Закусочна на колесах по-американськи

Зараз, коли автокав'ярні, шаурма-автомобілі та інші закусочні на колесах стали частиною бізнесу, мені б хотілося в цій статті розповісти про особливості роботи цього бізнесу в різних країнах світу з погляду урбаністики міста та міської інфрастуктури. Сергій Міхно (Київ, компанія "Декор-Авто") розповідає у своєму блозі про американську історію та сучасні правила пересувної торгівлі у Північній Америці.

Історія.

Перші закусочні на колесах з'явилися ще на початку 20-го століття. Америка, що славиться своїми маленькими музеями майже на кожному кроці, стверджує, що перші закусочні на колесах з'явилися в штаті Техас, штаті ковбоїв і перегонників худоби.

Історія така, що на початку ХХ століття погоничам худоби необхідно було переганяти худобу для продажу. Ну а в дорозі їм необхідно було готувати і споживати їжу.

Ось тоді і з'явилися перші (chuckwagon), особливі візки для приготування, зберігання і прийому їжі. У музеї Генрі Форда стоїть вагончик, який можна віднести до перших «Закусочних на колесах» з цікавою історією його виникнення – це один з перших вагончиків, які масово вироблялися як "закусочні на колесах".

Перша подоба пересувної кухні з'явилася завдяки старанням Чарльза Гуднайта, який купив у армії США старий фургон і пристосував його під свою їдальню: повісив полки, запасся їжею, взяв кухонне приладдя, медикаменти, встановив бочку з водою, прикріпив ззаду дрова.

А ось якийсь американець Вальтер Скотт прорізав вікна у фургоні і поставив його навпроти редакції місцевої газети. Він вирішив продавати з такого фургончика сендвічі та пироги, а також розливати каву під час обідньої перерви.

Через 8 років, в 1880 році, такі фургони були поставлені на масове виробництво. Крім того, в них з'явилися раковина, холодильник і кілька кухонних плит і призначалися вони для харчування сезонних робітників і перегонників худоби. Звідси і пішла назва пересувних закусочних в США – FoodTruck (фудтрак).

На представленому фото з музею Генрі Форда – вагончик для продажу сендвічів і кави. Кажуть, що в 1890-му році Генрі Форд працював в якості інженера для компанії Едісона з продажу перших електричних ліхтарів. У вагончик провели електрику і це дозволило продавати їжу з вагончиків практично добу безперервно. При цьому всі ресторани в той час закривалися до 8 години вечора, коли наставала темрява. Далі, коротка історія така:

1894 рік – виробники ковбасних виробів почали продавати свої товари на територіях великих східних університетів (Єль, Гарвард, Прістон), та їхні візки стали відомі як «dog wagons».

1917 рік – в армії США з'явилися мобільні столові або як їх називають у нас польові кухні.

1936 Рік – Оскар Майєр створює свою першу мобільну точку з хот-догами – "The Weiner Mobile".

Потім цей вид бізнесу то з'являється знову, то затухає аж до кінця ХХ століття. Вірніше бізнес то існував, але обмежувався обслуговуванням робітників на віддалених об'єктах і доставкою морозива сім'ям, що живуть в одному районі.

Друге життя у Фудтраків почалося з Лос-Анжелеса (США) в 1974 році, коли Рауль Мартінез переобладнав старий фургон з морозивом в перший в країні фуд-трак з «тако» (вид їжі), який він поставив біля барів Східного Лос-Анджелеса. Цей вид бізнесу так сподобався американцям, що вже до 1980 році фургони з їжею паркуються навіть в університеті Рутгерса, штат Нью-Джерсі і продають студентам "Fat Бутерброди" (гарячі сендвічі).

А в кінці 2008 року була сформульована остаточна концепція фудтрака, яка і стала прообразом того бізнесу, який і став поширюватися по всьому світу. Шеф-кухар з Лос-Анджелеса Рой Чой створив пересувний ресторан «Когі барбекю», де почав пропонувати страви корейської та мексиканської кухонь, які можна взяти з собою або з'їсти прямо на вулиці. На сьогоднішній день фудтракі поширені не тільки в Україні, США і Канаді, а й майже у всій Європі, Африці та Азії.

 

Як працює бізнес і які існують обмеження у США.

1. Відкривається компанія (або юрособа або фізособа). У США майже 95 відсотків фудтракфв мають форму власності – юрособа. Що пов'язано з тим, що в країні поширені судові спори, практично з будь-якого приводу. А власник приватної компанії несе повну відповідальність по спору всім своїм майном. Тому основні власники фудтраків – юридичні компанії (аналог наших товариств з обмеженою відповідальністю).

