Закусочна на Колесах. Як працює бізнес у Європі

Європейська асоціація фудтрак-автомобілів (головний офіс – у Брюсселі) налічує 13 регіональних асоціацій.    Це зовсім не означає, що в інших, сусідніх країнах зовсім немає такого бізнесу, як «Закусочні на колесах». Ні, машини з продажу фас-фуду можна зустріти і в Україні, в Росії, в Австрії, в Хорватії, Словаччини. Молдавії, Угорщини та Румунії і навіть у Швейцарії і т.д. Про особливості організації цього бізнесу у Європі у своєму блозі розповів Сергій Міхно (Київ, компанія "Декор-Авто").

Розпочну з головного для бізнесменів питання: скільки коштує організація такого бізнесу в Європі. Для прикладу, в Іспанії, щоб відкрити свій бізнес-фудтрак необхідно інвестувати більше 150 000 Євро. Ось так розписуються основні витрати на створення бізнесу з продажу їжі з автомобілів. Разові витрати: Купівля вантажівки і його переробка в фудтрак - € 25000 Розміщення реклами на машині. Вивіска, зовнішня реклама-€ 3500 Купівля та встановлення обладнання - до € 10000 Купівля генератора - € 5000 Витрати на покупку ліцензії. Дозволів держорганів для початку бізнесу - € 5000 Купівля місця стоянки фудтрака (дає муніципалітет (на рік)) - € 8000 (залежить від розташування) Закупівля оргтехніки та фіскальних касових автоматів - 2000 € Фіксовані витрати Послуги з прибирання місць стоянки фудтрака: 200 / тиждень = на рік +9600 € Паливо: 400 / тиждень = € 19200 Обслуговування кредиту на купівлю технологічного обладнання: € 50 / тиждень = 2400 € Зарплати працівникам: € 1000 / місяць = € 48000 Реклама: € 200 / місяць = € 2200 Комерційна ліцензія кухня: € 200 / тиждень € = 11600 Різні ціни Інгредієнти: € 1.60 Упаковка: € 1 Загальна складність роботи в Європі фудтаков - отримати ліцензію на даний вид бізнесу. І скрізь, у всіх країнах радять, – уникайте втратити ліцензію !! Що в Іспанії, що в Італії, Німеччини, Великобританії і т.д. цей вид бізнесу підлягає ліцензуванню. Для отримання ліцензії необхідно пройти курси кухарів і мати відповідні документи, отримати дозвіл на переобладнання автомобіля (в поліції) і дозвіл медичної інспекції про те, що автомобіль з встановленим в ньому обладнанням призначений для продажу їжі (наявність холодильників, печей випалу) і т.д . Крім того, працівників перевіряють на знання правил безпеки зберігання продуктів харчування, боротьби з шкідниками, санітарних норм тощо. І тільки отримавши відповідні сертифікати та дозволи можна звертатися в муніципалітет за дозволом на торгівлю в місті.  

Податкова політика для фудтраків

У більшості країн Єврозони існує такий вид податку як «Промисловий податок». За своєю суттю і змістом він схожий на український варіант «Єдиного податку», але є і відмінності – він залежить від прибутку підприємства та стягується як відсоток від прибутку компанії (підкреслюю: не від обороту, а безпосередньо залежить від господарської діяльності підприємства – прибутку). Фізичні особи і товариства на основі персональної участі можуть претендувати на неоподатковуваний мінімум доходу в 24000 євро на рік.

Контролюється фіскальна складова через обов'язок продавати товар за чеками або за допомогою касових апаратів. Існує величезний штраф для тих, хто викритий у продажу товару без чека. Однак, в Іспанії, Нідерландах, Великобританії (у кожній країні є певні особливості і доповнення, але принцип оподаткування такий же) застосований інший підхід до роботи бізнесу на фудтраках – патент або ліцензія. Вартість патенту залежить не тільки від виду діяльності, а й від місця твоєї торгівлі.

