Житловий район по-шведськи: Bo01 у Мальме

Якість життя у житловому районі – це не лише комфорт помешкання, який створюємо ми самі, а й планування території, яке закладають архітектори та урбаністи. На Заході, як і у нас, свого часу будували житлові райони у дусі модернізму – ті, що ми називаємо житловими масивами, без чітких кварталів. Та з часом прийшло розуміння, що такі величезні порожні площі не потрібні, а окрім приватної квартири та міської вулиці потрібні і «перехідні» зони, що належать громаді будинку, двору, кварталу.

Один з таких нових житлових районів – Bo01 у швецькому Мальме, про який у себе в блозі розповів ще у 2012 році  відомий російський урбан-блогер та співзасновник руху «Городские проекты» Максим Кац у вигляді інтерв'ю з Євою Вастермарк під час прогулянки по району.

*****

(Ева): Я можу розповісти трохи про концепцію та ідею, яка ховається за цим планом. Головний планувальник Клос Тамм, у нього величезний досвід планувань, він працював в різних сферах. Колись він працював на Ральфа Ерскіна, відомого архітектора. Той завжди виявляв величезний інтерес до людей. Клос Тамм сказав, що вся ця територія – це найкращий приклад того, як виглядає прийнятний для всіх квартал.

В кінці 90-х років, почувши словосполучення «sustaineble cities», люди найчастіше думали про екологію. Але він сказав, що це не єдиний фактор, який мається на увазі. Ми повинні відразу думати про економічну, соціальну і екологічну сторони розвитку. Тому необхідно створити таке місце, де людям буде комфортно зустрічатися один з одним. І у нього свій власний погляд на такий аспект, який він сам називає «невимірною цінністю». Одна з якостей – це краса. Тамм каже, що краса – це одна з елементів зручного міста. Загалом в більшості випадків це таке «інтегроване мистецтво» із застосуванням високоякісних матеріалів, спорудженням тротуарів – загалом все повинно бути красивим, приємним у використанні і корисним.

Ти можеш сісти на ось цю штуку. Це не просто підсвічування, але ще і лава. Я не знаю, чи багато людей цим користується. Але ти бачиш, що ось ці всі водні пристосування і декор - це все використовується в тій чи іншій мірі. Можна грати з цими великими кулями, діти можуть гратися біля води. Зараз вода не тече, але ось влітку це цілком можливо.

Але він також сказав, що людям потрібні сюрпризи. Він має свою власну концепцію, згідно з якою вся ця зона повинна стати місцем, яке, якщо я зараз переведу правильно, «допоможе вам відшукати свій загублений шлях». Так що навіть якщо ти живеш в цьому місці і буваєш тут кожен день, все одно щоразу має бути щось, що ти будеш відкривати для себе вперше. Також дуже важливо, щоб ця територія не просто пропонувала місце, де люди можуть зустрічатися один з одним, але і для того, щоб побути наодинці з самим собою. І я думаю, що така взаємодія дуже важливо. Можливо, ти чув уже на заняттях в Gehl Architets, що ось цей п'ятачок перед будівлею, ось цей квадрат, або внутрішній дворик - це те місце, де відбувається найбільша активність.

(Макс): Так, я чув.

(Ева): Тому що тут люди відчувають себе на своїй території більш захищеними, і завжди можна вибрати: чи хочеться вам спілкуватися з оточуючими людьми або ж ви просто віддаляєтеся на самоті. Ось і щодо громадських місць мені теж здається, що при їх створенні потрібно обов'язково робити так, щоб цей принцип працював. Обов'язково потрібно робити таке місце, де людина могла б відсторонитися від усіх оточуючих його людей. Там повинно бути дуже «безпечно», і при бажанні людина може вийти зі свого «укриття» і почати спілкування.

Ще один аспект, який зачіпає Там, - це клімат. Якщо ми подивимося на цю територію зовні, то побачимо, що по всьому периметру розташовані високі будівлі, по 5-6 поверхів.

І якщо ми порівняємо цю місцевість з територією поруч, де високі будівлі стоять паралельно водній лінії, то ми явно побачимо, що друга ділянка планувався з урахуванням того, щоб вода була видна для всіх жителів будинків, що будуються. Ось чому будівлі так розташовані. Між ними добре проходить світло, в них самих дуже світло. Це так званий типовий план 40-х, дуже красиві квартири, але вони абсолютно не придатні для життя з точки зору зручності.

(Макс): Це через сильний вітер?

(Ева): В основному, через те, що простір між ними не просто продувається вітром, а взагалі просто оголений. Наприклад, якщо у вас є передній дворик, то в цьому випадку простір занадто видно для оточуючих, він повністю відкритий. Набагато спокійніше знаходитися всередині нього, ніж на території між будинками, тому що ніколи не знаєш, хто там може виявитися зі сторонніх, адже жителі практично не користуються цим простором.

Отже, повертаючись до питання про клімат, тут ми хотіли побудувати щось на кшталт щита навколо всього кварталу, щоб зовнішні будови були вище, а будинки всередині ховалися за ними і були всього 2-3-поверховими.  Ідея була зробити не просто прямі доріжки, а ось такі стежки невеликими «групами», щоб вітер сюди не задував.

