10 прикладів облаштування міських просторів руками жителів

Ці ідеї навряд чи були б реалізовані без активної участі самих городян. Їх роль може бути різною – від висунення ідей до фінансування або повного втілення проекту. Але саме в таких ініціативах вони можуть відчути себе важливою частиною свого міста. У січні 2014 року інтернет-виданні Інсайдер підготувало чудовий огляд 10 проектів, які в різні роки і в різних країнах змінювали життя окремих районів або навіть цілих міст.

Міст за гроші городян у Роттердамі

«Ми будуємо міст і нам потрібна ваша допомога!» – З таким закликом звернулися архітектори студії ZUS до жителів Роттердама. Фахівці створили сайт ZUS я зробити Роттердам, на якому збирали гроші для фінансування проекту. У результаті пішохідний міст в центральному районі міста з'явився на 30 років раніше запланованого владою терміну.

 

Фото Urbanurban.ru

Кожен бажаючий міг заплатити за один з 17000 модулів, потрібних для його будівництва. Частини мосту при цьому ставали іменними – на кожній планці викарбувано ім'я «спонсора». Для багатьох такий хід послужив додатковим стимулом до того, щоб профінансувати проект, і разом з тим став візуальним втіленням головної ідеї проекту I make Rotterdam – ​​місто створюється його жителями.

У березні 2012 року був готовий перший фрагмент Luchtsingel. Міст дозволяє жителям легко долати відстань між Центральним вокзалом і районом Hofbogen, минаючи світлофори, перехрестя і не дуже дружелюбні ділянки кварталу. Детальніше про проект читайте тут

«Сади принцесс» силами городян у Берліні

Фото prinzessinnengarten.net

«Міські жителі втратили контакт із землею. І дорослим, і дітям, на жаль, знайомі тільки упаковані в целофан овочі з супермаркету Ми хочемо показати людям, як ростуть овочі і як можна виростити їх корисними для здоров'я ..», – розповідає Марко Клаузен.

Разом з Робертом Шоу він вирішив перетворити пустир в берлінському районі Кройцберг на квітучий сад. Ідея виникла під час подорожі до Гавани, де підсобні господарства в межах міста дуже поширені. Виявилося, що знайти однодумців просто. Після публікації короткої замітки в журналі Zitty для допомоги в розчищенні пустиря від сміття прийшла сотня добровольців.

Сьогодні «Сади принцесс» щорічно відвідують понад 50 тис. чоловік. На ділянці площею 6 тис. кв. м росте більш 260 сортів овочів і ягід, багато з яких не зустрінеш у звичайному магазині.

В «Садах принцес» не використовують ніяких хімічних добрив і пестицидів, тільки органіку, а земля і насіння мають так званий «біо-сертифікат». Для грядок пристосували пластикові контейнери з-під пляшок і мішки, для розсади - пакети з-під молока та соку.

Крім пожертвувань, "Сади принцес" не отримують ніякої фінансової допомоги. Садівники продають овочі, розсаду і землю, також є невеликий бар і кафе, де можна випити кави і спробувати страви, приготовані з продуктів з сусідньою грядки. Крім цього, хлопці займаються різними освітніми проектами з дітьми та молоддю, які частково фінансуються. Детальніше про проект читайте тут.

На відкритому повітрі бібліотека в робочому кварталі Магдебурга

Промисловий район на південному сході міста був забудований закинутими фабриками і заводами. Убога інфраструктура району обмежується кількома магазинами і величезними пустирями між фабриками.

Облагородити міське середовище вирішили самі жителі кварталу, не чекаючи ініціативи від влади. Розчистивши пустир в центрі кварталу, вони змусили його звичайними коробками, де зберігаються всілякі книги. Ідея проекту така: будь-який бажаючий може позичити книгу з умовою, що поверне її назад після прочитання.

У коробках бібліотека проіснувала кілька років, а пізніше за справу взялася група професійних архітекторів з КАРО Architekten. Вони розробили не менш економний проект: бібліотека з 20000 книг вмістилася на невеликій поп-ап платформі, побудованій з перероблених матеріалів.

Блог фото DamnCoolPic

Тепер відвідувачі можуть почитати книгу в кафе, влаштувати пікнік на терасі або навіть відвідати лекторій - для цих цілей в бібліотеці побудували сцену. Детальніше про проект читайте тут

Творчі майстерні замість залізничного мосту в Парижі

Фото Катерина Лаптєва

У 1994 році в Парижі на місці занедбаної залізничної гілки Ligne-де-Венсен, яка простягнулася віадуком від площі Бастилії до східних околиць міста, відкрили Promenade Plantée або Coulée Verte  (Озеленений променад або Зелений струмок). Це пішохідно-паркова зона і одночасно культурна майданчик. Променад розташований зверху віадука і протягнувся на 4,7 км, займаючи 6,5 га. У Promenade Plantée можна перепочити від міського шуму, а також познайомитися з міськими художниками і дизайнерами, багато з яких влаштовують тут майстер-класи. Детальніше про проект читайте тут

Парк культури на території газової фабрики в Амстердамі

Масштабний проект перетворення колишнього заводу Вестергасфабрек, яка провадила вугільний газ для освітлення вулиць міста, зайняв більше двадцяти років. Ще в 1981 році році міська рада Амстердама вирішила, що на місці фабрики слід створити парк. Але реалізувати ідею виявилося не так просто. Промислова територія вимагала очищення від серйозних забруднень. Крім того, слід було вирішити питання власності, оскільки багато будівель заводу представляли архітектурну цінність.

