Дитячі майданчики: якими вони мають бути

 

Дитячий майданчик – напевно, наймасовіший елемент благоустрою у пострадянському просторі. Це парками, спортивними майданчиками, зонами відпочинку для літніх людей можна знехтувати, але дитячий майданчик повинен бути в кожному дворі. Але що ж не так у нас з дитячими майданчиками? Ілля Варламов, урбан-блогер та співзасновник «Городских проектов», відзначає, що практично всі дитячі майданчики на пострадянському просторі роблять неправильно.

*****

Взагалі, дитячий майданчик я б оцінював як мінімум за п'ятьма показниками: безпека, зручність, креативність, доступність і дизайн. У нас зазвичай обмежуються тим, що посеред двору ставлять кілька залізних конструкцій, фарбують їх в недоладні кольори і в кращому випадку кладуть навколо гумову плитку, щоб відзвітувати про вжиті заходи безпеки.

Що ми звикли бачити у себе на подвір'ях? Або це стародавні радянські конструкції, які поступово знищуються природою і місцевими жителями…

... Або типові штамповані «містечка» яскравих клоунських квітів. Дитячий майданчик у стилі «дорослим краще знати, що потрібно дітям»:

Але чому насправді з'являються такі майданчики? По-перше, всі бояться за дітей. Тому намагаються створювати ігрові простори так, щоб захистити дитину від усього на світі. По-друге, саме дорослі вирішують, яким має бути цей простір. Ви чули, щоб у нас до проектування дитячих майданчиків залучали дітей? Або хоча б поцікавилися їхньою думкою?

Дитячий майданчик біля Букінгемського палацу в Лондоні.

В Олімпійському парку в Лондоні. Начебто немає клоунських квітів, а грати хочеться навіть мені

Знову Олімпійський парк. НІЯКИХ типових «містечок».

Широка і зручна гірка. Упевнений, і дорослого вона легко витримає.

Суворий і красивий дитячий майданчик прибудинкового дитячого садка в Гамбурзі.

У дорослих, які роблять дитячі майданчики, є набір штампів. Наприклад, вони знають, що діти люблять яскраві кольори, їм потрібна активність, вони люблять гойдалки та гірки, але подібні розваги становлять для них небезпеку. Тому потрібно створити якийсь безпечний загончик, розфарбований у яскраві кольори, де б діти грали під повним контролем за задуманим дорослими сценарієм.

Максимум, на що вистачає дорослого креативу, – це щось таке. Корабель з Владивостока стандартних кольорів. Це придумали для дітей дорослі:

Ще в 70-х роках (за підтримки ЮНЕСКО) були проведені дослідження (Кевін Лінч, Луїз Чавла), метою яких було з'ясувати у самих дітей, як вони оцінюють простір, в якому живуть і грають, і яким вони його бачать через 10 років. Це дослідження показало, що дитяче розуміння щастя істотно відрізняється від того, як його бачать дорослі. З'ясувалося, що найщасливіші діти проживають в найбідніших містах і районах. Це пов'язано в першу чергу з тим, що в таких місцях діти відчувають себе найбільш вільно. Діти хочуть самостійно гуляти і грати, вибирати, з ким і де це робити, спілкуватися з природою, бути повноцінними учасниками суспільного життя. Діти потребують вільної гри і спілкування.

Гуллівер в Валенсії. Немов ліліпути у Свіфта, діти скочуються по полам його піджака. Це спільний проект архітектора Рафаеля Рівера і художника Маноло Мартіна.

Драккар вікінгів в Копенгагені

Скалодром під будинком в Копенгагені.

Ще Гамбург. Ніяких дратівливо яскравих кольорів.

Амстердам.

Це батути.

Гра для дитини – це спосіб пізнання світу. Через гру дитина вчиться жити. Маленька людина вчиться бути самостійною, здатною приймати вірні рішення, домагатися свого, ризикувати, вигравати і програвати, падати, забивається, спілкуватися, розуміти як влаштований світ. Є ряд досліджень, які доводять, що організація простору таким чином, коли сценарій наперед передбачуваний (у тебе все буде добре: ти не впадеш, що не зламаєш ногу або руку ні собі, ні іншим, при цьому все навколо тебе буде так, як я, дорослий, вважаю для тебе правильно і красиво), призводить до зниження пізнавальної і творчої активності дітей, викривлення розуміння світоустрою, незнання законів природи.

Фонтани. Можна бризкатися скільки завгодно, причому ти сам їх можеш включити або вимкнути за допомогою звичайної кнопки.