Коли знаходишся всередині цієї території, то відчуваєш, що вітер тут набагато спокійніше. Будинки нижче, освітленість всередині цього кварталу теж інша. Виходить, що внутрішня частина вже з іншим мікрокліматом. Коли цей проект обговорювався, то фахівці прийшли до думки, що не потрібно будувати стіну у вигляді загородження, щоб вітер піднімався і йшов верхом; замість цього краще посадити дерева, щоб потік повітря як би розряджався, але все ж проходив всередину, але вже не з такою швидкістю.

Ці внутрішні дворики знаходяться в приватному володінні, але будь-який з тутешніх жителів може зайти сюди. Це ще називають напівсуспільною / напівприватної власністю. У порівнянні з рештою території тут цілком ясно, що сюди зайти ми не можемо. Люди, які живуть в цих будинках, відчувають більшою мірою, що це їх власний простір.

Тепер про питання з водою. В процесі дискусії всі погодилися, що кожен повинен мати вид на воду, але, можливо, не на частину водної гладі з боку океану. Можна створити кілька невеликих водойм всередині кварталу. Будь то невеликий парк зовні на тому боці вулиці, або ж можна створити штучні водойми у дворах. Вода - це взагалі такий елемент в дизайні, який подобається всім і який люди хотіли б бачити близько зі своїм житлом. Втім, те саме стосується і зелені. Тож зелень теж була тим фактором, який проектувальники хотіли привнести в дизайн, щоб зелень займала достатній простір.

(Ева): Отже, кожен повинен мати вигляд на воду, але ця вода буде різної природи. Але також ідея полягала в тому, щоб створити місце з абсолютно іншою атмосферою. Я не знаю, чи помітив ти, але за межами цього кварталу кольори світліші, білий і сірий, а от внутрішня частина дуже тепла, з безліччю квітів, контрастів, з різним архітектурним стилем. Адже кожен будинок виглядає по-своєму.

(Макс): Так, Ларс говорив, там було правило, що всередині блоків будинки повинні будувати обов'язково різні архітектори, щоб була різноманітність.

(Ева): Так, я згодна з цим, але я навіть можу розвинути цю думку ще більше: жоден розробник не зробить двох однакових кварталів. Тому що це стосується не тільки архітекторів, а й тих, хто працює в одному кутку блоку, інший розробник - в іншому кутку. Іноді навіть буває і один розробник, але все одно він намагається внести щось новеньке в кожну частину проекту. Цей квартал взагалі дуже різний, всі будівлі дуже відрізняються одна від одної.

Отже, ми поговорили про красу, клімат, досвід і відмінності. Я взагалі вважаю, що поняття «відмінність», різні архітектурні стилі, відноситься також і до простору. Нам потрібен цілий ряд різних типів місцевості. Але всі ці невеликі простори можна назвати «внутрішніми територіями». Діти можуть виходити і грати у дворі, а ви в цей час можете з легкістю спостерігати за ними з дому.

(Макс): я завжди звертаю увагу на тротуари, тому що зараз в Росії у нас розгорнулися такі палкі дискусії з цього питання. Мені цікаво, наскільки вартість цих покриттів відрізняється від звичайних.

(Ева): Я можу дати тобі імена архітекторів, які працювали над цим проектом. У мене є загальні цифри того, скільки коштувало зведення дороги і всіх цих будівель. Наприклад, у мене є друг, який живе в тому будинку, у нього троє дітей. Батьки можуть без проблем відпустити дітей погуляти у дворі. Двом старшим по 10 років, а молодшому - 6. Дорослі довіряють їм, діти можуть кататися на велосипедах в окрузі. Руху тут майже немає, тож кататися тут можна майже завжди, якщо у вас є свій гараж для транспорту. Загалом діти дуже часто гуляють і користуються громадським місцем, яке ось тут всюди оточує будівлі. Але найчастіше вони бувають все ж най-най ближче від будинку, в цих так званих «внутрішніх територіях».

(Макс): Цікаво, а є тут ще такі невеликі ділянки громадського простору?

(Ева): Так, ми можемо пройті далі і подивитися. І взагалі, я вважаю, всі ці внутрішні суспільні території, які по-англійськи, здається, називаються «биотопами», намагаються познайомити мешканців з різними новими видами рослинності, які також будуть придатні і для тварин. На мій погляд, якщо ви хочете створити зручне середовище, то різноманітність це ключовий момент. Наприклад, якби ми засадили всю територію тільки одним видом дерев, який потім опинився б схильним до захворювання, то це стало б великою проблемою. Але якщо у вас розумне різноманіття видів рослинності, то пересаджувати довелося б всього невелику ділянку зелених насаджень.

Отже, ми поговорили про створення цього комплексу. Насправді я розповім тобі побільше про історію цього питання, історію створення. Про всі моменти в плануванні, в загальному, про те, що важливо і може хоч якось відноситься до майбутнього успіху цього проекту.