2. Отримати дозвіл на торгівлю продуктами харчування. У країні дуже відповідально ставляться до компаній, які займаються продуктами харчування (від виробництва до виготовлення кінцевого продукту, включаючи і сендвічі і т.д.). Для роботи в цій області, для всіх виробників, кафе, ресторанів, фудтраков необхідна обов'язкова наявність дозволу Департаменту охорони здоров'я (інспекція з продовольчої безпеки та гігієни).

У кожного міста США є свої власні правила, що стосуються сертифікації (і залежать від місця реєстрації твого бізнесу). При цьому необхідно окремо отримувати дозвіл на роботу по роботі з продуктами харчування (кухарем) і окремо дозвіл на саму машину (фургон) (вартість 35 $).

Назви цих дозволів можуть відрізнятися один від одного. Наприклад, у Нью-йорку вам потрібно буде отримати дозвіл «Mobile Food Vendor License», а у Вашингтоні, округ Колумбія – «Certified Food Protection Manager Identification». Найчастіше, перш ніж отримати певну сертифікацію, необхідно пройти спеціальний курс підготовки (курси підготовки кухарів). Без них практичні нереально отримати сертифікацію (дозвіл) на роботу за цією спеціальністю. Ціна на курси і сертифікацію становить не менше 1500 доларів. І ще. Обов'язково вступити в профспілку, яка курує роботу пересувних закусочних.

Отже, щоб отримати дозвіл на автомобіль, в якому буде готуватися їжа і продаватися населенню, необхідно мати сертифікат на автомобіль. Сертифікат дається на підставі перевірки відповідним департаментом фургона, в якому повинен бути список пристроїв і устаткування, згідно технічним нормам.

Процес отримання сертифікатів і дозволів досить довгий і трудомісткий, але в результату господар фудтрака отримує корочку-сертифікат на право торгівлі та право торгівлі на цьому авто. Крім того, цей сертифікат підтверджується департаментом з пожежної безпеки (перевіряється газові балони, місце розміщення гриля і т.д.). Без такого дозволу торгувати не можна і як жартують самі американці, не дай бог позбутися ліцензії ...

3. Отримати дозвіл на перевезення продуктів харчування (новий дозвіл, вартістю від 150 $ (в Лос Анжелесі), до 650 $ (в Нью-йорку). Як кажуть самі американці, це дуже тривала процедура, тому багато хто воліє просто дати хабар (а ми говоримо, що корупція тільки в нашій то країні!) До речі, усі ліцензії видаються на термін до 3 років, хоча є нюанси по кожному з міст – десь півтора року, десь до 3 років.

4. Отримати страховку на автомобіль і і страховку на вид бізнесу. Без страховки торгувати теж не можна. Всі ці страховки та сертифікати на торгівлю обов'язково виставляються на лобове скло машини. У разі їх відсутності – досить великий штраф.

5. Знайти місце для паркування фургончика. В одних містах необхідна оренда місця на міській стоянці, а в інших дозволяється орендувати собі місце у приватників, але не можна працювати у приватника на території, якщо це місце не схвалено санітарними інспекторами.

Щоб працювати в певному місті США, необхідно власнику фургона зареєструватися в місцевому муніципалітеті. Таким чином він отримує якесь дозвіл на роботу в даному місті (вартість до 150 $ в рік). Особливий інтерес викликає місця для розміщення такої мобільної торгівлі та обмеження на неї. Країна ділиться на комунальну (міську) власність та приватну власність на землю. І якщо фудтраку можна працювати на будь-якій приватній власності (просто домовившись з його власником про суму «відступних»), то міста виставляють свої, вимоги щодо роботи подібних закладів.

Приблизно вони звучать так:

 

Місто Атланта:

- Робота автофургона – не більше 30 хвилин в одному місці.

- Містом виділено 30 місць для продажі продукції з фургонів (зонування). В одному місці не може стояти більше 3 фургонів.

 - Заборона працювати з фудтрака, що працює на холостому ходу двигуна.

- Фургони, в яких виробництво продукції (сендвічів і т.д.) проходить за допомогою газу, не можуть розташовуватися ближче, ніж в 200 метрів від будь-якого держустанови або житлового будинку. А так само на центральній вулиці міста.

 

 Місто Балтімор (ліцензія на торгівлю в місті від 400 $ до 505 $ на рік):

- Заборона продажу навколо стадіонів і спортивних установ. У радіусі не менше 300 метрів від них.

- Продажі в житлових районах – не більше 15 хвилин, далі переїжджати на інше місце, не ближче, ніж в 300 метрів від попереднього місця стоянки-продажу ..

- Під час шкільних уроків, з 7 ранку до 5 вечора не можна паркуватися фудтраку ближче, ніж за 500 м від заснування школи чи інституту.

- Заборона на парковку фудтрака в радіусі не ближче 300 метрів від існуючого стаціонарного ресторанного бізнесу (кафе, бари і т.д.).

