Smart-Вінниця: як живе одне з найкомфортніших міст України

Маленьке затишне місто з чистими вулицями, гарними дорогами і тротуарами, новим електротранспортом, зеленими клумбами, різнокольоровими будинками, лавками з сонячними панелями на вулицях, вільним Wi-Fi біля мерії - це тільки зовнішня сторона Вінниці, видима на перший погляд. Цікавішою є внутрішня сторона муніципального господарства: наскільки "розумно" працює місцеве самоврядування, надаючи послуги населенню та співпрацюючи з бізнесом, і наскільки комфортно почувають себе городяни.

Площа перед міськрадою перетворена в комфортний громадський простір зі зручними лавками, безкоштовним Wi-Fi і ландшафтним дизайном

Управління містом

"Портал http://my.vmr.gov.ua Вінницька міськрада запустив в 2013 році, і електронні послуги у нас з'явилися на два роки раніше, ніж на iGov.org.ua. Ми ведемо наш сайт і надаємо послуги з власними ІТ- рішеннями. Наш досвід, зокрема щодо організації внутрішнього документообігу, перейняли багато міст ", - підкреслює Володимир Романенко, директор департаменту інформаційних технологій Вінницької міської ради.
 
 
Володимир Романенко керує впровадженням інформаційних технологій в Вінниці
 
Є онлайн-доступ до документів міськради (рішення, розпорядження і, що важливо, проекти рішень). Через кабінет на сайті можна записатися на прийом до керівників департаментів і служб Вінницької міськради, також можна залишити їм електронне звернення.
 
 
На сайті міськради доступна інформація про всі комунальні підприємства, їх діяльність, керівництво, контакти, опубліковані електронні адреси для прийому пропозицій городян.
Відкриті дані публікуються з 2015 року. Сервіс "Відкритий бюджет" на замовлення міськради розробив вінницький підприємець Валерій Кашпрук і ГО "Ейдос".
Вінницька міськрада та муніципальні підприємства одними з перших в країні приєдналися до системи електронних торгів ProZorro.
Всього в міськраді працюють 600 чоловік, забезпечуючи управління господарством 377-тисячного міста. В IT-відділі задіяні 16 технічних фахівців.
 
Електронна демократія
 
Сервіс електронних петицій Вінниця першою в Україні отримала безкоштовно, за рахунок грантових коштів фонду "Східна Європа". Потім до системи приєдналися близько 40 інших міст.
Для співпраці з громадськими організаціями створено окремий сайт.
Також на сайті мерії городянам доступні "Карта засобів Вінницької громади" і "Бюджет громадських ініціатив", який дає можливість кожному висунути соціально корисну ідею і шанс отримати грант на реалізацію ідеї.
 
Адмінпослуги
 
Кожен вінничанин на сайті мерії може створити свій "Персональний кабінет", через який він отримує електронний доступ до адмінпослуг, записується на прийом до чиновників, пише звернення і отримує відповіді на них. Онлайн доступна інформація по комунальним послугам, земельним питанням, благоустрою, юридичним питанням і отримання дозвільних документів. Вхід в кабінет здійснюється за допомогою логіна і пароля. Мати Bank ID для отримання послуг в Вінниці не обов'язково, проте, на думку Романенка, в майбутньому саме цей спосіб верифікації стане популярним.
 
Центральний "Прозорий офіс" - центр надання послуг Вінницької міськради - розташований прямо на першому поверсі мерії і спланований в форматі open space. Стіни кабінетів, в яких ведуть прийом чиновники і заступники мера, дійсно прозорі, що мінімізує ризик корупції і підвищує довіру городян.
 
Сьогодні тут надається 269 послуг населенню та бізнесу, з них 25 в електронному вигляді, ведуться прийоми городян, приймаються електронні та письмові звернення і даються відповіді на них.
 
 
Прийшовши в "Прозорий офіс", вінничанин для запису на прийом може звернутися до адміністратора, або ж зробити це самостійно за допомогою інформаційного терміналу (якщо не записався заздалегідь через сайт мерії). Отримавши роздрукований талон зі своїм номером кабінету і номером в черзі, городянин може почекати на дивані в холі, в кафе або, якщо прийшов з дитиною, то в розташованій поруч дитячій кімнаті.
 
