Швидкісний BRT-автобус Боготи

Систему швидкісних автобусів TransMillenio часто наводять як взірець для наслідування – та насправді вже на третій рік роботи колумбійські транспортники стикнулися з її величезною перевантаженістю, а спроби підвищити плату за проїзд, аби пересадити частину пасажирів назад на маршрутки викликали міський бунт. Очевидно, що для таких пасажиропотоків потрібен позавуличний рейковий транспорт – метро або швидкісний трамвай, і у Боготі для цього можна використати наявну інфраструктуру швидкісних автобусів.

Зміни мають бути – адже наприкінці 2015 року до влади у Боготі знову прийшов Енріке Пеньялоса, той самий, що впровадив цю транспортну систему. Поки ж наводимо статтю московського блогера Сергія Костікова з детальним описом цієї транспортної системи та бунту 2012 року.

*****

2012 рік. У Боготі протестуючі блокували рух швидкісних автобусів. Досить цікава новина, залишена у нас практично повністю без уваги. Дійсно, Колумбія далеко, в її столиці Боготі ніхто не був, що нам до їх проблем ...

Якби були красиві аналогії, типу "обурені введенням виділених смуг автолюбителі Боготи вийшли на масову акцію протесту ..." – про це б написали. Але там все було абсолютно навпаки.
Але, оскільки в Колумбії ніхто не був, почнемо про все по порядку. У нас Колумбія насамперед асоціюється з бідністю, наркотою і медельїнського картелем. Відповідно, все, що там є повинно за визначенням бути відсталим і не вартим уваги "цивілізованої людини". А значить, її столиця повинна бути чимось на зразок "великого села", а вже на чому вони їздять, так це, напевно, такі старі автобуси з місцями на даху.

Але все зовсім не так. Рівень життя в будь-якій країні визначається у ВВП на душу населення: в Колумбії він знаходиться на позначці 7345 доларів на людину в рік, в Росії - 12 236 доларів на людину в рік. Тобто рівно в півтора рази більше. Різниця суттєва, але не принципова, наприклад у Великобританії - 34919 доларів, в Китаї - 4 264 долара, а в Бурунді - 389 доларів на людину в рік.
З безпекою все, звичайно, гірше, ніж у нас, але що поробиш.

Богота - місто величезне. З Російських міст Богота порівнянна лише з Москвою. Дійсно, населення Боготи 10,7 млн чол., площа 1 775 кв. км. (для порівняння: Москва без приєднаних територій - 11,6 млн. чол. і 1 091 кв. км). Транспорт до 2000 року був представлений тролейбусами і автобусами. Метрополітену ніколи не було (що цікаво, в трьохмільйонні Медельїні він є).

А от з транспортом взагалі все не так. Довгий час транспорт Боготи був представлений автобусами і тролейбусами. Причому, тролейбуси були радянськими ЗіУ-5, а потім ЗіУ-9. Так, саме так. У цій "жахливій" країні, що нещадно знищувала комуністичних партизан, були радянські тролейбуси. Але основну роль в транспортній системі вони не грали. Та й закінчив тролейбус свою роботу в цьому місті в 1991 році.

Основним видом громадського транспорту в Боготі завжди були "басети" – невеликі автобуси, що належать самим різним невеликим фірмам. Їх було так багато, що по деяких вулицях вони йшли в кілька рядів суцільним потоком. Чесно кажучи, взагалі незрозуміло, яким чином таке величезне місто мігло вільно пересуватися виключно на наземному транспорті, причому без організації для нього якого б то не було пріоритету. Але, тим не менш, це факт. Правда, слід зауважити, що рівень автомобілізації тоді був не дуже високим: щось близько 700000 автомашин у місті.


Ближче до 2000 року керівництво міста зметикувало, що так далі тривати не може. Все-таки десятимільйоннику необхідний більш потужний транспорт. Але на метро грошей не було. І тоді було вирішено скористатися досвідом Курітіби і зробити ставку на швидкісні автобуси. Батьки міста звернулися в компанію "Мерседес", і та у свою чергу взяла на себе всю складність роботи з розробки новітньої транспортної системи.


У результаті була розроблена система транспорту, в якій автобусу віддається безумовний пріоритет на "вильотну" трасах, а в центрі міста він ідеальним чином інтегрується в пішохідно-прогулянкові зони.


Урочисте відкриття системи відбулося в листопаді 2000 року. Назвали її відповідно: TransMilenio. Система відразу ж завоювала популярність у пасажирів. На сьогоднішній день її характеристики такі:

Протяжність: 84 км
Кількість зупинок: 114
Середня відстань між зупинками: 750 м
Частота руху автобусів: 1 автобус кожні 63 секунди.
Кількість автобусів: +1700 шт.
Середня швидкість: 28 км / год
Кількість щодня перевозяться пасажирів: 1690000 чол.
Середня щоденне навантаження на автобус: 1 584 пасажира
Кількість радіальних напрямків: 7
Максимальна пасажирська навантаження: 45000 чол. / Год на напрямку

Інвестиційні витрати на будівництво (без урахування покупки рухомого складу): 9 млн. Євро на км дороги

Характеристики, насправді, вражаючі. Компанія "Мерседес" нею не даром пишається.

Давайте порівняємо цю систему з близьким по протяжності Петербурзьким метрополітеном. Довжина ліній ПМ: 112,5 км, пасажиропотік за день: 2,130 млн пасажирів. Обидва показника у ПМ в 1,3 рази вище, ніж у TransMilenio. Тобто, ефективність системи швидкісного автобуса практично така ж, як у метрополітену.

Яким же чином це було досягнуто?

