Як купити три трамваї за ціною 20 дорожніх знаків?

Павло Сирватка, керівник відділу стійких транспортних систем ЛКП «Львівавтодор», у блозі на сайті zaxid.net розповідає про те, як за допомогою реорганізації дорожнього руху у Львові вдалося «зекономити три трамваї» - зменшивши час у заторах.

 *****

Оскільки пройшов вже деякий час і всі звикли до нової схеми руху, давайте подивимося на вплив цих змін на те, що відслідковується міською статистикою, а саме на рух громадського транспорту.

 

Нова схема організації руху

Для цього порівняємо, скільки часу на проїзд від зупинки «Руставелі» до зупинки «Шухевича» витрачала 37 маршрутка восени 2016 та восени 2017 року.

Далі на графіках середній час руху транспорту за днями тижня та годинами на основі даних GPS-трекерів, встановлених на міському транспорті, відфільтровано дані про занадто швидкі та повільні випадки їзди (менше 10 секунд та більше години), які скорше за все спричинені неполадками обладнання чи затримками з передачею даних.

Час руху 37 маршрутки восени 2016

Час руху 37 маршрутки восени 2017

Після запровадження змін на Франка максимальний час їзди зменшився з 4 хвилин до 3 (в середньому) , а середній з 3+ хвилин до 1,5 хвилин.

Різниця між 2016 та 2017

Загалом виходить, що кожен рейс 37 маршрутки економив по одній хвилині в пікові години у 2017 порівняно із 2016 роком.

Маршрути трамваїв та автобусів

Аналіз руху трамваїв дає ще цікавіші результати. Представником трамваїв буде маршрут №9 у 2017 році та №1, який їздив у 2016 за маршрутом Княгині Ольги – Франка – Центр – Вокзал. Зупинки: «Зелена» – «Шухевича».

Час руху 1 трамвая восени 2016

Час руху 9 трамвая восени 2017

Оскільки трамваям важче об’їхати затор по зустрічній, для них ефект значно сильніший: замість 3-6 хвилин одну зупинку вони їдуть тепер 1,5-2 хвилини.

Різниця між графіками

Загалом же можна приблизно сказати, що кожна маршрутка в напрямку від Руставелі до центру економить тепер одну хвилину, а кожен трамвай – дві. Багато це чи мало? Можливо, і не варто було заради цього змінювати організацію руху?

Нехай кожна маршрутка (включно з автобусами маршрутів 3а, 46, 53) везе 30 пасажирів. По Франка в цьому напрямку їдуть 3а, 4а, 18, 26, 37, 46, 53. У середньому інтервал руху приймемо за 15 хвилин, тобто за годину по Франка проїдуть в цьому напрямку 28 автобусів із 840 пасажирами, а за день більше 10 тисяч пасажирів. Трамваї 3,8, 9, 11 їздять нехай також в середньому раз на 15 хвилин (8 частіше, 11 - рідше). Тоді у нас вийде 16 вагонів на годину. При 50 пасажирах на вагон це буде ще 800 людей на годину і 9 тисяч на добу.

Таким чином тільки в одному з двох напрямків Франка економиться щодня більше 450 годин нас із вами (10 тисяч по 1 хвилині + 9 тисяч по 2 хвилини = 28000 хвилин щодня, або 467 годин).

А що з рештою транспорту?

У Львові одна смуга руху пропускає не більше 450 автомобілів на годину, але це якщо без заторів та рухаючись зі швидкістю, більшою за 3 км/год., із якою останні роки їхала Франка в години пік. Тому можна вважати, що між автобусами і трамваями по Франка встигало проїхати близько 200 автомобілів. У них було 200 х 1,7 (середня кількість людей в автомобілях у Львові) = 340 людей. За 12 годин виходить 4 тисячі людей.

Висновки, проста математика

Протягом доби тільки трамваї економлять в напрямку центру досить значний час: 16 (трамваїв на годину) х 15 (годин на добу) х 2 (хвилини на кожен трамвай) = 2880 хвилин, або 48 годин роботи трамваїв, це 3 трамваї, що відпрацювали 12-годинну зміну кожен.

Тож фактично місто за ціною кількох десятків дорожніх знаків «купило» три трамваї та ще кілька автобусів, які замість стояння в заторах возять додаткових пасажирів містом.

Підрахунки говорять, що протягом доби 19000 людей економлять 460 годин, в той час 4000 людей в час заторів можуть витратити на 5 хв більше в заторах (або по 3 хвилини на кожне авто, пам’ятаємо ж що в автомобілі їде більше ніж 1 особа в середньому), все одно місто загалом економитиме 130 годин своїх жителів щодня.

І це все без врахування іншого напрямку Франка, яким їде приблизно така ж кількість трамваїв та автобусів з пасажирами, які теж економитимуть по кілька хвилин щодня; зменшення затрат на ремонт трамваїв через постійні смикання в заторі та інших неочевидних, але суттєвих для міста речей.

Дуже сподіваюся, що й надалі місто рахуватиме сумарний час, який витрачається всіма нами на пересування містом із тим, щоб оптимізувати його, оскільки зробити так, щоб все населення Львова могло проїхати в годину пік на власному авто через центр, фізично неможливо.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.