 
Рух черги відображається на електронних табло. Черга до фахівців з питань освіти може бути 3-5 хвилин, а по реєстрації майнових прав - і півтори години, але вирішити питання можна буде за півтори хвилини. В середньому час очікування - 20 хв.
 
Прийшовши до кабінету чиновника, паперів чекати не потрібно: інформація з різних питань є в електронному вигляді. У разі необхідності оплатити держпослуги можна тут же в офісі, через особливий термінал, на головний екран якого вже виведені популярні платежі і немає потреби вводити реквізити.
 
 
Такі "Прозорі офіси" є у всіх 4 районах міста. Їх послугами користуються по 3000-4000 вінничан щодня. (Для порівняння, звичайний офіс приймає по 300-400 людей).
 
Наприкінці вересня у Вінниці відкрили міський сервісний центр, в якому можна зареєструвати і зняти з реєстрації транспортний засіб, укласти договір купівлі-продажу, скласти іспити з водіння і отримати водійське посвідчення за 15-40 хвилин. Подібних центрів в Україні немає, вінницький створений з досвіду Польщі.
 
Комунальні послуги
 
Всі послуги відображаються в "Єдиній квитанції", оплатити їх можна через сайт мерії.
 
Створена диспетчерська "Цілодобова варта", яка приймає звернення городян з усіх питань комунального господарства, охорони здоров'я, освіти, транспорту - всього 42 послуги. Контролюється робота не тільки комунальних підприємств, а й приватних, що надають комунальні послуги, включаючи "Водоканал", "Тепломережі", "Обленерго", "Укртелеком", МНС. Диспетчери приймають звернення за єдиним телефоном 1560 а також через онлайн-чат на сайті міськради, по електронній пошті і через "Мапу Звернення" (карта, де можна відзначити проблему, таку як відсутність люка або авто на тротуарі, додавши фото або відеозапис порушення).
 
Вся інформація від міських і приватних постачальників комунальних послуг про перебої, ремонти, зміни в роботі надходить в "Варту", завдяки чому диспетчери завжди можуть відповісти на запитання і звернення городян. Наприклад, комунальна служба зобов'язана попередити диспетчерів, що вимкне електроенергію в певному районі в зв'язку з обрізкою дерев, і повідомити час включення. Приватний "Укртелеком" зобов'язаний повідомити диспетчеру, якщо за якимись  адресами відсутній зв'язок, назвати причину і час відновлення послуги. Вінничанам немає необхідності пам'ятати номери всіх служб, їм достатньо зателефонувати за єдиним номером.
 
Налагоджена система зворотного зв'язку "городянин" - "комунальна служба" через сайт міськради і мобільний додаток. Припустимо, вінничанин побачив відкритий люк або припаркований на тротуарі автомобіль. Він робить фото на мобільний телефон і надсилає його на сайт міськради через свій "Персональний кабінет" або через мобільний додаток. Його звернення відправляється в відповідну службу, яка зобов'язана вжити заходів. Якщо заходи не прийняті і поступила повторна скарга, то розбиратися будуть вже з відповідальним службовцем.
 
Електронна система управління впроваджена на КП "Вінницяміськтеплоенерго": В трьох мікрорайонах прокладено оптоволокно, встановлені система SCADA для "розумної" автоматичного регулювання та контролю тиску, температури теплоносіїв. Це означає, що робота котелень та індивідуальних теплопунктів управляється з центрального диспетчерського пункту в режимі реального часу, що дозволяє оперативно реагувати на ситуації та економити енергію.
 
Завдяки співпраці Вінницької міськради з приватною компанією "WinDim-Tehnology", у жителів з'явилася можливість контролювати надання та оплату комунальних послуг онлайн. WinDim створила програмне забезпечення для обліку та оплати проведених робіт, розрахунків з мешканцями, розрахунку вартості різних наданих послуг, проведення оплати житлово-комунальних послуг, яким користуються вінницькі ОСББ і яке зараз впроваджують ЖЕКи.
 