Німеччина.

Крім того, діти, позбавлені можливості ризикувати, реалізують цю потребу в майбутньому і піддають себе надмірного і необгрунтованого ризику. Що таке ризик для дітей? Це спосіб навчитися самозбереженню в будь-якій ситуації. На майданчику, створеному заради спокою дорослих, діти перестають реально оцінювати свої сили. Сучасні діти отримують травм більше, ніж попередні покоління, тому що вони не знають, як себе вести в екстремальній ситуації. Як групуватися, коли падаєш. Помічати небезпеку «внутрішнім поглядом».

Давайте подивимося, що бачать наші діти в процесі гри. Вони бачать одноманітні, в кращому випадку нові організовані простори, які не говорять їм про те, що таке вода, земля, трава (ми позбавили їх навіть трави, захистивши від дітей газони!), камені, дерево. Вони не знають, що таке природа в повсякденному житті. Урбанізований світ постає перед дітьми як простір, де потрібно діяти за сценарієм, який визначили дорослі. Зверніть увагу: якщо раніше діти падали і продовжували гру, не помічаючи болю, то зараз навіть подряпина приносить дітям жахливі страждання! Ми створюємо простір, зручний і комфортний для суспільства людей, а не розвиваємо в своїх дітях почуття індивідуальності, свободи мислення і вибору, бажання домогтися свого.

Один з найкрутіших дитячих майданчиків в світі знаходиться в Сент-Луїсі. Вона вважається частиною місцевого Міського музею (який сам по собі незвичайний) і називається MonstroCity.

На такому майданчику будь-яка дитина захоче провести весь день. Це його особистий полігон для досліджень. Чого варті хоча б два фюзеляжу літаків або автобус на даху, що навис над містом. У нього, до речі, можна заходити.

Ми виховуємо особистість, яка не звикла думати і відчувати, а потребує створення для неї певного сценарію. У таких умовах складно вирости по-справжньому щасливим і здатним до творчого акту. Тому що хтось вже придумав за тебе, як тобі бути щасливим, а це не може бути щастям. У цивілізованих країнах вже давно задумалися, як почуваються діти в урбанізованому світі. Розроблено цілі програми, що дозволяють зробити місто більш дружелюбним і відкритим для дітей (в Лондоні, в Австралії і т.д.). Ці програми розглядають місто для дітей цілком, але також включають методичні рекомендації для фахівців, які проектують дитячі майданчики.

 

Як зробити правильний дитячий майданчик?

1. Потрібно залучати дітей різного віку до проектування майданчиків. Це можливо за допомогою проведення семінарів, воркшопів, ігрових методик.

2. Майданчики повинні давати можливість всім дітям грати на одному просторі. Ні в якому разі не можна розділяти гру дітей з фізичними і психічними особливостями (обмежених в русі, даунів, аутистів і т.д.) і звичайних дітей, як це прийнято у нас. Не можна ставити спеціальні комплекси окремо від ігрових комплексів для звичайних дітей. Потрібно проектувати майданчика так, щоб всі діти могли грати разом. Ізолювати особливих дітей – це абсолютна жорстокість.

3. Не буває ідеальних дитячих майданчиків. Кожен майданчик виконує свою основну функцію – дає фізичне навантаження, навчає, просто розважає і т.д. Не варто об'єднувати всі функції в одному місці.

4. Не варто перенасичувати майданчик різними пристроями, стимулюючими фізичну активність. Це призводить до того, що діти стають гіперактивними, починають скаженіти.

5. Варто надати міським дітям можливість спілкування з природою (так звані природні дитячі майданчики) – грати з піском і водою, на траві і т.д.

6. Потрібно давати дітям можливість обгрунтовано ризикувати. Це велика окрема тема, яка викличе багато суперечок і розбіжностей.

Які дитячі майданчики можна вважати хорошими? Це ті майданчики, які не просто «займають» дітей, а дають дітям можливість включити фантазію при виборі сценарію гри, перевірити себе на міцність, пізнати навколишній світ. При цьому дитячі майданчики повинні бути в міру насиченими, красивими, безпечними і дають можливість ризикнути. Ризик – річ, необхідна для розвитку, але він повинен бути помірним. Про безпеку майданчиків забувати не можна ні в якому разі. Найпоширеніші з специфічних «майданчикових» пригод – падіння, удари гойдалками, затискачі, порізи, переломи і удари. Норми безпеки дитячих майданчиків на Заході почали впроваджувати у середині 90-х.