У 1993 році було обрано план розвитку території, який передбачає розміщення тут Національного центру сучасної музики, який повинен був стати головним орендарем, розташовуючись в одній з найбільших будівель. Для решти будівель передбачалося використовувати план, відповідно до якого головними користувачами повинні були стати місцеві організації і різні громадські об'єднання сусідніх районів.

Пізніше Центр сучасної музики вийшов з проекту, але до цього часу формат тимчасового використання з різними орендарями та подіями вже продемонстрував явний успіх. Парк був відкритий після очищення і редизайну території в грудні 2003 року.

Фото Арьєн Veldt / westergasfabriek.nl

Наразі проект має власне фінансове забезпечення та не отримує ніяких постійних субсидій. Окружна рада лише оплачує щорічні витрати з обслуговування парку. Здача будівель в оренду та організація комерційних подій забезпечує проекту необхідний дохід, дозволяючи не тільки обслуговувати будівлі, а й приносити керуючій компанії прибуток.

Найважливіше значення для успіху проекту мав зв'язок з усіма зацікавленими сторонами. Головну роль тут грали активні організації з сусідських спільнот, місцеві жителі широко залучалися до обговорення процесу створення парку. Детальніше про проект читайте тут.

Друге життя порту в Гамбурзі

Там, де раніше розташовувався величезний порт, зараз можна влаштувати пікнік на газоні. Найбільша в світі портова територія Хафенсіті трансформується в абсолютно новий район: 157 гектарів нової забудови розширять історичний центр міста на 40%. В рамках цього амбітного проекту використовуються території, які раніше вважалися непридатними для будівництва житла, проектується мережа пішохідних і громадських просторів і затверджується пріоритет безмоторного та громадського транспорту над автомобілем. Закінчити розвиток території Хафенсіті передбачається за 25 років.

У 1997 році для фінансування проекту міською владою був створений фонд «Місто і порт», у володіння якому були передані всі муніципальні землі в майбутньому Хафенсіті. За рахунок продажу цих земель і позик фонд фінансує перенесення підприємств, очистку грунту, будівництво доріг, мостів, пішохідних зон і парків. Решта інфраструктури – метро, ​​мости, що зв'язують район з центральною частиною міста, школи та університети – фінансується з бюджетів різних міністерств.

Фото Urbanurban.ru

Вже зараз район, будівництво якого досі триває, щорічно відвідує сотні тисяч туристів. Хафенсіті – унікальний випадок, коли міській владі, планувальникам, архітекторам і девелоперам вдалося створити гармонійне поєднання нової забудови з історичним контекстом; побудувати по-справжньому живою квартал, де однаково комфортно себе почуває і турист, і місцевий житель. Детальніше про проект читайте тут

Притулок і дитяча спортмайданчик під розв'язкою в Каракасі

Фото urbanurban.ru

На невикористовуваній землі під шосе Франсіско Фахардо фахівці бюро міського ThinkTank створили притулок і дитячий спортмайданчик для сиріт. У більшості міст світу простору під розв'язками і мостами не використовуються, а у випадку Каракаса площі захоплюють вуличні торговці.

Зараз у притулку можуть розміститися 30 з невеликим дітей з вулиці. Невелика ділянка відведена під вирощування кукурудзи, а верхній рівень будівлі використовується як футбольний та баскетбольний майданчик. До майданчика прилягає майстерня по деревообробці, де дітей вчать ремеслу.

Облаштування «сліпих зон» в Белу-Орізонті

Суть проекту пустирях – Experimental occupation – поглянути на «сліпі простори» і визначити, як їх можна використовувати. У 2005 році художники і архітектори виявили в бразильському місті Белу-Орізонті з населенням понад 2 млн осіб 70 000 пустирів, які на 10% відповідали міським потребам.

Фото urbanurban.ru

Після переговорів з власниками територій та залучення місцевих жителів вони були перетворені в громадські простору. Деякі з них стали зеленими майданчиками, в щільно заселених районах їх зручно використовувати під паркувальні місця, на периферії на ділянках вирощують кукурудзу, боби та інші культури. Детальніше про проект читайте тут.

Occupy вільні Простору в Нью-йорку

Ідея зайняти вільні простору в Нью-Йорку прийшла в голову активістам некомерційної організації 596acres.org. Вони розвісили в Брукліні інформаційні таблички з докладною схемою того, як можна отримати вільні ділянки землі в місті. Місцевим жителям пропонувалося зв'язатися з органом міської адміністрації, якому належить земля, і укласти угоду про її використання. Договір про оренду землі максимум на два роки, зразок якого 596acres пропонують на своєму сайті, дозволяв жителям використовувати території виключно для ведення «міського садівництва».

Фото freshkillspark.wordpress.com

За більш ніж рік існування організації 596acres вдалося облаштувати 86 з 113 порожніх територій. На порожніх землях місцеві жителі влаштовують громадські сади – суспільні сади-городи. Детальніше про проект читайте тут

Парк атракціонів з побутових відходів в Лімі

Авторами проекту RUS Lima («Тверді побутові відходи») став іспанський колектив Basurama («Любителі сміття»), який намагається переосмислити використання ресурсів, влаштовуючи різні акції, перформанси та дослідження. У Лімі вони вирішили подарувати друге життя трасі електропоїздів, що проходить через район Суркильо. Ця конструкція – один із прикладів «побутових відходів» міста, являє собою бетонну платформу, на яку немає доступу. Вона піднята на висоту 9 м над землею і має протяжність в кілька кілометрів.

Фото Basurama.org

У результаті місце перетворилося на своєрідний парк атракціонів, створений з автомобільних шин і запчастин.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.