Дмитро Софіна, засновник компанії WinDim, розповідає: "Заходячи в "Особистий кабінет ", кожен мешканець будинку онлайн бачить дохід, боржників," кошторис " по кожній послузі, зміни цін. Жителям доступна калькуляція по всім видам робіт, їх графіку. Так, якщо підлогу в під'їзді НЕ вимили, а послугу записали, житель це вказує, і з виконавця знімаються гроші. Всі скарги приймаються також колл-центром. в кінці місяця в рахунок включаються тільки виконані послуги ". Онлайн житель може викликати електрика у зручний для себе час, наприклад сьогодні з 19.00. до 21.00, вказавши бажану вартість, наприклад 50 грн - і заявка йде виконавцям по їх рейтингу. Виконавець одержує SMS про виклик, сам дзвонить замовникові, уточнює деталі. На сайті доступна опція безготівкової оплати банківською картою.
 
 
Також мешканця просять оцінити якість послуги. Крім сайту, створюється мобільний додаток, а для користувачів похилого віку працює телефонна безкоштовна "гаряча лінія".
Керуюча компанія WinDim вже обслуговує 29 ОСББ, більше 500 будинків по всій країні, не тільки у Вінниці.
 
Безпечні вулиці
 
Для забезпечення безпеки городян на вулицях Вінниці встановлено близько 70 відеокамер, інформація з яких надходить на сервера міськради і в центр МВС.
Розширюється мережа вуличного освітлення: тільки з початку року встановлено понад 570 світлодіодних ліхтарів, які заощаджують електроенергію.
Йде розробка нового генерального плану Вінниці, будуються і модернізуються дорожні розв'язки. При реконструкції вулиць відразу передбачаються пандуси, велодоріжки, "лежачі поліцейські", встановлюється сучасне світлодіодне освітлення. При реконструкції площ додають фонтани, лавки, перголи, клумби, що створюють комфорт для мешканців міста.
 
 
 
Транспорт
 
Транспорт ходить чітко за графіком, з яким можна ознайомитися на зупинках, а також на сайті. Муніципальний транспорт обладнають системами GPS, і можна буде побачити час очікування потрібного маршруту на інформаційному табло на зупинці або на сайті.
 
70% перевезень у Вінниці реалізує одна муніципальна транспортна компанія. Транспортний парк Вінниці - найбільший в Україні: 99 трамваїв, 58 автобусів, 167 тролейбусів. Їх планують обладнати автоматизованою системою оплати проїзду, що дозволить створити інформаційну систему обліку поїздок і отримувати прибуток в бюджет міста.
 
Вінницька транспортна компанія почала випуск трамваїв Winway. І нещодавно була закінчена реконструкція кільцевої трамвайної лінії, створений новий маршрут трамвая.
 
"Ми почали розробляти карту для оплати проїзду в транспорті" Карту вінничанина "в 2012 році. Smart-карта вінничанина буде чипованою, з технологією безконтактної оплати. На першому етапі це буде єдиний електронний проїзний документ на всі види транспорту і соціальна карта (так як оплата проводиться відповідно до категорії пільговика), а також квиток школяра. Щоб стимулювати використання карти, будемо залучати комунальні підприємства, торгово-сервісну мережу надавати пільги і бонуси по цій карті. Надалі "Картою вінничанина" можна буде користуватися для отримання адміністративних послуг ", - розповідає директор КП "Вінницякартсервіс" Катерина Бабіна. Це буде не банківська карта, а окрема карта зі своїм логіном і паролем. Проект "Карта вінничанина" оцінюють в 3 млн євро.
 
 
Катерина Бабіна займається впровадженням "Карти вінничанина"
 
Вимогою вінницької мерії є залучення українських субпідрядників до виконання робіт. Процес цей складний, власне до поширення карт серед городян перейдуть до 2018 року. Зроблять і мобільні додатки з оплати проїзду і відстеження транспорту.
 
Медицина без черг
 
За даними дослідження Impact of Innovation від Mastercard, система охорони здоров'я - одна зі сфер, які, на думку українців, в першу чергу потребують цифрових інновацій.
 