Так, в Іспанії встановлений твердий податок на власників дрібного бізнесу (пекарні, ремонтні майстерні, фудтракі). Цей податок залежить від об'єктивних показників твого підприємства (виду діяльності, метражу займаного приміщення, енергоспоживання, місця розташування підприємства, від муніципального коефіцієнта кількість найманих осіб). У результаті множення податкової ставки на ці показники виводиться фіксований податок для конкретного підприємства, в тому числі і фудтрака. І цей податок є базовим для всіх фудтраків, що розташовуються в тій чи іншій зоні при обслуговуванні території.

Для прикладу, в Барселоні застосоване зонування території для продажу з фудтрака. Зонування має кілька зон, різновіддалених від історичних місць у місті. І для роботи в тій чи іншій зоні, фудтраку видають патент на продаж продукції в даній зоні (стікер певного кольору). При цьому продаж в іншій зоні передбачає перегляд вартості патенту (податку). Вартість податку така, що приблизно становить від 4 до 7 відсотків від обороту компанії. Окремо до даного виду оподаткування приплюсовується дозвіл на торгівлю в тому чи іншому місці роботи + плата за паркування.  

Особливості роботи в Європейських країнах Великобританія У Лондоні визначені 10 локацій, де дозволена стоянка автомобілів з їжею. Важлива особливість локацій – відсутність стаціонарних пабів, ресторанів і кафе. За стоянку автомобіля в даній локації муніципалітет продає дозвіл на торгівлю. Винятки – торгівля на узбіччях доріг.

У деяких інших містах Великобританії існує так само обмеження на кількість автомобілів в даній локації, а так само на час перебування в ній (зазвичай - не більше 3:00). Франція Дозвіл на роботу торгової точки, виходить, через отримання ліцензії в Департаменті споживчого нагляду та ветеринарії, проходження курсів кухарів і т.д. Одночасна кількість фудтраків в одному місці - не більше 10. Місця для продажу - визначені муніципалітетом.

Швейцарія У Швейцарії застосоване зонування території для роботи фудтраків. Муніципалітетом дається дозвіл на стоянку транспортного засобу в певному місці. Причому дозвіл дається на термін від 1 дня до року. Основні обмеження на подібну торгівлю – стоянка в одному місці на місяць – не більше 4 днів (Лозанна).

Наприклад, в Женеві вільно можна купити дозвіл на продаж з фудтрака на 19 робочих днів. Основні місця розміщення таких автомобілів – біля блошиних ринків. Італія В Італії кожен муніципалітет має свої правила для розстановки фудтраків. Основна вимога – стоянка фудтраків на громадських парковках (зі сплатою збору за паркування), наявність сміттєвого бака і мінімум двох стільців і столика для відвідувачів. Існують і спеціальні заборони на торгівлю з фудтраків – це центральні райони міста і площі, в яких розташовані будівлі, що є історичною цінністю. Це пов'язано з великою кількістю скарг туристів на те, що при фотографуванні в об’єктив потрапляють в фудтраки. Для решти місць продажу фудтраків потрібен дозвіл муніципалітету на торгівлю в певному місці. Плата за паркування фудтрака в Римі: 1 день дозвіл – безкоштовна, на 3 дні - $ 25, на 7 днів - $ 50, на 14 днів - $ 125, на 30 днів - $ 200.

Так само, згідно муніципальному законодавству в Римі забороняється робота фудтрака в одному місці більш ніж 2:00 поспіль. І дозволяється працювати в будь-яких районах міста 8:00 і 6:00 вечора з понеділка по суботу. Вночі робота фудтраків заборонена. Як і робота більш ніж 8 годин на добу. У разі порушення місць стоянки, роботу без дозволу (видається стікер на скло авто) муніципалітету та інших порушеннях – штраф на господаря фудтрака від 1000 $ і вище і аж до конфіскації транспортного засобу Греція Місця розташування фудтраків – згідно зонування міста (є три майданчики в центрі міста). Місто виділило 75 місць для розміщення транспортних засобів. Ці місця визначені далеко від діючих стаціонарних ресторанів і кав'ярень, у радіусі не менше 100 метрів.

