Транспортно-просторова стратегія Вінниці

Чимало міст України нині стикаються з проблемами розробки стратегій та генеральних планів – існуючі документи, та й чи мало проектів, переважно базуються на радянських принципах міського розвитку, зі спорудженням все нових і нових мікрорайонів на околицях, тоді як центр все більше порожніє. Як приклад порожнього центру, можна згадати Житомир – у історичних кварталах вкрай мало людей.

У Вінниці початкова ситуація інша – тут життя сконцентровано на головній магістралі через все місто. У 2012 році на замовлення міської ради було розроблено проект генплану – однак знову на радянських принципах, з розвитком околиць та освоєнням порожніх територій на окружній дорозі. Та продовжуючи співпрацю з Швейцарією (Цюріх передав Вінниці безкоштовно понад 100 трамваїв 1950-1960-х років випуску), Вінниця започаткувала співпрацю з швейцарськими урбаністами, які допомогли розробити справді сучасний документ – Комплексну стратегію міського транспорту і просторового розвитку, що розміщений на сайті Вінницької міської ради.

Наведемо декілька витримок з документу, що беззаперечно вартий вивчення українським містам про розробці стратегій розвитку.

Проект, що встановлює рамки для майбутнього розвитку

Будівництво міста вимагає часу, і часто ми повинні пам’ятати, що якості частин міста, якими ми захоплюємося сьогодні, були визнані швидше подальшими поколіннями (хоча, буває і навпаки). При прискоренні течії кожного аспекту сучасного життя, виникає бажання мати можливість бачити і оцінювати результати відразу ж.

Це часто призводить до підтримки найефектніших і, здавалося б, швидких, популярних, “зручних” проектів. Дана стратегія застосовує інше ставлення, яке істотно надихалося скромним проявом. Вона пропонує створити базу з певних умов, на підставі якої буде проведено ряд великих і дрібних заходів для міста. У цій відправній точці народжується ставлення плану до ландшафтної структури міста і дизайну суспільного простору.

***

Компактне місто – модель для сталого розвитку Згідно стратегії “Вінниця 2020”, розвиток Вінниці орієнтовано на модель Компактного міста для подальшого розвитку

 

***

«М’яка» мобільність: пішоходи та велосипедисти

Дана стратегія спрямована на заохочення пішохідного та велосипедного рухів. Вона описує можливості для пішохідної та велосипедної мережі, яка поліпшить взаємозв’язок та допоможе якісно інтегрувати “м’яку” мобільність в мережу громадського транспорту. “М’які” моделі транспорту не вимагають занадто жорстких обмежень, але більш чутливі до якості середовища. Сприятливе середовище для пішоходів дозволяє більш тривалі прогулянки пішки, покращуючи загальну мобільність в місті, що також готує жителів до невеликих дистанцій до зупинок громадського транспорту, популяризуючи і цей вид переміщення.

***

Ієрархія доріг для мультимодального використання, привабливість громадських просторів і міського розвитку

Існуюча ієрархія з безліччю головних доріг – тут структура майже не проглядається. Дана Стратегія визначає головні вулиці міста. Ці вулиці формують структуру міста та забезпечують зрозумілу читабельність вуличної мережі. Також Стратегія формує рамки для більш вузько-спрямованих стратегій та концепцій, торкаючись принципів і об’єднуючи їх щодо масштабу міської мережі, громадських просторів, транспорту та мультимодальної доступності.

Вихідне положення

Існуюча мережа доріг добре розвинена, з акцентом на широкі дороги для руху моторизованого транспорту. Деякі з цих доріг дійсно завантажені, деякі – ні. Вузькі та тупикові вулиці в основному розташовані в пагорбистих районах на північному заході та південному сході. Історично вулиці розвивалися не тільки для задоволення зовнішнього та внутрішнього транспортного попиту, але і, в першу чергу, як суспільний багатофункціональний простір.

Сьогодні простір вулиць практично цілком орієнтований на потреби автомобілів, які рухаються або припарковані. При відсутності фізичних обмежень, машини їдуть навіть по трамвайним лініям. Добре розвинена дорожня мережа з широкими вуличними просторами перетворилася в мережу з дуже великою кількістю великих магістралей з абсолютним домінуванням автомобілів. Транспортні потоки рухаються майже скрізь без будь-яких обмежень.

***

Перетин річки і залізниці Питання необхідності та місць для нових мостів виникають при кожній дискусії по просторовому розвитку Вінниці. Вони дійсно важливі для влади міста, оскільки будівництво нових мостів – дорогий захід і вимагає довгострокового інвестування. Річка та залізниця створюють прогалини в добре розвиненій дорожній мережі міста. Ландшафт та існуюча житлова забудова унеможливлюють будівництво трьох додаткових мостів, запропонованих Генпланом 2012 р. 

Перейти до перегляду документу.

Додати новий коментар

Ви сповіщаєте про орфографічну помилку в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення, натисніть кнопку нижче.