1. Система повністю фізично ізольована від індивідуального автотранспорту. Перетину допускаються тільки на перехрестях. Ніяких заїздів особистого транспорту для подальшого повороту або перестроювання не допускається.

2. У місця, де кількість автобусів високо, для їхнього руху виділена не одна смуга руху, а стільки, скільки потрібно автобусам. У багатьох випадках передбачені заїзні кишені і обгінні пункти.

У центрі, де вулиці вузькі і немає можливості для організації одночасного безконфліктного руху автотранспорту та автобусів залишено тільки рух автобусів, яке в свою чергу чудово поєднується з обширними пішохідними зонами.

3. Всі зупинки виконані за принципом "ізольованих блоків" з турнікетами на вході і платформою в рівні підлоги високопольних автобуса.

Для того, щоб максимально скоротити ширину зупиночних блоків, вони зроблені посередині дороги (двері автобусів відкриваються ліворуч). У значній частині випадків з зупинок пасажири виходять по різнорівневим пішохідним перходе (через те, що зупинки достатньо вузькі, при цьому повинна бути збережена їх доступність для інвалідів, щоб не робити ліфт, замість сходів зроблені пандуси).

4. На лініях працюють тільки автобуси TransMilenio. Інші перевізники не допускаються.

5. Застосовуються тільки автобуси особливо великої місткості, в тому числі і з двома зчленуваннями.

6. При будь-яких видах ремонтних робіт ширина смуги для руху автобусів не скорочується, замість вибулих смуг виділяються сусідні за рахунок особистого автотранспорту.
Отже, результати чудові. Чи є проблеми? Природно, є. В принципі головний недолік один, все інше наслідки.


А недоліком є ​​те, що система виявилася вкрай зручною для пасажирів, але недостатньою за своєю провізної здатності. Для 10-мільйонного міста 1,7млн пасажирів на день для магістрального транспорту, що становить кістяк транспортної мережі, явно мало. Потрібно хоча б 5 млн., Тобто втричі більше.


 

Дозвольте, але провізна спроможність у напрямку і так, як у метро. Чи можна ще збільшити провізну спроможність, що не реконструюючи траси. Ні! Вона вже на межі. Автобуси рухаються суцільним потоком, на деяких дільницях відразу по двох смугах.
 

 

Тут є лише два резерву:

1. Зараз рух автобусів маршрутизовано. Пасажирам не потрібно пересідати з одного автобуса в іншій. Їм потрібно лише підійти до потрібної двері на посадочній площадці. А ось у автобусів через це проблеми. Оскільки вони рухаються суцільним потоком, то їм доводиться маневрувати в зоні зупинки, щоб під'їхати до потрібної двері. Це створює метушню в зоні зупиночних пунктів, а іноді і призводить до аварій. Якщо автобуси будуть слідувати суворо по 4 діаметрам, вони зможуть рухатися суціль, не обганяючи і не маневруючи. Але тоді для пасажирів доведеться обладнати складні пересадочні станції в місцях перетину ліній, а на діючих перевантажених лініях це непросто. Та й виграш від цього буде не більше 30% при потрібних 200%. При цьому пасажирам це буде менш зручно, тягатися вгору-вниз по пандусах на пересадках. Так що це не варіант.

 

2. Пристрій двоярусних розв'язок на перетині з іншими автодорогами. Але це по-перше не завжди можливо в реальній місцевості, а по-друге потребують повного закриття лини на час реконструкції.

Загалом, доведеться погодитися з тим, що на діючих лініях межа вже досягнута. Значить, потрібно будувати нові лінії. Але це не так просто, як здається. Для цього необхідні придатні коридори, час на проектування і будівництво. Причому найбільша проблема, природно, в центрі. Чи вдасться в місті знайти ще хоча б 10 радіусів і хоча б 4 вулиці в центрі повністю під автобус і пішоходів, не знаю. Але роботи в цьому напрямку вже ведуться. Але місто не може чекати. На існуючих лініях твориться справжнісіньке пекло. Люди давляться не тільки в автобусах, а й на платформах і на виході з зупинок.

Автобуси через жорсткий графік і складне маневрування на зупинках потрапляють в аварії.

 


 

Але, іншого громадського транспорту такого рівня в місті немає. Ситуація з TransMilenio стала предметом гострої критики влади з боку городян.

І тоді влада раптом згадала про те, що всього лише десять з невеликим років тому, тобто на пам'яті існуючого покоління, ніяких швидкісних автобусів в місті не було. Їздили собі громадяни на "Басета" і у вус не дулі. І тоді влада вирішила піти на непопулярні заходи. Пересадити людей зі швидкісних автобусів у звичайні, а для цього підняти ціни на проїзд у TransMilenio. В принципі, ціни там і так за місцевими мірками високі, але народу-то, хоч відбавляй ...

І ось тут почалося. Терпіння пасажирів увірвався. Повертатися в старі часи вони ні в яку не побажали. І почався бунт. Безглуздий в самій своїй спрямованості проти ні в чому не винних швидкісних автобусів. 9 березня цього року найбільш активна частина пасажирів - студенти вузів - вставши живим ланцюгом перекрили шість з дев'яти шляхів прямування швидкісних автобусів системи TransMilenio.


До них примазалися всякого роду радикальна молодь, з тих, кому б чогось погромити ... Вони напали на квиткову касу і захопили кілька автобусних зупинок закритого типу. При розгоні демонстрантів поліція застосувала сльозогінний газ і водомети. Протягом дня рух було паралізовано.


У підсумку погромників, зрозуміло, зловили і пред'явили їм звинувачення. Але проблема залишилась і як її буде вирішувати місто, невідомо. Але шансів не вирішувати її у нього вже немає.

 

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.