 Окремо згадується, про те, що стоянка транспортних засобів в цих місцях дозволена з 7 ранку і до 2:30 ночі. Дозвіл на роботу фудтрака дає муніципалітет на рік. Вартість дозволу - 1050 $ Голандія Для роботи в Амстердамі необхідно отримати патент на цей вид діяльності (у вигляді «Промислового податку), дозвіл право торгівлі товарами продовольчої групи, заплатити за стоянку в певному місці (місто позначив певні місця, де можуть стояти таким автомобілям), отримати гігієнічний паспорт. Оскільки цей вид бізнесу вважається мобільним, то існує умова знаходження машини в одній точці продажів не біліше 5:00.

 

Німеччина

Як у Голландії та Італії.

Фінляндія Існує певне зонування території на стоянку фудтраків. Дозволений час роботи з фудтраков з 7:00 до 22:30. Можлива стоянка на траві, але тільки з додатковою доплатою і тільки під час ярмарків (і не більше 3 діб). Податкове навантаження – до 28 відсотків з прибутку. Продаж тільки по касових апаратах або чекових книжках.

Ірландія

Законодавство приблизно відповідає законодавству Великобританії за винятком податкових новацій на бізнес.

Австрія

Росія Як говорить статистика, фудтраки в Росії з'явилися тільки в 2013 році (а мобільні кав'ярні в 2011 році).   Законодавство трохи схоже на українське, з точки зору корупційної складової – нечітко прописані умови держорганів при отриманні дозволів на торгівлю, приховані платежі за право торгівлі тощо. Так само. як і в усіх пострадянських країнах, велике питання в отриманні дозволів на місце стоянки автомобіля, адже основні місця торгівлі у комунальній власністі, а отже для отримання такого права торгівлі багато господарів фудтраків змушені йти на уклін і кулуарно домовлятися про ті чи інші місцях, де можна поставити свій транспортний засіб.

Так само великі проблеми зі старими саннормами і ГОСТами, які не враховують, що торгівля з фудтраків – це новий вид бізнесу, причому специфічний. Це стосується і питань з підключенням до води (для прикладу, в США передбачають обов'язкове встановлення бака з водою, яку необхідно міняти раз на добу, а ось в Росії та Україні – обов'язково потрібно проточна вода і т.д.). І ще багато. багато незбіжних вимог, які пред'являються до цього виду бізнесу в пострадянських країнах та іншому цивілізованому світі.

Навіть більше – такі корупційні схеми давали можливість узаконювати торгівлю з фудтраків через механізм розміщення як стаціонарного об'єкта торгівлі або змушували укладати договори оренди землі з муніципалітетом. Останнім часом видно певні зусилля деяких муніципальних властей (Москва, Санкт-Петербург) вирішити ці проблеми, в тому числі і з зобов'язанням по пересуванню фудтраків вулицями міста в ту чи іншу локацію (адже вид бізнесу – пересувна торгівля), але поки все на рівні чуток. Місця для роботи фудтраків муніципалітет розподіляє через аукціонні продажі з концепцією режиму роботи фуд-трака – з 8.00 до 22.00. Весь інший час фудтрак повинен знаходитися на стоянці, яку підприємець зазначає у договорі на розміщення об'єкта. Україна Робота подібної торгівлі в Україні побічно регламентується Законом України «Про затвердження Правил роботи дрібнороздрібної торговельної мережі». (до речі, пункт 21 цього закону відсотків 80 фудтраків і автокав'ярень не виконують, хоча за місцевими адміністраціями прописаний контроль за виконанням цих пунктів Закону (корупція і там теж). Згідно, цього Закону, власник фудтрака повинен продавати свій товар відповідно до вимог розділу V Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць ... отримати певний дозвіл на продаж у місцевих органів влади. При цьому в окремих випадках порядок розміщення фудтраков і автокав'ярень необхідно погоджувати з Антимонопольним комітетом, що є нонсенсом у світовій практиці.

