Набережна для людей: досвід оновлення у Самарі

Набережні – дуже потужні об’єкти, що притягують і місцевих мешканців, і туристів. Чимало європейських і світових міст славляться своїми набережними – однак насправді не так складно перетворити набережну на окрасу і у малому та середньому місті. Такі перетворення відбулися нещодавно у російській Самарі – і це чудовий приклад для всіх пострадянських міст, що такі зміни можливі не лише у Західній Європі. Блогер Антон Буслов розповів про ці чудові перетворення, аби і набережні інших міст могли стати набагато кращими і зручними для людей.

Якщо ви потрапите в Самару і запитайте будь-якого місцевого мешканця «Куди у вас сходити?», навряд чи хтось тепер запропонує торговий центр. Будь самарець скаже з гордістю: «Погуляй по набережній, її зараз полагодили». Самарська набережна – одна з найбільших річкових набережних взагалі – це п'ять кілометрів, розбитих на чотири черги.

Зараз існують проекти одночасного продовження набережної Волги в межах Самари в обидві сторони. Причому в разі їх реалізації (а вона планується до ЧС-2018) планується виведення на новий майданчик річкового порту і будівництво парку і Палацу одружень на стрілці рік Самари і Волги. У цьому випадку практично безперервна Прибережна зона простягнеться вздовж Самари і Волги практично на 9 км (для порівняння, Англійська набережна Ніцци становить 7 км).

Напевно, при згадці Ніцци ви могли посміхнутися;) Але я був у Самарі на набережній в перший же візит до міста – в 2005 році, і я ходжу на неї кожен раз, як приїжджаю. І я хочу трохи пояснити, як і чому вона змінилася. І чому порівняння з Ніццою цілком доречно.

Якою була набережна до реконструкції? Це була довга і смердюча смужка з купою пластикових сараїв з кафе, в яких торгували розливним пивом. Там же смажили шашлики – у кожного намету. Грала музика у кожному намети. А все пішохідні шляхи (при тому, що там три тераси), чим ближче до Волги, тим сильніше були забиті незрозуміло чим.

Взимку це була просто сніжна пустеля, нічого зовсім. Рідкісні стежки протоптані пішоходами. Читач з Самари Єпіфанов Андрій люб'язно надіслав мені свої фотографії набережної 2004-2010 років, щоб Вам було з чим порівняти. Він зробив їх по суті випадково. На жаль, всю повноту жаху у вигляді кафешок фото не відображають, мені якось не приходило в голову це фотографувати.

Зима.

Весна…

Фонтан влітку.

Літо… Багатоповерхівку ззаду запам'ятайте.

Літній вечір.

Пляж.

Осінь, алея… Видно «капітальне кафе». Лавки – «рекламні»…

Так було з 2004 по 2010 рік. А тепер про те, як стало.

У 2010 році самарці вибрали собі нового мера, який невдовзі після обрання на зустрічі з інтернет-громадськістю в ході 404fest заявив:

«Я щиро вважаю, що в нашому місті, в будь-якому місті, повинні бути місця, якими можна було б пишатися. Давайте згадаємо Велику Вітчизняну війну і створення Волзького народного хору або ще щось. Повинно бути щось таке надособистісне, надматеріальне. У нас останнім часом, реально, приїжджає гість, приїжджає до нас людина, а нам його привести нікуди, бо скрізь щось розламане, роздовбане, покинуте. Але у нас повинні бути такі точки! 50 років тому ця набережна була побудована. Ви думаєте, 50 років тому краще жилося людям? Так, я там виріс в комунальній квартирі, де ми жили вчотирьох в прохідній кімнаті на 16 метрів і жили в комуналці. Жили люди в бараках. І зараз, на жаль, живуть. Але тоді ще більше, ще гірше, ще біднішими жили люди, але будували ж набережну. Я думаю, ми з вами розуміємо, для чого».

Коли йшлося про першу чергу реконструкції, дуже багато хто не розумів, навіщо взагалі місту, у якого «немає грошей на дороги», «немає грошей на школи», «немає грошей на метро добудувати» взагалі витрачати кошти на пішохідну зону. Щоб трохи пояснити, як йшов в той момент процес – просто наведу факт.

По ходу справи спілкуюся з керівником Департаменту економічного розвитку, і спливає тема книги Дж.Джекобс «Життя і смерть великих американських міст». Я її тільки в Москві знайшов – купив три екземпляри: в тому числі Дмитру Ігоровичу одну подарував. Вже ведеться реконструкції, я розумію, що було б дуже корисно вписати туди велодоріжку – о того ж першу в місті. Пишу тут же мера – мовляв є така ось ідея.

