4 кращих дитячих садка в світі

Як повинен виглядати дитячий сад, щоб діти не плакали вранці. «Стиль життя» вибрав найкрасивіші, модні і передові з точки зору дизайну дитячі сади - прекрасні будівлі, в які хочеться ходити не тільки дітям, автор – Олена Осипова, 26.08.2015.  

Пам'ятайте власний садок? Зелені стіни, пофарбовані чомусь тільки до половини, уздовж сходів страшні картинки, що віддалено нагадують героїв ваших улюблених мультиків, і незнищенний і теплий запах борщу навіть в ті дні, коли в меню замість нього солянка. Вихователька в білому, як халаті, як лікар, що робить уколи, ненависний денний сон з руками над ковдрою (тоді ви ще й не знали, навіщо це) і загальне відчуття, що тебе звідси ніколи, ніколи не заберуть.

Життя, виявляється, не стоїть на місці. У подібних садах по всьому світу виросло кілька пристойних архітекторів, які вирішили, і правильно вирішили, що дітям так жити не можна. І садок повинен бути в радість. Архітектори піднапружились і побудували прекрасні будівлі, в які хочеться ходити. І діти ходять. Дивимося і заздримо.

Groupe Scolaire Joséphine Baker, Ла-Курнев, Франція

Навіть влітку температура в цьому районі не піднімається вище 18 градусів. Взимку часто і довго йде сніг, тому перед архітекторами стояло завдання, з одного боку, вписати будівлю в цей дуже скандинавський пейзаж, а з іншого боку, зробити так, щоб діти не впадали в скандинавську депресію. Тому всі елементи зовні і всередині будівлі, що не білі, – помаранчеві.

Це радісний, сонячний колір, і діти його люблять. Причому найбільше оранжевого ближче до підлоги. А якщо згадати зріст середньої дитини у дитсадку, то розумієш, що вона до білого взагалі не доросла і світ навколо себе бачить виключно яскраве.

Écolle Maternelle, Dalles des Olympiades, Париж, Франція

Ще один французький садок. Звикайте, Франція в справі діяння дітей дошкільного віку дивним чином лідирує. Отже, садок кольором розваги вибрав малиновий, якого в будівлі багато. Цим вона сильно відрізняється від сумних і високих будівель навколо: відразу, здалеку видно, що дитину можна сюди привести і навіть залишити.

Але конкурентна перевага в сенсі архітектури у цього садка на кольорі не обмежується. Головне тут – вікна. І справа не в тому, що вони химерної форми. Справа в тому, що вікна ці видають важливий секрет: проектували їх архітектори, які досі пам'ятають ось це почуття, знаєте, ну коли тобі чотири. Або навіть три.

Так ось, вікна ці не прості. Усередині кожне з них обладнано як форт, замок, курінь – тобто загалом як місце, де дитина може гратися, сховатися, залізти і за всіма спостерігати, почекати маму – тобто зробити все те, заради чого вона удома складає в форт диванні подушки. У звичайному саду йому нічого такого, звичайно, не дозволять. Тут можна. А то, як це важливо, може зрозуміти тільки дуже дорослий архітектор, який, на щастя, здається, виріс ще не до кінця.

Kindergarten Kekec, Любляна, Словенія

Що ще любить дитина робити більше всього на світі? Ну, крім того, що будувати форти, а потім відмовлятися за собою прибирати. Ось саме це! Пересунути все на світі, витягнути, зруйнувати, а якщо не вийде, то хоча б змінити все навколо себе.

Дитинство – це такий час, коли трохи руйнувань приносять тобі незвичайне щастя. Так ось, цей дивовижний дитячий садок в Словенії з серйозністю, на яку здатні лише дорослі люди, які врахували цю дитячу особливість і побудували садок, в якому можна зруйнувати і до невпізнання поміняти приміщення.

Всі облицювальні елементи будівлі рухаються і перевертаються. Можна поміняти колір садка і зовні, і зсередини. Коробочки, шафи і шухлядки можна пересувати, змінювати місцями, вибудовувати за кольорами, формами та розмірами. Тобто садок фактично являє собою гігантський замок з кубиків, в якому можна грати з друзями. Ну хіба не краса?

Ring Around a Tree, Фудзі, Японія

Це один з найпрекрасніших дитячих садків у світі. Архітектура прийшла на допомогу ідеї, і навпаки. А ідея полягає в тому, що потрібно перестати оберігати дітей. Потрібно дати їм шанс ризикувати, відчувати себе і навіть, якщо треба, шанс трохи поранитися.

Нескінченні сучасні наукові дослідження в один голос стверджують одне і те ж: чим безпечніше стають дитячі майданчики, тим сильніше зростає травматизм серед дошкільнят. Причин дві: по-перше, у дитини не виробляється розуміння того, що для нього безпечно, а що ні. Він не відчуває тієї межі, яку ми з вами, дорослі, будучи дітьми, відчули, зірвавшись разок з дерева і хоч і несильно, але обдерши коліно. Коли все навколо надто безпечно, не виробляється відчуття небезпеки.

Друга причина ще цікавіше. Виявляється, людину не перемогти. І дух ризикових відкриттів з нього безпечними ігровими майданчиками НЕ вибити. Саме тому, недоодержавши сенсорних відчуттів від світу на дитячому майданчику, дитина, лише варто дорослим відвернутися, починає лізти куди не слід.

Два ці фактори, зустрічаючись в крихітному трирічному тільці, призводять до зростання травматичних епізодів. Так що якщо не хочете, щоб дитина поранився, дайте йому поранитися. Саме так. Дайте йому полазити під наглядом в не дуже, здавалося б, безпечному місці. Дайте йому трохи ризикнути, щоб відчути, зрозуміти власне тіло і його можливості. Власне, цю нехитру думку і використовували японські архітектори, коли побудували найкращий у світі садок.

Фактично це смуга дитячих перешкод, на якій тебе не лають, а навпаки: заохочують, якщо ти забрався на дерево вище і зістрибнув на рівень нижче. Садок побудований так, щоб серйозно поранитися було неможливо, але при цьому, щоб потрапити в клас, потрібно пройтися по мотузяному містку, або кудись забратися, або десь пролізти, тобто загалом зробити щось ризиковане.

Вчителі та психологи помітили, що у дітей, які ходять в цей розумний садок, не тільки різко знизилися випадки побутового травматизму (всі необхідні йому адреналінові відчуття малюк отримує в саду), а й покращилася успішність і пропали проблеми з дисципліною.

Якщо давати дитині лазити, поки не втомиться, його потім набагато простіше переконати посидіти спокійно і зосереджено. Так що архітектор вчителю в цьому садку виявився кращим другом. Дуже заздримо. Дуже.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.