Катовіце: реновація шахтарського міста у ІТ-хаб

Інвестори плюс, шахтарі мінус: польська стратегія виведення шахтарського міста в лідери за інвестпривабливості. Як Катовіце, важливий для польської гірничодобувної індустрії місто, зміг себе пере винайти. Про унікальний досвід реновації міста 27 січня 2016 року розповів Влад Азаров у виданні delo.ua

Все менше вугілля

Офіс Kompania Weglowa, найбільшої польської вугледобувної компанії, знаходиться в Катовіце. Тиждень тому в цьому місті знову пройшов мітинг гірників, які вимагали не закривати чергові шахти Верхньої Сілезії – головного вугільного регіону країни. Страйки та протести шахтарів у Катовіце – не рідкість. Працівники, задіяні в гірничодобувній галузі, виходять у цьому обласному центрі на мітинги з початку 1990-х – з того часу, як влада країни запустила програму по закриттю шахт.

«Вони відбирають у нас роботу», «політики хочуть знищити індустрію, складову основу енергетичної економіки Польщі» – пара основних тез, якими гірники обґрунтовують свої протести. Контртези можна виявити в статистичних даних.

Наприклад, згідно зі звітом Kompania Weglowa тільки за три квартали 2013-го вона від своєї діяльності понесла збитків майже на $ 100 млн. У короткострокових планах компанії значилася оптимізація витрат на 8%, а в середньострокових – закриття до 2020 року половини шахт регіону, що залишилися (8-ми з 15-ти).

Сайт Міністерства державної скарбниці Польщі повідомляє, що починаючи з 1994 року країна видобуває все менше вугілля (більше 130 млн тонн в 1994 році, 79 млн тонн в 2012 році). Причини цього в тому числі і скорочення кількості шахт. А ще – справа в динаміці розвитку галузі. Тільки в тому ж 2013-му витрати, пов'язані з видобутком вугілля, виросли в Польщі на 5,3% в порівнянні з попереднім роком, а вартість тони вугілля впала на 12,3%.

Дональд Туск, голова Європейської ради і колишній прем'єр-міністр Польщі, повідомив, що за планами до 2030 року частка газу та відновлюваних джерел енергії (конкретно їх частка з 2004 року збільшилася до 11,3%) на енергетичному ринку країни повинна буде зрости на 40 %. Коротше кажучи, мітинги гірників у Катовіце навряд чи в найближчому майбутньому припиняться – влада Польщі й далі буде реструктурувати гірничодобувну галузь регіону.

У самому ж Катовіце уряд закрив останню шахту ще на початку 2000-х. 8,4% безробітних з поправкою «в області ситуація ще гірше» – такими виявилися перші підсумки виключення Катовіце з гірничодобувної галузі країни. Чи з'явилася альтернатива у трьохсоттисячні шахтарського міста?

Нобелівський будинок

У 1963 році уродженка Катовіце Марія Гепперт-Маєр отримала Нобелівську премію з фізики. Через півстоліття на її честь в рідному місті відкрили GPP Business Park – гігантський бізнес-центр, побудований за останніми інноваційним технологіям. Ця будівля пройшла сертифікацію британської організації BRE Global, тестуючої будови за методом екологічної оцінки їх ефективності.

Перед початком запуску проекту в те, що GPP Business Park впорається з тестом BRE Global, мало хто вірив. Навіть земля, на якій зводили бізнес-центр, вважалася у девелоперів недоторканною – шахтарський Катовіце був не найбільш екологічно привабливим містом світу.

Очистку грунту і підземних вод міста взяв на себе уряд. Глобальний рекреаційний проект включав в себе також і наземні роботи – так, до 2015 року 40% території Катовіце займають зелені парки. GPP Business Park ж привернули на будівництво 9,5 млн євро інвестицій декількох європейських фондів.

7500 квадратних метрів офісних приміщень, всі елементи «розумного» будинку, що самостійно реагує на найменші зміни температури або часу доби, власні поновлювані джерела енергії – десь таким вийшов GPP Business Park. Ця будівля стала красномовним символом пост-індустріального шахтарського Катовіце. А ще – одним з елементів нової економічної стратегії міста.

Аутсорс замість забоїв

Кілька останніх років в Катовіце спостерігається будівельний бум. У місті звели безліч нових багатоповерхових офісів. Замовляють їх будівництво і орендують в цих будівлях приміщення міжнародні компанії – Ericsson, Mentor Graphics, Rockwell Automation, Oracle, PwC тощо. На разі їх кількість у місті перевалила вже за півсотні. У списках нових роботодавців та інвесторів значаться бренди десяти країн.