Обговорення, доручення – і на першій відреконструйованій ділянці відкривається перша в місті велодоріжка і перші велопарковки. Однак доріжка винесена на террасу, на якій вона не може бути транспортною, а тільки прогулянковою. Тобто виходить «аля Парк Горького, до Парка Горького». У процесі її підготовки активно обговорюються з місцевим велоклубом ВелоСамара необхідні параметри, все це направляється в Департамент благоустрою та екології. У підсумку приймається принципове рішення в програмі розвитку всіх рекреаційних зон враховувати велодоріжки.

При цьому сама реконструкція 2011 року мабуть вийшла найгірше. Інженерію набережній відновили, вигляд їй надали, розігнали шашличні, зробивши стаціонарні нормальні кафе. Полагодили усілякі спуски і так далі. Але все ж вийшло простовато, в частині плитки, в частині ще цілого ряду речей, які можна було б (заднім розумом всі розумні) зробити краще. Велодоріжку ту ж.

Ось ця черга набережної на фотографії vot_tak_da з повітря. Зелена – велодоріжка. Біле – мила серцю плиточка. Вище – асфальт, щоб покататися на роликах. Далі – «стаціонарні заклади харчування». Ще далі – саме місто.

Так от принципово важливо, що після реконструкції за набережною почали стежити. Там не з'явилося шашличних – там заборонили розпивання пива. Туди почали «витягати» людей, щоб вони там відпочивали.

Так от, набережна після реконструкції. Це не Ніцца. Це Самара :) Серед іншого влітку, щоб підтримати ідею «міста-курорту» в центрі Росії, на набережну виставляють в діжках пальми :) Восени їх прибирають на зберігання. Самара хороша тим, що в її межах немає мосту через Волгу, так що гуляючи по набережній люди дивляться не тільки на Волгу, а й на дикий ліс – національний парк Самарська Лука – на іншому березі. Зараз туди можна дістатися річковими суднами, до ЧС-2018 планується ще канатна дорога. Влітку стоїть спека і тисячі чоловік купаються на волзькому пляжі, що йде уздовж майже всієї набережної. (далі фотографії oledjio)

У ході реконструкції в 2011 році був побудований і світло-музичний фонтан. Такої радості до цього моменту в місті не водилося.

Встановлено красиві литі ліхтарі, з гербом міста та іншими радощами. Перед цим фото я приведу цитату з автора: ... «Не пам'ятаю, коли я зробив це фото, але кожен день тут повно народу, гуляють з дітьми, катають на ролах, просто гуляють. Я сам став хотіти пройтися по набережній. До цього, коли вона була з кафе, мені зовсім не хотілося там гуляти, зовсім не хотілося».

 

Нові лавки, якісні – важкі, чавунні ... При цьому говорять, що взимку хтось їх таки все ж встиг викрасти. Так що урни тепер на тросі :) З іншого боку злочинність, порушення і розпивання алкоголю на набережній після реконструкції практично припинилися. Самарці щиро дивуються – відзначаючи наскільки взагалі змінився контингент відпочиваючих і форми відпочинку на цій території. Таке відчуття, що разом з територією реконструювався і мозок у людей.

На такий набережній не соромно проводити змагання – чемпіонат Росії з пляжного футболу, тенісу…

Логічно, що тепер дівочий пробіг ВелоСамари можна завершувати парадним проходом учасниць по велодоріжці на Набережній :) (фотографія kkorkk)

Природно за підсумками зробленого була купа критики. Тобто, я, наприклад, послав меру пост Іллі Варламова про плиточку. Було обговорення того, які зони активності там повинні бути. У результаті в наступному – 2012 році на реконструкцію встала наступна черга набережної.

Тут вже плитка стала набагато цікавіше. Крім того, на цю ділянку потрапив фонтан «Парус», один із символів міста, який до того часу прийшов у гнітючий технічний стан. Він був реконструював повністю. Далі фотографії matrokreazoth

На набережній почали з'являтися численні зони активності. Дитячі майданчики ...

Оновилися спортивні майданчики. Далі фотографії dima_shurshilin

Зверніть увагу – правильні поручні на спусках. Нержавійка, все зроблено не гірше ніж в нью-йорскому метро в сенсі правильності кутів і можливості вхопитися.

Це вже осінь... в будній день людей замало, звичайно. Погода вже не дуже...

Але на набережній тепер стартує зима, і набережна з зимою не покривається безперервним снігом... (далі фото з вконтактік)

Тому що взимку там тепер на терасах заливають міську ковзанку. Для її утримання була закуплена спеціальна техніка. На ньому, до речі, знімали сцени фільм «Ёлки» – вже не пам'ятаю у якій частині. У Самарі взагалі тепер щось зачастили знімати фільми – на моїй пам'яті це вже був третій фільм такий. До речі фільм-катастрофу «Метро» знімали саме в Самарі.