 

Місто Чикаго (ліцензія на торгівлю в місті від 600 до 1 100 $).

Так само в Лас Вегасі, Лос-Анжелесі, Пітсбурзі і т.д.

- Застосовується зонування території. Місто виділило від 30 до 86 місць під вуличну торгівлю. Єдина умова - час торгівлі в одному місці - не більше 2:00.

 

Місто Сан-Франциско.

- Особливо уточнюється, що фудтрак або візок з продажу їжі повинен знаходиться тільки в зоні паркування автомобілів.

- Не паркуватися проти руху.

- Мінімальна ширина тротуару в зоні паркування - 15 футів.

- Мінімальні зазори від авто:

75' від існуючого ресторану первинного входу,

8' від вуличного художника,

5' від пам'ятника,

6' від музею,

6' від вуличних меблів,

7' від пожежного гідранта,

8' від автобусної зони,

12' від парків, скверів і пляжів.

 

Місто Мілуокі.

- Продавцю фудтрака необхідно мати додаткову ліцензію на продаж своєї продукції з 9:00 вечора і 6:00 ранку. Однак цей дозвіл не вимагається під час свят та соціальних ініціатив міста (ярмарки тощо).

 

Середні витрати на створення бізнесу в США:

1. Від 5000 $ – невеличкий стаціонарний ларьок. Розмірами до 4,5 куб.м.

2. До 10000 $ – невеликий трейлер, мікроавтобус або будку, в якій можна розмістити мінікухні.

3. До 50000 $ – практично з нуля можна створити під себе кухню, купити фудтрак (вживаний) та сплатити за основні ліцензії.

Ціна продажу продукції в різних містах і різних фургонах від 4,25 до 16 $. Д В середньому чек – до 9 $. Найкраще кількість продажу за сезон з однієї машини – 135 000 одиниць сендвічів (це рекорд, який багато хто мріє повторити).

І наостанок – фіскальні функції. Як розповідають американці, в кожній машині зобов'язані звітувати про кількість продаваного товару (контролює фіскальна служба). Тому або в кожній машині коштує касовий аппарат, або видаються чеки, що підтверджують покупку товару.

 

Торонто, Ванкувер (Канада):

Законодавство Канади говорить про те. що переобладнана машина під продаж вуличної їжі повинна мати ліцензію. Вартість ліцензії становить 1090 $. Окремо має бути дозвіл у працівників такого фудтрака на продаж продуктів харчування. Кожен працівник (кухар) повинен отримати дозвіл на роботу. Вартість дозволу –362 $.

Додатково потрібно ще купу всяких паперів і ще десяток інших дозволів на різні пристосування, використовувані в процесі роботи з фудтраків. Міста Канади пішли на зонування зон присутності автомобілів, хоча загальні вимоги до самих авто і до санітарної безпеки приблизно такі ж, як у США.

Зонування. основним мотивом зонування виступило правило про те, що фудтракі не можуть розташовуватися в певних місцях. Ось так виділені місця в місті, де обмежено торгівлю з фудтраков. Єдина умова – наявність дозволів, ліцензій та реєстрація в муніципалітеті.

На картинці крапками показані стаціонарні ресторани. кафе. бари та паби. Законодавство міста говорить про те, що ставити автомобіль з продажу їжу можна не ближче, ніж за 50 метрів від відкритого ресторану, бару і т.д., тобто в радіусі 50 метрів від зазначених точок. Крім того, необхідно муніципалітету оплатити вартість стоянки в узгоджених місцях продажу. Вартість такого дозволу в Торонто становить від 3 000 до 5500 доларів на рік і залежить від місця (близько виходів з метро – більше). На карті 513 паркувальних місць, де в радіусі мінімум 50 метрів не повинні стояти фудтракі. Час стоянки в одному місці – не більше 5:00 (до 2015 року було до 2:00), в одній локації не може бути більше 4 авто. Але дозволяється стояти на узбіччі дороги.

Обов'язкова наявність сміттєзбірника і прибирання території після від'їзду машини.

Вид оподаткування в США і Канаді для фудтраков – податок з продажу (10 відсотків). Система контролю – через касові апарати або чеки при продажу продукції.

 

Азія.

Про цей бізнес в Азіатських країнах ми знаємо не багато. По-перше, він там є, причому зустрічається майже на кожному кроці. По-друге, він практично там не зарегульований. Тобто роби візок або лоток і йди продавай свою продукцію. Тільки встигай годувати тих поліцейських, хто «кришує» цей бізнес (Індонезія, Шрі-Ланка) – і стій на постійному місці.  Податки в Азії – торговий патент від муніципалітету на даний вид бізнесу. Вартість патенту по різних країнах варіюється аналогом від 20 $ на місяць до $ 90 в місяць на людину.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.