в місті. Інші 20% обслуговують приватні перевізники, які визначаються за результатами проведених тендерів на перевезення. Тепер в вимогах прописують, що автобус повинен бути новим та зчленованим (з гармошкою). Після останнього тендеру, в місто заходить новий перевізник з 30-ма новими автобусами.
До перевізника ставлять чимало вимог, серед яких і візуальна відповідність затвердженій міській лівереї.
Невиконання умов тендеру
2 групи санкцій:
– якщо транспортний засіб виїжджає в невстановленому виді чи технічному стані (сума такого штрафу до 10 000 злотих);
– якщо транспортний засіб не під’їжджає близько до зупинки, їже не за графіком, неохайний тощо.
Ставки за перевезення
Розрахунок з перевізниками здійснюється за кілометраж по фіксованій ставці.
20% всіх перевезень у місті здійснюється приватними перевізниками. З ними розрахунок йде також за кожен кілометр маршруту по фіксованій ставці. В кінці кожного року підприємства-перевізники проводить аудит ставки згідно розпорядження ЄС №1370 і таким чином отримують кошти за перевезення. При зміні цін на паливо чи матеріали, ZTM доплачує перевізнику компенсацію.
Тарифікація ставок двох видів:
За 12 в 18 метрові автобуси.
Для MPK: 7,65 зл. – автобуси; 10,22 зл. – тролейбуси (за даними аудиту ставки 2015 року);
Приватний перевізник IREX (з новими автобусами) – 8,47 зл.
Інші автобусні перевізники – 4,83 зл.
У місті появиться 30 нових автобусів з новим перевізником, для якого тарифікація розрахована 5,64-6,94 зл./км. залежно від довжини автобуса.
Ціна за кілометр для тролейбусного депо є вищою, тому що враховано вартість експлуатації контактної мережі, амортизацію, закупівлю нових тролейбусів тощо.
Окупність автобусної інвестиції – 8 річний контракт з сумо. 75 млн. зл.
Контроль за перевізниками та безквитковими пасажирами
Контроль за пасажирами здійснює ZTM та незалежна фірма. ZTM надає дозволи для перевезення пасажирів з інших регіонів та визначають зупинки ГТ. Контролем за придбанням квитків займається ZTM і аутсорсингова фірма. Штрафи тут від 98 до 160 злотих. Контроль відбувається 6 500 раз щомісячно. У місяці з святами або влітку  – 5 000. Понад 100 000 злотих оплачують аутсорсинговій фірмі за контроль квитків (близько 15 злотих за 1 перевірку). Існує і план штрафів – 2 600/місяць. Якщо фірма його не виконує, то місячна оплата буде меншою.
Набір контролера виглядає так:
У 2015 році було проведено 33 039 перевірок (на яких було виписано штрафів на суму 4 млн. 300 тис. зл., а оплачено пасажирами їх лише 31%). Коли контролери заходять у автобус чи тролейбус, то водій блокує всі валідатори (наприклад у Познані контролери є таємними та вони самі блокують валідатори). На сервері зберігається інформація про «зайців», тому при повторному порушенні контролеру не потрібно знову вбивати у систему інформацію. Якщо інформація у базі відсутня, то його вносять на підставі документу. Якщо документу немає, то викликається поліція. Якщо пасажир втече, то його спробують розшукати по записам відеокамер, які встановлені у всьому ГТ.
З персоналом часто проводять тематичні зустрічі, моделюють екстрені ситуації для визначення їх реакції, компетенції та стресостійкості. У ZTM існує система контролю працівників: працівників контролюють за дотриманням охайності, ПДР, під’їзду на зупинку, роботи валідаторів тощо. За невиконання працівників штрафують.
Тарифікація перевезень
Місто поділене на три зони: 1-міська; 2-приміська; 3-змішана.
Існують денні картки на проїзд (10,30,90,150 днів); часові (30,60,120 хв., 12 год.)
Квитки можна придбати через Інтернет, білетомат або у пунктах продажу:
– 35 білетоматів стаціонарних;
– понад 108 пунктів продажу;
– 2 головні пункти продажу.
Більше половини пасажирів поки досі за звичкою користуються паперовими квитками.
Вартість пластикової іменної картки безкоштовна. При її втраті доведеться оплатити 10 злотих. З 2008 по 2016 рік таких карт було оформлено понад 140 тисяч. Середньо статистично 1 картка використовується 160 раз у місяць.
Нічні маршрути
У Любліні 3 нічні тролейбусні маршрути. Маршрути розроблені так, щоб час подорожі максимально становив 1 годину. Всі маршрути зустрічаються у центрі міста для зручної пересадки пасажирів. У ZTM думають над впровадженням 4-го маршруту.
Час роботи: 23:00 – 04:30
Інтервали: 23:00-04:30 – 1 год. (30 хв.  в пт,сб,нд);
02:00-04:30 – 1 год.
Інформування про відкриття нових маршрутів та популяризація ГТ
Інформують мешканців по радіо, телебаченні, друкованій пресі, на зупинках, табло інформації, навіть нещодавно проводилась промо-кампанія з місцевими гандболістками.
Стратегія міського транспорту
Місто кожні 2 роки проводить дослідження пасажиропотоків, визначається навіть рівень задоволення мешканців міською комунікацією. Таким дослідженням займається незалежна аудиторська фірма. Наступний такий аналіз буде проводитись вже цього року.
В майбутньому поанується створення потужного транспортного вузла поблизу залізничного вокзалу.
30 нових автобусів заходить у місто з новим перевізником.
К-сть:
– тролейбуси – 110 шт. (щоденно курсує 90)
– автобуси – 240 шт., з них близько 40 – це приватні перевізники, решта MPK
Приміські перевізники мають право користуватись лише спеціально визначеними міськими зупинками. 8 прилеглих гмін користуються міською комунікацією. Вони доплачують щорічно за перевезення своїх мешканців ZTM.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.