Я думаю, тільки той факт, що тут знаходяться різні типи квартир по площі, говорить про те, що зазвичай влада міста хоче, щоб якомога більше сімей жило в місті. І я думаю, що для цього треба підібрати найоптимальніший варіант. У людей повинні бути вибір і умови, щоб їхні діти могли виходити на вулицю, грати на землі, щоб самі будинки нагадували щось близьке до природи. Але навіть такі будинки бувають спроектовані так, що квартири знаходяться на верхніх поверхах, хоча сам будинок стоїть на землі.

Один з тих синіх будинків продається. За нього просять близько 6 мільйонів шведських крон.

(Макс): Коли я перший раз був тут один, я зайшов всередину. Там якраз знаходився фотограф, який знімав цей будинок; він дав мені книгу з фотографіями. Цей будинок продається?

(Ева): Так, он той, на розі. Можеш зайти на сайт і подивитися деяку інформацію про нього. Так, ось тут певний документальний матеріал.

(Макс): Так, тепер він робить фотографії ось цієї місцевості.

(Ева): Так, ось тут великий новий парк. Насправді, більшість сімей, які живуть тут, кажуть, що такі маленькі простори біля будинків дуже гарні, коли в сім'ї є маленькі дітки. Єдине місце, якого не вистачає, - це футбольний майданчик. Навіть не поле, а саме невеликий майданчик. Начебто його повинні побудувати тут.

А взагалі це частина величезного пляжу. Це штучний пляж, створений людиною. У Мальме взагалі дуже мало незайманої природи. Його ще часто називають містом парків. У Мальме дуже багато посадок дерев. Їх стільки ж, напевно, скільки і жителів. Ось цей пляж був створений штучно. У нас немає природних пагорбів, а ось ті, які ти можеш бачити, були створені штучно, побудовані, як будівлі.

Що стосується моєї особистої точки зору ... У мене теж є сім'я і двоє дітей. Я б хотіла жити в місті, але при цьому мати невеликий садок. Тому цей квартал став би ідеальним рішенням для мене. Він близький до міста і при цьому в ньому є такі невеликі будинки. Як ти бачиш, це великий житловий квартал, і ось ці невеликі будинки ніби поміщені всередину кварталу. Виходить, що в одному і тому ж будинку знаходиться і квартира, і невеликий будиночок, а двори всередині кварталу призначені для всіх його жителів.

До речі, у нас є тут своє судно в цьому доці. Те, що найстрашніше. Ось якраз все це і говорить про те, що у нас тут особливо немає природної природи, але зате у нас є море, відмінні рекреаційні ресурси, не беручи до уваги парки ... 

(Ева): Насправді це дуже класно, тому що можна виходити в море і рибалити. Так, у нас немає лісів і великий рослинності, але море окупає це все. Тому що можна вийти в нього і подивитися всю фауну і природу, яку видно вам з того місця, звідки ви спостерігаєте. Але я думаю, що нам варто перейти на яке-небудь плавучий засіб, як це, наприклад.

Взагалі, це те місце, куди приїжджають люди з усього Мальме і округи. Тому що тут відкривається просто приголомшливий вигляд: пляж, який простягається аж до тієї фабрики онде. У нас є цей пляж, але немає міської набережної. Тут можна вигадати багато різних занять. Я завжди називаю це місце великою дерев'яною палубою. Тут просто дощатий тротуар, завжди можна прогулятися, показати себе оточуючим. Навіть називають це «подіумом».

(Макс): У Росії буває так, що при будівництві нових будинків, подібних до цих, виходить, що в окрузі немає літніх людей. Вони ж мало рухаються, а життя тут дуже швидко змінюється. Але насправді не дуже добре, коли в окрузі взагалі не живуть люди похилого віку.

(Ева): Он то жовта будівля, якщо я не помиляюся, з розряду тих, в яких живуть лише пенсіонери. Там селяться люди не молодше 55 років, наскільки я знаю.

(Макс): Правда? Прямо якщо молодше - не можна купити квартиру?

(Ева): Так, насправді, такі будівлі для людей від 55 років - не рідкість. Адже це добре, коли мешканців селять виходячи з їхнього віку, щоб всі сусіди мали щось спільне між собою.

(Макс): А що, таке житло дешевше?

(Ева): Ні, я так не думаю. Я думаю, все це відбувається тому, що в таких будинках людям можуть запропонувати більший набір послуг, якщо вони вже старі і потребують допомоги. Можливо, мені треба уточнити дещо з цього питання, щоб не наговорити щось не те ... Так, я не сказала тобі, що це був виставковий будинок. І коли була відкрита виставка, були також відкриті деякі квартири, в які можна було зайти і подивитися їх внутрішній вигляд. І ось ті квартири всередині жовтого будівлі, на мій погляд, були кращими. Всі ці дорожчі квартири, які спроектовані і обладнані за останнім словом техніки, насправді бувають дуже заплутаними: наприклад, дворівневі і з ліфтом. Все це, звичайно, мило, але надто наворочено. А квартира в цьому будинку була проста, але дуже мила.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.