Дитячий майданчик у Токіо, зроблений зі старих покришок

Дитячі майданчики, розроблені датською компанією Monstrum. Всі вони вручну збираються в майстерні в Копенгагені. Творці розповідають, що вони концентруються на «художній і архітектурній якості».

 

У Канаді, Австралії, Великобританії та інших країнах провели дослідження і з'ясували, що в якості покриття для дитячих майданчиків придатна гумова плитка, рідка гума, мульча з кори дерев або волокон, пухкий пісок, синтетична трава і композитний пісок. Покриття повинні тестуватися на здатність поглинати удар з урахуванням ймовірної висоти падіння дитини. Звичайно, правильне покриття не зможе повністю вберегти дітей від травм, але як мінімум дозволить знизити їх кількість і тяжкість.

Ще цікавий майданчик з Німеччини:

Для найменших – цікаве рішення:

Існує ще один перелік факторів, які фахівці рекомендують враховувати при плануванні і проектуванні дитячого майданчика:

1. Розташування майданчика, безпека і легкість підходів до ного. Бажано, щоб по дорозі на майданчик не було вулиць з інтенсивним рухом (хоча б поруч з входом на майданчик). Проектувальники повинні також задуматися про те, де будуть припарковані автомобілі батьків і де можна розмістити дитячі та інвалідні коляски.

2. Тінь. Якщо на майданчику і навколо нього немає дерев, то необхідно створити її штучним способом.

3. Екологічна безпека. Відсутність підприємств з шкідливими викидами або інших токсичних загроз, а також отруйних рослин поблизу тощо. Це стосується і зелених насаджень: наприклад, коли алеї і парки оформюють різними цікавими кущами, ягоди яких можуть бути отруйні.

4. Перепад висот може бути використаний для створення більш цікавого ігрового простору. Не потрібно приїжджати на бульдозері і зривати милий горбик, якщо можна побудувати драбинку, міст, канатну систему або що-небудь ще.

5. Дренаж. Рекомендується використовувати таку дренажну систему, яка не вплинула б на загальну безпеку майданчика, але при цьому добре забезпечувала б стік води і довговічність місця для ігор.

6. «Поділ праці». Потрібно заздалегідь продумати, як діти гратимуть на різних ділянках майданчика, щоб потоки дітей як мінімум не стикалися.

7. Населення. Необхідно прорахувати, скільки приблизно людей буде відвідувати ту чи іншу площадку, а також зрозуміти, як збалансувати пропорції місця для обладнання і вільного простору. Грубо кажучи, де діти будуть борсатися в піску, де просто носитися, а де зможуть оселитись мами з колясками, не піддаючи молодшеньких постійному ризику бути перекинутими. Для батьків повинні бути передбачені лавочки, туалет (!), тінь, джерело води (!!).

8. Придатність майданчиків для дітей (і не тільки дітей) різного віку. Щоб поки внучки спокійно скачуть через резиночки, а внуки беруть на абордаж гірку, їхні дідусі спокійно рубалися в доміно або шахи.

Є навіть пункт, який рекомендує спеціально підготувати поблизу майданчика великі дерева для безпечного лазіння. Це тільки деякі з рекомендацій. Як бачите, вони охоплюють буквально всі сфери – від безпеки і комфорту до «видовищності». Фактично це невелике соціальне і маркетингове дослідження в поєднанні з турботою про дітей. У Перта, столиці Західної Австралії, є навіть спеціальний сайт, присвячений кращим дитячим майданчикам. Правда, всі ці норми теж не узаконені, але в багатьох країнах суспільство таке, що буде слідувати цим рекомендаціям просто тому, що вони розумні.

Цікаві дитячі майданчики з'являються і в Росії. Наприклад, житель району Кунцево Андрій Сальников побудував майданчик своїми руками, і вона стала найпопулярнішою в кварталі.

Місцеві жителі з цього приводу влаштували істерику і поскаржилися в управу, заявивши, що «чужих дітей їм не треба». Майданчик з труднощами вдалося відстояти.

Іноді щось хороше вдається зробити і владі. Майданчик на Тверському бульварі дійсно вдався.

У парку Горького є дуже крутий майданчик:

 

Звичайно, типові площадки робити простіше. Закупив на все місто квітчастих містечок, галочку поставив – і все. Адже медалі чиновникам дають за кількість поставлених майданчиків, а не за їх якість. Але зробити гарний майданчик не завжди дорожче. Так, зараз, коли на правильні дитячі майданчики немає попиту, вони дорогі. Але варто чиновникам задуматися про те, що насправді потрібно дітям – і ринок зміниться.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.