Експертиза бізнес-процесів, ІТ-сектор, місце розробок високих технологій – з початку 2010-х колишній шахтарський Катовіце перетворився у великий аутсорсинговий хаб. Муніципальна влада запевняє, що близько 20% всіх робочих місць Польщі в цих індустріях тепер знаходяться в Катовіце і регіоні.

«Ми повірили в Катовіце ще в середині 2000-х. Зараз у нас в місті працюють дві філії, які займаються розробкою нових сервісів і підтримкою наших клієнтів з усього світу», – говорять в Capgemini, одній з найбільших консалтингових компаній планети, що створила в Катовіце півтори тисячі нових робочих місць.

«Катовіце – краще аутсорсингове місто», «Катовіце потрапив на дев'яте місце серед кращих великих міст Європи», «Катовіце назвали самим інвестиційно-привабливим місцем Польщі» – офіційний міський сайт старанно виносить на головну сторінку посилання на подібного роду новини і статті в міжнародній пресі . І, по справедливості, практично не помічає протестів місцевих шахтарів – актуальна економічна стратегія чиновників регіону – все-таки, переорієнтація Катовіце в місто високих технологій. Завдяки чому вона стала можливою?

Чим привабити інвестора

По-перше, іноземних інвесторів відверто привернув початковий більш низький рівень зарплат і дешева оренда. Навіть зараз орендувати приміщення в місті коштує відносно недорого – 12,5-13,5 євро за квадратний метр. Це менше, ніж в будь-якому з великих міст країни. Плюс, влада регіону організувала щось на зразок локальної вільної економічної зони: компанії, що створюють нові робочі місця в місті, працюють за спеціальним лояльним податковим законодавством.

По-друге, Катовіце, одному з центральних елементів гірничодобувної галузі країни (та й Європи), зіграла на руку готова промислова інфраструктура. Приміщення закритих шахт перепрофілювали під склади і лабораторії (або під культурні центри: в перебудоване приміщення однієї з шахт в Катовіце переїхав Національний симфонічний оркестр польського радіо – мерія вписує цей факт окремим пунктом у всі документи, що стосуються пропозицій інвесторам). Також в регіоні є пара великих аеропортів, потужний залізничний і автомобільний вузол. У місті перетинаються пара важливих європейських шосе – з Берліна до Львова і з Гданська до Відня.

Нарешті, по-третє: міжнародні компанії отримали в Катовіце оперативний доступ до великої кількості молодих фахівців. 29 вищих навчальних закладів Верхньої Сілезії щорічно випускають 35000 чоловік (17% відсотків від загальної кількості польських випускників). «95% наших випускників знають англійську, 45% – німецьку», – повідомляє мер міста Петро Ушок. Це основні мови окрім польського, на яких говорять в більшій частині технологічних компаній, що прийшли до міста.

Міжнародні корпорації кооперуються з навчальними закладами регіону – розробляють спільні освітні програми або діляться інноваціями. Наприклад, так вчинила IBM, два роки тому відкрила своє представництво в місті. Цей великий роботодавець уже найняв в Катовіце дві тисячі співробітників, надав у Економічному університеті міста в якості навчальних посібників кілька своїх нових розробок. Навчаються на них студенти і після переходять працювати в Катовіцький офіс бренду.

Майбутнє міста

Словом, Катовіце поставив на молодь – тобто на людей, які щойно починають трудову діяльність, яким краще б це робити в місті, що знаходиться на перших рядках рейтингів інноваційних місць країни. 15 000 – стільки в сумі вже створили в Катовіце нових робочих місць компанії, які прийшли в місто.

Правда, проблему зайнятості гірників віком вище середнього, скорочуваних з шахт, що закриваються, актуальна стратегія розвитку Катовіце, на жаль, прямо не вирішує. «Політики хочуть викинути нас на вулиці», «Із закриттям шахт ми втрачаємо наші роботи», «Хто вам буде платити податки?» – Січневий мітинг гірників формулював приблизно такі гасла.

Міжнародні компанії, що займаються інноваціями в Катовіце, навряд чи будуть дивитися в бік шахтарів. Але побічно стратегія розвитку міста може зробити добре всім – нові робочі місця створюються не тільки всередині бізнес-центрів, але і зовні, разом з розвитком міської інфраструктури. Торік Служба зайнятості Катовіце отримала 123 000 заявок від роботодавців міста та області. А Центральний статистичний офіс Польщі повідомив, що рівень безробіття в Катовіце скоротився до 5,2% (середній по країні – 12%). Це п'ятий результат після таких великих польських міст як Варшава, Краків, Познань та туристичний Сопот.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.