У Вінниці вже почали реалізовувати такі рішення. Одне з досягнень - "Електронна картка пацієнта". Історія хвороби, обстежень вінничан буде зберігатися в електронному вигляді, і вони зможуть звертатися в будь-яку лікарню без "стоси паперів" і отримувати лікування. В "Персональному кабінеті пацієнта" онлайн доступна вся інформація з електронної карти, для чого вводяться логін і пароль, доступна і верифікація через українські банки за допомогою сервісу BankID. Звідси можна самостійно записатися на прийом до потрібного лікаря, побачивши графік його зайнятості та вибравши зручний час.
 
 
Автоматизацією вже охоплені "Вінницький діагностичний центр" і всі центри первинної медико-санітарної допомоги, включаючи пологові будинки, жіночі консультації. На черзі амбулаторії, поліклініки.
 
"Електронні карти дозволяють упорядкувати прийом пацієнтів, забезпечити прозорий облік і звітність, боротися з" приписками ". Єдине, що законодавство недосконале, і інформація все одно роздруковується і зберігається на паперових носіях", - говорить головний лікар діагностичного центру Оксана Бланар.
 
Пацієнти можуть записатися на прийом і по телефону, тоді електронний запис проведе спеціально виділений адміністратор. Кожному хворому роздруковується талончик з номером кабінету і черги, які висвічуються на електронному табло в холі лікарні.
 
 
 
Освіта
 
У Вінниці давно доступний електронний запис в дитячий садок (більше не потрібно стояти в чергах до завідуючої, дзвонити і дізнаватися - все відбувається онлайн). Досить вибрати дитсадок, заповнити форму - і реєстрація здійснюється автоматично. При появі вільного місця батькам висилається лист з e-mail.
 
Міськрадою запущена "Студентська програма StartUp", що дозволяє талановитій молоді пройти стажування в різних підрозділах міста, реалізувати свої ідеї, отримати першу роботу.
 
Цікавий місцевий проект "Дитячий омбудсмен". Можна відправити онлайн повідомлення про порушення прав дитини, дізнатися про дитячі заходи в місті. Тут же, на сайті Вінницької міської ради, викладена ​​добірка відеокліпів "Безпека дітей в інтернеті", планується додати гри.
 
Розвиток IT-сфери
 
iHub Вінниця - вдалий приклад розвитку підприємництва за підтримки міської влади. Ідея створити iHub за прикладом Київського народилася у колишнього директора департаменту ІТ Вінницької міськради Олександра Риженко в 2014 році.
 
За розвиток Вінницького iHub відповідає регіональний директор БФ "Seed Forum Україна" Руслан Бурлаченко. Раніше він працював над проектами "електронного міста" у Вінницькій міськраді і запропонував підтримати молодь у прагненні створювати стартапи в рідному місті. Міськрада виділила приміщення в оренду на 10 років за 1 грн, а БФ Seed Forum зробив ремонт, завіз обладнання і організував за кошти гранту Норвегії центр підтримки інновацій та підприємництва.
 
Тут як в коворкінг працюють і навчаються ІТ-фахівці,  проводяться освітні та нетворкінгові заходи для IT-стартапів. За 6 місяців роботи iHub Вінниця провів більше 65 заходів, курси програмування, курси англійської мови, провів конкурси стартапів, вивів 5 проектів на інкубацію за програмою EGAP Challenge.
 
 
"Ми пояснюємо, як електронні сервіси покращують взаємодію між громадою і владою. Проводили "ідеятон " - хакатон зі створення ідей проектів для " розумного міста ". З жовтня будемо працювати над проектами по open data. Намагаємося долучати молодь до стартапу, щоб вони створювали свій бізнес в Вінниці, Україні, а не працювали "на дядю" за кордон. Для цього і створили інфраструктуру підтримки інноваційного підприємництва тут ", - натхненно розповідає Руслан Бурлаченко.
 
Міськрада також підтримав програму Technology Nation від Brainbasket - безкоштовні курси програмування для вінничан.
 
У липні Мінекономіки зареєструвало Вінницький індустріальний парк як територію для будівництва нових підприємств і залучення інвестицій.
 
 
Джерело http://delo.ua/
 

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.