Інтегровані транспортні рішення для розумних міст

За допомогою інноваційних технологій пересуватися містами Фінляндії стає простіше

Жителі розумних міст в майбутньому за допомогою своїх смартфонів будуть підключатися до сервісів транспортної інтеграції, які дозволять їм комфортно подорожувати де завгодно, легко пересідаючи з одного виду транспорту на інший. Фінляндія є світовим лідером в пілотному запуску таких послуг.

Поняття «розумне місто» означає використання існуючих та інноваційних технологій, щоб зробити життя простіше для всіх. Міністерство транспорту та зв'язку Фінляндії спільно з Агентством фінансування інновацій Tekes запускають новаторську програму з метою реалізації концепції Mobility as a Service («Мобільність як послуга», MaaS).

«Ідея полягає в тому, що один додаток на смартфоні буде вирішувати всі транспортні проблеми, знаходячи кращий спосіб дістатися в потрібне місце на будь-якому виді транспорту і дозволяючи оплачувати транспортні послуги через єдину систему», - пояснює Соня Хейккіля, яка була координатором програми MaaS від Агентства фінансування інновацій Tekes в 2015 році, а зараз працює в OP Financial Group, де веде проект по розробці нових транспортних сервісів.

Мобільність на вимогу
 
Хейккіля стверджує, що послуги з планування поїздок вже можна поширити в багатьох великих містах і включити в них таксі, спільні поїздки на автомобілі і навіть безкоштовні міські велосипеди, а ще міські автобуси і залізничний транспорт.
 
Всі ці опції будуть доступні в «транспортних інтеграторах». Працюючи в абсолютно новій сфері бізнесу, ці конкурентоспроможні постачальники послуг будуть запускати високотехнологічні системи, які будуть відображати розклад руху транспорту, його місцезнаходження в режимі реального часу і вартість проїзду в зручному для користувача інтерфейсі, дозволяючи миттєво бронювати квитки на всі  подорожі.
«В залежності від  угоди з обраним транспортним інтегратором ви зможете платити за послуги в міру користування ними незалежно від виду транспорту, замовляти пакет послуг по передоплаті на певний термін або платити потім, як ми оплачуємо телефонні рахунки», - додає Хейккіля.
 
Такі схеми залежать від транспортних операторів, які надають транспортним інтеграторам доступ до своїх інформаційних і платіжних систем. Фінська федерація власників таксі і національна залізнична компанія VR вже готові прийняти цю ідею.
 
«Невеликий і динамічний ринок Фінляндії робить її відмінною платформою для випробування таких рішень. Фіни, як правило, відкриті для нових технологій. У нас є багато фахівців, які мають досвід роботи з інтелектуальними технологіями рухомого зв'язку, і державні органи намагаються підтримувати такі ініціативи », - каже Хейккіля.
Бачення інтегрованих транспортних сервісів майбутнього в Гельсінкі, викладене в магістерській дисертації Соні Хейккі для Університету Аалто, привернуло міжнародний інтерес. Журнал Foreign Policy в 2014 році включив її в свою сотню кращих умів світу.
 
Після розробки додатків і сервісів в рамках програми MaaS в 2015 році багатообіцяючі фінські транспортні інтегратори, серед яких MaaS.fi, Tüüp, Tziip і TeliaSonera, мають намір в 2016 році випробувати свої пілотні схеми на реальних користувачах. Серед зацікавлених міст - Гельсінкі, Тампере, Сейняйокі, Хямеенлінна і Турку, а на гірськолижному курорті Юлляс у фінській Лапландії планують створити унікальну схему, яка допоможе  гостям краще орієнтуватися на території курорту і за її межами.
 
Потяги, човни і літаки
 
«Хоча зміна звичок і поведінки вимагає часу, такі системи через кілька років можуть стати дуже популярними, - говорить Хейккіля. - Наша новаторська концепція MaaS в Фінляндії викликала великий міжнародний інтерес. Ми вважаємо, що міжнародне співробітництво допомогло б зробити такі схеми більш масштабними і поширеними, і тоді мандрівники в будь-якій точці світу могли б користуватися подібними сумісними сервісами, підключаючись до мобільною службою роумінгу».
Авіакомпанії і судноплавні компанії теж можна інтегрувати, при цьому в деяких населених пунктах транспорт, який доставляє товари або пошту, також міг би перевозити пасажирів, залучених через транспортний інтегратор.
 
Хейккіля вважає, що настав час для таких схем, оскільки ставлення до пересування серед покоління користувачів смартфонів змінюється досить швидко. «Молоді люди у великих містах вже не хочуть мати власний автомобіль, - каже вона. - Навпаки, вони люблять легко пересідати з приватного транспорту на громадський, економити і використовувати колективні рішення, такі як каршерінг або пошук попутників».
 
Хоча такі тенденції до змішаного пересування обумовлені в основному зручністю, вони також допомагають зробити повітря чистішим і звільнити місце для пішоходів і велосипедистів на вулицях міст.
 
SmartClean в регіоні Гельсінкі
 
До 2020 року столичний регіон має намір стати головною в світі випробувальною платформою і зразком використання рішень Smart & Clean. Даний проект підтримує мету Фінляндії стати світовим лідером в області біоекономіки, екологічно чистих технологій і цифровізації.
 
Завдяки використанню передових інтелектуальних технологій і сервісів у всіх аспектах діяльності міста проект сприятиме сталому розвитку і більш здоровому і щасливому способу життя.
 
Основні напрямки проекту: інтелектуальне низьковуглецеве транспортування і мобільність; поліпшення екологічної ситуації в містах; інтелектуальні і стійкі енергетичні системи; інтелектуальне управління водокористуванням і відходами та екологічно чисті технології для споживачів.
 
 

 

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.