Основні вимоги до розміщення машин-фудтраков і автокав'ярень: 1. На вулицях і дорогах, де існуючі будинки, споруди та огорожа розміщені на відстані менше 5 метрів від проїжджої частини, розміщення дозволяється в одну лінію з фасадами будівель, споруд або огорожі. В охоронних зонах інженерних комунікацій дозволяється розміщувати з обов'язковим погодженням з організаціями, які експлуатують ці комунікації. У кожного фудтрака повинно бути зовнішнє штучне освітлення.

При розміщенні автокафе на відстані більше 2 метрів від тротуару до нього з тротуару повинна бути побудована пішохідна доріжка завширшки не менше 1,5 метра. Біля кожного авто на колесах їх власники встановлюють урну для сміття. Якщо, у разі зупинки транспортних засобів біля вашого фуд-трака, виникає перешкода дорожньому руху, влаштовується «кишеня» для тимчасової зупинки не менше двох легкових автомобілів.

Заборонено розміщення фудтраків: - Біля фасадів адміністративних будівель і музеїв, культурних будівель, безпосередньо біля пам'ятників, фонтанів, клумб, оглядових і панорамних майданчиків, скульптурних та інших елементів оздоблення будинків і декоративного благоустрою території; - Ближче 20 метрів від перехресть вулиць; - В охоронних зонах інженерних комунікацій; - На зупинці громадського транспорту на відстані ближче 20 метрів в обидва боки по тротуару від установленого дорожнього знака, що її позначає; - Ближче 100 метрів до залізничних переїздів.

При розміщенні кафе на колесах також не допускається пошкодження або знищення зелених насаджень. Як бачите, правила ніби існують, але практика показує, що ніхто в муніципалітеті їх не контролює. Так само, власник фудтрака окремо повинен отримати схвалення Санепідстанції на роботу своєї машини, екологічної та пожежних інспекції, держгірпромнагляду (при використанні газових установок в фудтраку). Проте досвід показує, що оскільки регламенти цих установ не завжди чіткі в трактуванні тих чи інших пунктів, а іноді навіть взагалі не існують (правило знаходження вогнегасника в авто відсутнє), це створює передумови до корупції.

Останнім часом у деяких містах України почали робити спроби розробки деяких правил для фудтраков і автокав'ярень. Ці правила розробляються по російському прикладу. Так у Києві планується залишити максимум 300 точок пересувної торгівлі, при цьому розігруючи на аукціоні місця точок торгівлі. На мою думку, ці правила не мають нічого спільного ні з ринковими відносинами, ні з досвідом Європейських країн у вирішенні цих питаннях. І моя думка я висловлю кілька нижче.  

Післямова від автора

У процесі підготовки цієї статті я зміг проаналізувати Європейські підходи до роботи бізнесу Фудтраков і вітчизняні. І скажу Вам про те, що вони істотно відрізняються. Як підходи до роботи цього бізнесу, так і в податковій політиці держав. Відрізняються, на жаль, не в кращу сторону своєї несправедливістю, що створює підстави для корупційних схем. Посудіть самі.

У центральній Європі (Іспанії, Німеччини, Голландії, Італії, Великобританії і т.д., а також в США і Канаді) основним принципом оподаткування такого виду бізнесу, як фудтрак є або податок з обороту (приблизно до 6%, або податок з прибутку (до 18 %). Така система оподаткування більш справедлива, оскільки для отримання більших податків влади необхідно стимулювати роботу бізнесу, допомагаючи їм тими чи іншими шляхами.

