"Ліврея" громадського транспорту як елемент іміджу

Розбирав я якось зйомку з поїздки до Німеччини, і погляд зупинився на фотографії Solaris Urbino, зробленої в містечку Шваб-Халль. Це середньовічний «райцентр» в Штутгартській «області» і дуже гарне місце. Але мова піде не про середньовічні пам'ятки. Знімок весело пофарбованого Соляріса на тлі потопаючих в зелені казкових будиночків змусив замислитися. Погляньте на загальну композицію. Звичайний день, повз милих будиночків їде звичайний міський автобус. Чому тоді ця картинка сповнена внутрішньої гармонії і гідності? 

Не останню роль у цій ідилії грає окраска - «ліврея» міського автобуса. Власне, про її роль у формуванні іміджу міст і піде мова. 

01. Після Німеччини перенесемося в мій рідний Пітер. Звичайний день, до зупинки підходить звичайний пітерський тролейбус. Це десятирічний ВМЗ-5298-20 вологодського заводу «Транс-Альфа». У пітерського «Міськелектротрансу» (яка мелодійна назва, правда?) Скромна розфарбування - сіре з блакитним. Іноді з іржею, іноді - пензликом по бруду. 
02. Це, чи що, фірмове розфарбування? Його, на жаль, немає. Ніхто не знає, яка ліврея є фірмовою для Петербурга, бо її, як такої, не існує.Сполучення квітів зустрічаються різні. Але найчастіше це «сердитий» сірий з темно-сірим. Ось, наприклад, повзе по Невському похмурий ВЗТМ-+5284. «Сіре з сірим» тільки додає похмурості, і без того не самому елегантному тролейбусу в світі. 
03. Хоча «гармошка» Тролза-62052, пофарбована в цей же сіро-сіре поєднання, виглядає відносно непогано. «Скромно і зі смаком», і все одно чогось не вистачає. Якоїсь деталі, чи що, за яку міг би зачепитися погляд, і яка могла б запам'ятатися. 
04. Схоже, секрет цієї деталі знають в Монако. Так-так! У країні з найбільшою концентрацією шикарних авто на квадратний метр цілком затребуваний і громадський транспорт. Подивіться на «княжий» Van Hool A308. Тут домінують ті ж відтінки сірого. 
05. Всього два хвилясті лінії, сіра і червона, пущені по бортах, створюють ефектний візуальний акцент. Але є і ще дещо, видиме тільки ззаду. 
06. Цей елемент розміщений на задній стінці, і важить кілограмів п'ять. Жиріюче на експлуатації низинних пристрастей Монако виділяє на свій муніципальний транспорт герби, причому не наклейки, а металеві виливки. Все це в сумі надає автобусам Монако яскраву індивідуальність. 
07. Перемістимося трохи західніше по Лазурному берегу. У Антібах місцева транспортна компанія Envibus, що використовує автобуси Heuliez GX 127, стилізувала свій логотип рожевими «завитками» і отримала свою власну запам'ятовується фірмову забарвлення. 
08. Її носять не тільки середньорозмірні міські автобуси марки Heuliez, а й приміські місцеві «маршрутки» Vehixel Cytios 3/23. 
09. Однак рожеві завитки це, мабуть, занадто радикальний хід. Пітеру б не підійшло точно, а сподобалося б лише юним любителькам гламуру.Більш інтелігентне рішення для сірого з сірим є у транспортної компанії De Lijn. Подивіться на Van Hool AG300 з Гента. 
10. Гент - четвертий за населеності місто в Бельгії. Тут транспорт представлений і автобусами, і тролейбусами (на знімку Van-Hool AG280T), і трамваями. У всіх єдина забарвлення. Жовта вертикальна смуга і логотип De Lijn - ненав'язливий унікальний ідентифікатор. 
11. До речі, з центру Гента на старому трамвайчику BN PCC можна виїхати прямо в Москву, або Санкт-Петербург. Ці назви передмістях дали квартирували тут в 1813 г офіцери російської армії. 12. Сірий з жовтим - дуже хороше поєднання. Бунтівні баски з півночі Іспанії це знають. Компанія Bizkaibus, обслуговуюча приміські лінії міста Більбао, додала в сіре з жовтим три блакитні смуги. Вийшло добре. А що за дивний автобус з мерседесовской зіркою? Звичайне для Європи справа: шасі Mercedes-Benz, а кузов - місцева робота, ательє Hispano. 
13. Сірий чудово поєднується і з темно-червоним, наприклад. У тому ж Більбао міський перевізник Bilbobus використовує таке поєднання.Автобус сімейства Hispano Habit, але на шасі іншої марки, MAN. До слова, такі ж точно автобуси будуються і на шасі IVECO. 
14. На перший погляд у столичного іспанського міського перевізника компанії EMT Madrid така ж ліврея, що й у «Більбобуса». Така, та не зовсім! Трьох похилих білих смуг, герба Мадрида і власного логотипу достатньо для того, щоб ідентифікувати ліврею як мадридську. 
15. Ті ж похилі білі смужки, але вже на іншому автобусі. Шасі - від Сканії, а кузов іншої місцевої фірми, Carsa. Зветься Carsa CS40 City. 
16. Те ж саме поєднання сірого з червоним вибрали і «Віденські лінії». Однак у компанії Wiener Linien є свій логотип, завдяки якому віденські автобуси не сплутати з мадридськими. 
Автобус на фото - це не зовсім MAN. Його точна назва - ÖAF Gräf & Stift NL273 Lion's City LPG. Газову версію для столиці Австрії збирав колись окремий завод, нині належить концерну MAN. 
17. Wiener Linien - не тільки автобусний, а й трамвайний оператор. Багатосекційний низькопідлоговий трамвай Siemens ULF A1 в сіро-червоному вбранні вельми елегантний. 
18. Зі столиці Австрії переберемося в столицю Франції. Паризький пасажирський оператор Régie Autonome des Transports Parisiens (RATP) знає, як урізноманітнити сіре з сірим. Додаємо трохи бірюзового і «гармошка» MAN NG313 Lion's City G знаходить унікальне обличчя. До речі, на «обличчі» автобусів в Парижі прийнято вішати афіші культурних заходів. Цей автобус, наприклад, зазиває відвідати історичну виставку «Титанік: як це було». 
19. А цей Renault Agora Line «вмовляє» відвідати виставку полотен Сезанна і Пікассо в Музеї д'Орсе. Що, втім, не заважає одночасно рекламувати грандіозний розпродаж на аутлеті Usines Center Paris. При цьому реклама не псує, а скоріше доповнює ліврею. 
Як бачимо, існує маса варіантів, як урізноманітнити сумовитий пітерський «сірий з сірим», було б бажання. Мадрид і Париж, Гент і Більбао, Відень і Монте-Карло знайшли свої рішення на схожій «сіро-сірої» основі. Невже культурна столиця не в змозі розробити індивідуальну запам'ятовується забарвлення такого важливого елементу будь-якого міста, як громадський транспорт? Схоже, поки немає. Сподіваюся, доживемо-таки до того світлого дня, коли забарвлення автобусів-тролейбусів-трамваїв Пітера будуть знати і пам'ятати численні туристи з усього світу.

Переклав з російської Максим Куждін. Оригінал: http://mpark.pro/experience/2-image-element.html

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.