Нічний громадський транспорт у Будапешті

Робота громадського транспорту у нічні години – одна з обов’язкових ознак сучасного мегаполісу. Це явище впливає і на економіку, і на поведінку мешканців, і на психологічний стан міста – адже поняття «останнє метро» вже не важливе. Кияни підтримали петицію щодо запровадження нічного транспорту, перші 7 маршрутів влітку запустили у Львові, у Вінниці єдиний маршрут через все місто вельми популярний. Блогер alzel у вересні 2015 року зробив детальний огляд ситуації з нічним транспортом у угорській столиці Будапешті, населення – 1,75 млн мешканців.

До 2005 року року у місті працювало 17 нічних маршрутів, мережа була досить невелика, деякі «далекі» маршрути виконували всього по 2 рейси за ніч. Розклад маршрутів один з одним були неузгоджені, інтервали різні.

У 2005 році з ініціативи громадської організації VEKE («Будапештці за громадський транспорт») нічна мережа була кардинально перероблена – помінялися всі маршрути, і їх стало значно більше – 34. Основною «фішкою» цієї реформи стала інтеграція в загальнодоступну мережу нічних маршрутів службових автобусів, які доставляли водіїв у автобусні парки (так звані «розвозки»). Тобто біля автобусних парків утворилися справжні «пересадочні пункти», куди сходилися кілька маршрутів.

По основних вулицях автобуси стали ходити з інтервалом 15 хвилин (місцями це досягається 4-ма маршрутами, кожен з яких ходить раз на годину, а на околицях вони  роз'їжджаються). Довжина мережі збільшилася на 102%. Крім того, на нічні рейси поширений єдиний денний тариф, в той час як раніше на нічні маршрути діяли окремі, більш дорогі квитки.

У 2008 працює вже 36 маршрутів, на деяких напрямках скорочені інтервали. В основному отримали розвиток маршрути на периферії, зв'язки між маршрутами, що йдуть з центру. Краще стали відпрацьовані узгодження розкладів маршрутів один з одним, щоб можна було зручно пересідати.

З 1 травня 2011 року організована цілодобова робота 6-го трамвая (який обслуговується найдовшими в світі трамваями Комбіно) – інтервали до 0:30 – 10 хвилин, далі 15 хвилин. Раніше по цьому маршруту працювали з аналогічними інтервалами «всього лише» автобуси Ікарус-280 906-го маршруту.

З 3 березня 2012 відкрито ще 3 маршруту, в т.ч. маршрут в аеропорт.

На нічному маршруті 937 (1 рейс на добу, що є по суті продовженим 901-м маршрутом), проведений досвід за послугою «замовного» рейсу – автобус до певних зупинок їде тільки при наявності замовлення по телефону. 

Зараз працює 41 нічний маршрут. Вночі перед вихідними днями на низці маршрутів вводяться додаткові рейси. За основними напрямками інтервали становлять від 5 хвилин (сукупність маршрутів, що проходять уздовж третьої лінії метро), причому працюють зчленовані автобуси!

Ми, звичайно, проводили не чистий експеримент, оскільки через проведення музичного фестивалю «Сігет» число нічних пасажирів збільшилася (у зв'язку з чим працював нічний громадський електротранспорт, інтервали по 6-му трамваю скоротили до 10 хвилин, а на 918 маршрут поставили зчленовані автобуси ). Але все одно народу їздить пристойно. І найголовніше – це гарантовані пересадки. Наш Ікарус 909-го маршруту хвилин 10 чекав на околиці для пересадки 956-го автобуса, 4 людини пересіло ... А потім нас чекав 914-й автобус, на який ми успішно пересіли.

Так, дуже багато контролерів виходить працювати саме на нічні маршрути. Їх цілі «стада» «пасуться» на 6-му трамваї... Загалом, дуже хороший приклад для наслідування і навчальний посібник «Як правильно організувати нічні перевезення і не вбити ідею».

Попередній переглядДолученняРозмір
nichnyy_transport_u_budapeshti.pdf206.95 КБ
reforma_2012_ejszakai_halozat.pdf1008.91 КБ

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.