При цьому особлива увага приділяється підготовці до роботи бізнесу. Посудіть самі. Перед тим, як отримати дозвіл на право торгівлі в місті, виходить багато різних технічних сертифікатів, особливо в тому випадку, якщо це стосується продуктів харчування і способів їх приготування. Це і сертифікат кухаря (або курси кухарів), це і сертифікат на переобладнання машини, і сертифікат від інспекції з епідеміологічному контролю, і дозвіл від пожежних (на установку певного обладнання) і перевірка всього ланцюжка постачальників інгридієнтів по епідеміологічному контролю і т.д. Причому правил та спеціальних дозволів, які необхідно виконати настільки багато (хоча вони й мають точну, чітку структуру і послідовність їх виконання), що світові автогіганти для такого виду бізнесу випускають спеціальні автомобілі, які вже на виробництві пройшли сертифікацію і атестацію. З таким автомобілем можна відразу в муніципалітет за реєстрацією на право торгівлі.

Наскільки часто перевіряють правила відповідності виданого сертифіката і вимог, зазначених у ньому до реальної машині, мені невідомо, але наскільки я розумію, вони перепровіряются. І тільки маючи всі ці сертифікати можна приходити в муніципалітет і отримувати дозвіл на торгівлю в місті. Причому дозвіл дається на рік (+ вартість місця стоянки не менше 5000 $). Таким чином, підкреслюється зацікавленість муніципалітету в збільшенні і розвитку малого бізнесу в місті. Адже муніципалітет не тільки отримує гроші від продажу дозволу на торгівлю, але й має певний відсоток від вартості паркування фудтрака, від доходу (адже податки це цього виду бізнесу платяться до місцевих бюджетів.

В Україні все як то інакше. Незважаючи на численні законодавчі акти, що регламентують роботу пересувних торгових точок, ці акти недосконалі. Спроба Києва розмежувати зону торгівлі фудтраків на певні локації і проводити тендер на право перебування в цій локації виглядає як знущання над бізнесом. Особливо з точки зору Європейських країн. Якщо там всі працюють в рівних умовах, робота бізнесу вітається в будь-якому вигляді в рамках певної локації і рамках діючих обмежень (кількість мобільних фудтраків не більше такого-то числа і не більше певного часу на стоянку), то в Києві просто обмежують кількість працівників (за суті – конкуренції), які працюють у цій сфері до якогось певного кількості (за прикладом Росії).

Обмежують, навіть не думаючи, як і де працюватимуть люди, які не ввійшли до числа переможців аукціону на право перебування в локації. Це і є складова корупції. Одна з її граней. І як мені здається, цю систему і треба усувати, як абсолютно нежиттєздатну з погляду соціальної справедливості. А необхідно робити щось, схоже на Європейську систему як принципів роботи, так і оподаткування. Виходить, пострадянське минуле наших чиновників ментально ще живе минулим. І замість того, щоб дати можливість розвиватися бізнесу, розвинути конкуренцію і таким чином підняти добробут свого народу, чиновник намагається зціпити роботу бізнесу у вузькі рамки процедур і обмежень, які більше ніде в світі не існують (приклад узгодження роботи фудтрака з органами антимонопольного комітету в Україні або штучне обмеження кількості фудтраків в Києві і т.д.).

Адже подивіться різницю в підходах до цього бізнесу з точки зору муніципалітету. У Європі – ось для всіх учасників надається зона для торгівлі, з обмеженнями на час стоянки. При цьому продавай будь-який свій товар – від сендвічів до печених булочок. В Україні та Росії – місце для торгівлі розігрується між групою учасників, що запропонували найбільшу ціну за це місце. При цьому виходить, що штучно обмежена конкуренція між видами пропонованих продуктів харчування з фастфудів, адже не секрет, що вартість виробництва булочок або печива одна, а вартість виробництва паніні, наприклад, інша. При цьому заробіток на різних видах продукції – різний. І розігруючи місце локації на аукціоні, матимемо стримувану конкуренцію зі стабільною ціною продавця і неможливістю іншим працювати в даному місці.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.