Чому в Швеції найбезпечніші у світі дороги

Швеція наближається до нульового показника смертності в ДТП за рік. Це неймовірне досягнення, враховуючи, що в 1970-ті роки відзначався пік смертей на дорогах. У 1997 році Швеція прийняла план нульовий смертності «Vision Zero», сподіваючись повністю виключити смертність і травматизм в результаті ДТП, і з 2000 року їй вдалося скоротити число смертей на дорогах наполовину. У порівнянні з 1970-м роком, коли в ДТП загинули 38 дітей у віці до семи років, в 2012 році на дорозі загинула всього одна дитина цієї вікової групи. Статтю американського видання Quartz 2 січня 2015 року розмістив сайт ІноСМІ, автор Зейнаб Мадалляль (Zainab Mudallal).

На початку цього року фахівці газети The Economist провели аналіз даних і отримали такий результат: за період з 1970-х років кількість автомобілів на дорогах і загальна пройдена ними відстань збільшилася вдвічі, але при цьому в минулому році кількість смертей скоротилася до 264 чоловік, досягнувши історичного мінімуму. Таким чином, смертність в результаті ДТП в Швеції становить 3 людини на 100 тисяч населення в порівнянні з 5,5 в країнах Євросоюзу і 11,4 в США (докладніше в Доповіді Єврокомісії).

Яким чином Швеції вдалося цього добитися? «У цьому питанні ми прагнемо не посилення правил, а скоріше створюємо технічні умови для їх дотримання», – заявив недавно спеціаліст державної служби безпеки дорожнього руху Маттс-Еке Білин (Matts-Åke Belin), відповідаючи на питання представника навігаційно-аналітичної служби CityLab .

Швеція реконструювала дороги, приділивши першочергову увагу питанням безпеки на шкоду швидкості та іншими критеріями. Так само як створення доріг типу «2 + 1», з двома смугами руху в одному напрямку і однією зустрічною, але одна зі смуг – змінного напрямку в залежності від напруженості потоку. За даними The Economist, за перші 10 років реалізації програми «Vision Zero» таке розташування смуг дозволило запобігти смерті приблизно 145 осіб.

Крім того, в Швеції було створено 12,6 тисячі пішохідних переходів з підвищеним рівнем безпеки, обладнаних містками, миготливими світлофорами і штучними нерівностями для обмеження швидкості руху транспорту. За оцінками фахівців, завдяки цим заходам смертність на дорогах серед пішоходів скоротилася за п'ять років в два рази. В країні були знижені значення допустимої швидкості в районах міської забудови і в місцях великих скупчень людей, а також були встановлені огорожі для захисту велосипедистів від транспорту, що рухається. Зниженню смертності на дорогах сприяло і посилення покарання за водіння в стані алкогольного сп'яніння.

Шведською моделлю безпеки зацікавилися і інші країни. У Нью-Йорку також був впроваджений план по зниженню смертності на дорогах «Vision Zero», який передбачає створення ділянок з обмеженою швидкістю руху і посилення контролю за дотриманням швидкісного режиму з боку дорожньої поліції. В результаті безпека переходу вулиці в Нью-Йорку досягла максимального рівня. Кількість пішоходів, які загинули на дорогах, зменшилася цього року до рекордно низького рівня і склало всього 131 чоловік.

Чи можна випередити Швецію і звести смертність в результаті ДТП до нульового рівня? Багато фахівців запевняють, що вирішити цю проблему допоможуть безпілотні автомобілі.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.