І ось тепер я добираюся до черги, відкритої восени цього року – на День міста 2013 року, – і тут я перепощу деякі фоточки з ЖЖ керівника Департаменту будівництва. Вони в нього – як звіт – лаконічні ... Але щоб списком.

Звели капітальний громадський туалет. Великий, якісний. До цього при реконструкції лише ставили більш пристойні туалети «кабіночного» типу. І вони, звичайно, були не дуже гарні для інвалідів, та й взагалі не дуже хороші. Тепер ось аж такий павільйон:

Ще один майданчик для дітей. Їх там тепер я навіть не можу порахувати скільки... Є також спортивні майданчики, як для ігрових видів, так і просто з вуличними тренажерами. Регулярно дивуюся, коли черговий такий об'єкт там виявляю – на тій чи іншій черзі.

Уміють використовувати підземні баки для зберігання сміття (і не тільки на цій черзі, а і раніше)! Це ті самі підземні герметичні контейнери, які не смердять, зберігають багато сміття, зручні в роботі. У Самарі взагалі в рамках боротьби з кормовою базою бездоглядних тварин масово замінюють сміттєві контейнери на сучасні, пластикові, що закриваються…

А ось, хоча вже й не по сезону (в нагоді в повній мірі в наступному році), дерев'яний настил по піску, провідний до води від спуску для маломобільних громадян.

А закінчується він, до слова, ось таким ось входом до води. Ці конструкції будуть монтуватися в сезон, для того, щоб відпочити могли не тільки наймолодші і здорові.

Було:

Стало:

Цікаво, коли чиновники зможуть писати не тільки лаконічні звіти, а й хоча б трохи хвалитися зробленим? :)) Тому що в основному інформація про набережну на офіційних ресурсах – це саме цифрові звіти, скільки кубометрів чого куди поклали.

Зате ось приїжджають до міста люди – дуже радіють всім результатам. Бахметєв побував на набережній, написав пост «Набережна в Самарі. Кращий променад в Приволзькому окрузі?» У нього я візьму пару фото, хоча його пост варто прочитати і подивитися цілком - він дуже добре виклав предмет ... Самарські піщані пляжі. Вже не сезон, але ще не зняли різні радості для пляжного волейболу... Волга в місті ідеально чиста.

Веранди небагатьох кафе, що залишилися, тепер виглядають ось так

Та що там, навіть вертолітний майданчик є :) А на ще не відремонтованій черзі - літній кінотеатр. Плюс там проводять концерти періодично.

Загалом в Самару треба їхати і швидше влітку. На Грушинський фестиваль, або на Рок над Волгою. Або просто сходити в похід в Самарську Луку або на байдарках по Волзі в "волзьку кругосветку". І там треба обов'язково зайти на набережну, пройти вздовж неї, а потім ще й відпочити на пляжі. Без цієї справи програма життя буде не повною :)

Що тут важливо: важливо, що мерія знайшла в собі сили вкластися не в ремонт автомобільних доріг - якого б в обсязі існуючих там проблем ніхто б і не помітив. Мерія вклалася в пішохідні зони. Крім набережної були реконструйовані парки, сквери і площі в кожному районі міста. Була зроблена правильна ставка на те, що скрізь у людей має бути місце, де вони могли б відпочити. Таке місце в районі - яким вони зможуть пишатися, і яку будуть любити.

Це той випадок, коли запитай самарця про Самарі - і він відповість, що все жахливо (так дадуть відповідь в будь-якому місті про нього місцеві жителі) ... а потім додасть: "Ну от хіба що набережну відмінну зробили!" І ось цей перший крок - між всі без просвіту - і тим, що хоча б щось змінюється на краще - він дуже важливий для будь-якого міста.

Так що я не здивований жодного разу, що губернатор Меркушкин, який вступив на посаду відносно недавно, одній зі своїх ініціатив зробив саме створення парково-рекреаційної зони на стрілці Волги і Самари. Спочатку там передбачалося будувати стадіон ЧС-2018. Але його для спрощення і здешевлення робіт перенесли на іншу площадку. При всьому цьому тримати таку цінну міську територію у формі порту, який по суті працює як кар'єр річкового піску, сенсу звичайно ні. Так що ось цей носик - зараз засипаний купами піску і недоступний людям - стане паркової та рекреаційною зоною.

Ось саме тут - на самому носику - пропонується побудувати новий Палац одружень :) Мені здається - це мило :)) А ось – оновлений фонтан.

 

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.